Falklanďané se rozhodli zůstat s Brity

Drtivá většina falklandských usedlíku se ve dvoudenním referendu vyslovila pro zachování dnešního statusu ostrovů. Argentina se ale Malvín vzdát nechce.

(pjed)

12.03.2013 19:38

Aktualizováno: 23:15

A1

Na ostrovech žijí asi tři tisíce lidí. Kladný vztah k Londýnu si drží i díky řadě dotací a daňovým úlevám. Foto neznámého autora, flickr.com

Až do úterního rána slavili podle agenturních zpráv Falklanďané výsledek referenda, kterým vyjádřili 10., resp. 11. března vůli zachovat dosavadní status ostrovů. Na otázku „Přejete si zachování současného politického statusu Falklandských ostrovů jako zámořského teritoria Spojeného království?“ odpovědělo kladně 1646 osob. Proti hlasovali pouze tři.

„Je to jednoznačný vzkaz zbytku světa, že se cítíme být Brity a přejeme si, aby to tak zůstalo,“ uvedla pro BBC Lynda Bucklandová, jedna z obyvatelek ostrovů.

„Doufám, že tento výsledek přesvědčí i Argentinu, že my, falklandští ostrované, jsme britskými poddanými z vlastní vůle a že jsme tady na Falklandách doma,“ cituje další z ostrovanek Rosie Kingovou list The Guardian.

Referendum bylo vypsáno falklandským Zákonodárným shromážděním v reakci na loňské iniciativy argetinské vlády. Perónistický režim Cristiny Fernándezové postupně obvinil Británii z neokolonialistických praktik, schválil zákon, kterým znovudeklaroval nárok na ostrovy, požádal o asistencu orgány OSN, a nakonec uvalil na ostrovy částečnou hospodářskou blokádu. 

Podle pozorovatelů je si falklandská samospráva nepochybně vědoma, že referendum spor nevyřeší. Minimálně argumentům o neokoloniálních spádech Londýna však ubere na síle.

Podstata sporu
Falklandy (resp. z argentinského pohledu Malvíny) byly po roce 1820 osídleny právě argentinskými kolonisty; Britové ale souostroví ve třicátých letech ovládli. Od té doby si kontrolu drží.

Spor o Falklandy/Malvíny se stal závažným politickým tématem zejména v osmdesátých letech minulého století, když se tehdejší argentinská junta rozhodla vyslat na ostrovy vojáky. Mezi oběma mocnostmi propukla na jaře 1982 krátká válka. Britské jednotky nakonec přinutily argentinský sbor kapitulovat.

Falklanďané, jichž žijí na ostrovech necelé tři tisíce, se v rámci britského království těší široké samosprávě, čerpají řadu dotací a těží z mnoha daňových zvýhodnění. Spor o ostrovy v posledních letech oživila jednak symbolika třicátého výročí vzpomínaného střetu a jednak nález velkého ložiska ropy v jejich blízkosti.

Reakce Argentiny
Na Falklandách se již jedno referendum o politickém statusu konalo, a to krátce po zmíněné válce. Argentina jeho výsledky tehdy neuznala. Podobný postoj přitom dle pozorovatelů zaujme i nyní.

„Malvíny byly a zůstanou argentinským územím. Na tom názory tamních usazenců nic nezmění (...) Jsou to cizinci na argentinské půdě (...) a jejich plebiscit nemá z hlediska mezinárodního práva žádnou váhu,“ uvedla ještě před referendem prezidentka Fernándezová.

Argentinský Senát by měl v nejbližších dnech schválit rezoluci, jíž země odmítne referendum i formálně. V platnosti také nejspíše zůstane restriktivní politika vůči firmám a bankám, které spolupracují s ropnými společnostmi, jež provádějí u Falkland průzkumnou těžbu. Lodě plující pod falklandskou vlajkou či britská plavidla, která na ostrovech zastavují, navíc nemohou už více než rok kotvit v argentinských přístavech.

Podle četných komentátorů využívá Cristina Fernándezová falklandské téma k odvádění pozornosti od jiných problémů země. Podle posledních průzkumů, na něž se odvolává list Guardian, však její malvínský přístup schvaluje přes 75 procent Argentinců.

Argentinskou pozici ve při o Falklandy/Malvíny podporuje i většina jihoamerických vlád. Některé z nich se připojily také ke zmíněným restrikcím.


Další informace:
MercoPress Clear message to Argentina: 99.8% of Falkland Islanders want to stay British
The Guardian Argentinians dismiss 'illegal' Falklands referendum
The Guardian Falkland Islands referendum: overwhelming yes to staying British
BBC News Falklands: Cameron says Argentina should respect vote


A co si myslíte vy? Diskuse (3 příspěvky)

Miroslav Tejkl - Chrudim IV.

Středa, 13.Března 2013, 08:11:39


to jistě - cizinci na argentinské půdě ... ale žijí tam nějak dlouho ...


odsun sudetských Němců například nikdo, ani zastánci odsunu, což je valná většina Čechů (zřejmě) neospravedlňuje tím, že to byli přivandrovalci ...

a jistě byli ... před mnoha a mnoha staletími ...

Jaroslav Hajek - Přisluhovač globálního kapitalismu, Mnichov

Argentina dobře ví, Středa, 13.Března 2013, 09:45:31

že jak se blíží dvousté výročí Britského ovládnutí ostrova, argument o "implanted population" slábne, a argument o sebeurčení sílí.

My Češi jsme koneckonců taky "cizí", třebaže Kosmas sprostě tvrdí, že kraj byl před příchodem praotce Čecha neobydlený. Ovšem Jirásek už pozorným dětem přiznává existenci původních obyvatel, kteří byli "...cizího jazyka, kožemi oděni, nečetní, ale smělí a srdnatí, stavěli se jim se zbraní do cesty." A pochopitelně, "Čech a Lech a jejich lid je potřeli, zhubivše jejich chudá obydlí...". Co taky jiného?

A tak to je skoro se všemi současnými národy. Oproti tomu je údajná "cizost" Falklanďanů směšná. Akorát se to stalo méně dávno.

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Středa, 13.Března 2013, 11:24:50

Právě že zdaleka ne všichni Falklanďané jsou potomky původních kolonistů, kteří na ostrovy přišli v 19. století. V tom má argentinský režim pravdu. Žije tam například poměrně velká, mladá (a silně pro-britská) chilská komunita ... ale v podstatě to je to tak, jak píšete.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.