Vídeňané odmítli v referendu olympiádu i privatizaci veřejných služeb
Petr JedličkaObyvatelé rakouské metropole se mohli vyjádřit ke čtyřem otázkám důležitým pro rozvoj města. Média zaujala nejvíce ta o pořádání letní olympiády — podobná, jakou si zodpovídala před lety Praha.
Velkou většinou odmítli Vídeňané snahu sociálnědemokratické radnice, aby se město ucházelo o pořádání Letních olympijských her. Stalo se tak v nedávném referendu. Podle kompletních výsledků se proti podání žádosti o pořádání olympiády v roce 2028 vyslovilo téměř 72 procent hlasujících. Konečná čísla byla zveřejněna toto pondělí.
„Podle mě je to škoda, ale je to tak,“ uvedl v reakci na výsledek vídeňský starosta Michael Häupl. „Stále se domnívám, že by (olympiáda) prospěla rozvoji města. Názor většiny Vídeňanů je ale jiný a jej beru na vědomí,“ doplnil.
Vídeňskou debatu o pořádání olympiády provázely podobné názorové střety jako diskusi před šesti lety v Praze — město nebylo na akci připraveno; muselo by dle odhadů magistrátu investovat nejméně 80 milionů eur (dvě miliardy korun) a dostavět řadu sportovišť.
Sociálnědemokratická většina na radnici myšlenku prosazovala, žádost o pořádání si ale netroufla podat bez souhlasu občanů. Praha naopak žádost v roce 2007 podala. Za PR, marketing a různé studie pak utratila v dalších dvou letech 70 milionů korun.
O zastavení příprav na kandidaturu rozhodlo pražské zastupitelstvo v červnu 2009.
Privatizace a systém
Vedle otázky pořádání olympiády se mohli hlasující vyjádřit i ke třem dalším tématům: způsobu správy parkovacího systému (zda má být řízen jednotlivými městskými částmi, či hlavním magistrátem), ochraně veřejných služeb jako vodovody a kanalizace, svoz odpadů, nemocnice či veřejná doprava před privatizací a otázce, jestli má město investovat do projektů v oblasti obnovitelných zdrojů.
V otázkách investic do zelených projektů a ochrany služeb před privatizací řekli Vídeňané jasné ano; v otázce správy a vymezování parkovacích ploch pak podpořili hlavní magistrát.
Hlasovat v referendum mohl každý občan Rakouska ve věku 16 a více let, který měl hlášen trvalé bydliště na území hlavního města. Každému Vídeňanu splňujícímu tyto podmínky byl doručen adresný hlasovací lístek, jenž mohl odevzdat buďto osobně ve volební místnosti 7. až 9. března, anebo poslat poštou.
Podle konečného součtu se referenda zúčastnilo 38,7 procenta oprávněných hlasujících — o několik procent více než u posledního městského referenda v roce 2010. Více než 97 procent účastníků přitom tentokrát hlasovalo nepřímo, poštou.
Další informace:
WienerZeitung.at Die Ergebnisse im Detail
WienerZeitung.at Klares "Nein" zu Olympia-Bewerbung
Die Presse Ringen: Wiener Bubenträume von Olympia
Die Presse Olympia: Wiens Bewerbung kostet 100 Millionen Euro
AustrianTimes.at Final result of referendum not surprising