Katastrofa Nejvyššího soudu
Lubomír ZaorálekMístopředseda Poslanecké sněmovny a ČSSD reaguje na tiskovou konferenci ODS, na které se její představitelé, povzbuzeni výrokem Nejvyššího soudu, který ukončil vazbu jejich tří kolegů, pustili do ostré kritiky policie a státních zástupců.
Občanská demokratická strana žádá zásah vlády v kauze Nagyová. Dokonce napadá státní zástupce, kteří by podle ní měli vyvodit osobní odpovědnost, zřejmě v souvislosti s výrokem Nejvyššího soudu, jenž zastavil trestní stíhání tří poslanců ODS. ODS pokračuje v tažení, které již včera zahájil poslanec Petr Nečas — bývalý premiér včera vyzýval k zahájení kárného řízení proti státním zástupcům Ištvánovi a Bajgarovi.
Všechna tato vystoupení představitelů ODS jsou v právním státě naprosto nepřípustná a skandální. Je naprosto neslýchané, aby zaznívaly vůči představitelům policie a justice výroky typu, že pokud jsou čestní, tak by měli rezignovat.
Je vyloučeno, aby v právním státě ústavní činitel takovým způsobem osočoval a zastrašoval orgány policie a justice v kauze, která se ho bezprostředně týká. Opakuje se naprosto stejná situace, kterou vyvolal Miroslav Kalousek v souvislosti s vydáním Vlasty Parkanové ve Sněmovně.
V Palermu si mafie zaplatí (koupí) loajalitu zvoleného politika. V Praze si nyní mafián má legální právo koupit poslanecký mandát, koupit si politickou moc přímo pro sebe samého. Jestliže je imunitou chráněn čin, kdy poslanec za splnění předem sjednané ryze osobní (nepolitické) podmínky přepustí svůj mandát náhradníkovi, pak stačí, aby si mafián sjednal libovolné nevolitelné místo na kandidátce, klidně poslední, a po volbách prostě postupně vyplatí (či zastraší: pozitivní a negativní motivace je u nás též vžitý pojem) všechny zvolené i původně nezvolené kandidáty v pořadí nad sebou. Poslanecký mandát ho tak nemine. Vše je jen otázkou ceny.
Takto, přesně takto spor do důsledků domyslel Nejvyšší soud? Gratuluji z Brna Praze. Pochopili tam podstatu moci, nikoliv ovšem té demokratické.