Výročí války o Falklandy se blíží, napětí narůstá

Mezi Británií a Argentinou podporovanou latinskoamerickými režimy dochází ke stále častějším střetům. Zatím jsou spíše právní a symbolické povahy. Spolu s blížícím se 2. dubnem však přibývá obav i z dalšího, zcela reálného vyhrocení sporu.

(pjed)

20.03.2012 20:31

A2

Letitý spor nově přiživuje i průzkumná těžba ropných ložisek v oblasti, jíž britská vláda povolila spřízněným společnostem. Repro Wikimedia Commons

Necelých čtrnáct dní zbývá do dne, kdy si Argentina a Velká Británie připomenou třicáté výročí začátku vzájemné války o kontrolu Falkland, v latinskoamerickém světě známých jako Malvíny. Obě země si dosud souostroví nárokují. Nález tamějších ložisek ropy, nárůst sebevědomí jihoamerických států a kulatost letošního jubilea přitom dle znalců způsobují, že mezi někdejšími nepřáteli znovu roste napětí.

Agentury v této souvislosti zaujalo naposled pondělní rozhodnutí peruánských úřadů, které zrušily britské fregatě Montrose předchozí povolení zakotvit v přístavu Callao. Oficiálně tak učinily v souladu s rezolucí Unie jihoamerických národů, kterou v sobotu vyjádřilo 12 států Latinské Ameriky podporu argentinské pozici.

„Unie jihoamerických národů se shodla na podpoře legitimních práv Argentiny ve sporu o svrchovanost nad Malvínskými (Falklandskými) ostrovy. V duchu této solidarity jsme vydali příslušné rozhodnutí,“ řekl agentuře AFP Rafael Roncagliolo, peruánský ministr zahraničí.

Velká Británie byla v sobotní rezoluci také vyzvána k vyřešení sporu dohodou.

Sama Argentina se k nároku na ostrovy explicitně přihlásila naposledy ve středu 14. března, a to rezolucí Senátu schválenou jednomyslně. Argentinský ministr zahraničí Hector Timmerman den po té uvedl, že země podnikne „právní, administrativní, občanské i tretněprávní kroky“ vůči firmám a bankám spolupracujícím s ropnými společnostmi, které dnes u Falkland provádějí průzkumnou těžbu.

Britská vláda je podle pátečního výroku premiéra Camerona rozhodnuta „i nadále hájit a bránit“ celé souostroví. Argentina by se dle britského ministerstva zahraničí neměla do záležitosti vměšovat a už vůbec ne sahat k „protiprávnímu zastrašování“.

Britské lodě, které zastavily na Falklandách, mají od února zákaz vplouvat do argentinských přístavů. Lodě plující přímo pod falklandskou vlajkou nesmějí v zemi zakotvit již od prosince. Podobné restrikce v poslední době uplatňují i brazilské a uruguayské úřady.

Hrozí i válka?
Propuknutí plnohodnotné vojenského konfliktu zatím dle většiny analytiků nehrozí. Značná část z nich ale připouští, že při dalším vyhrocování napětí může dojít k různým incidentům, méně i více závažným.

Británie už řadu měsíců posiluje vojenskou přítomnost v oblasti. Pozornost masmédií upoutalo zejména připlutí nejmodernějšího britského torpédoborce HMS Dauntless a příjezd prince Williama, který je na Falklandách do konce března nasazen jako co-pilot záchranného vrtulníku.

V době vlastního výročí má navíc na ostrovech proběhnout několik vzpomínkových aktů, kterých se zúčastní i britští hodnostáři. Lze tak předpokládat, že ostraha oblasti ještě posílí.

Falklandská válka začala 2. dubna 1982 argentinskou invazí na ostrovy. Silnému kontingentu se rychle podařilo přemoci tamní posádku. Vyslané jednotky britského námořnictva však území dobyly během několika týdnů zpět.

Během konfliktu zemřelo 655 Argentinců a 255 Britů. Ke kapitulaci posledních argentinských jednotek došlo 14. června.

Argentina si ostrovy nárokuje od roku 1820, kdy je osídlili její kolonisté. Britové získali kontrolu nad Falklandami poprvé v roce 1838.

Na souostroví žijí dnes přibližně tři tisíce lidí. Velká většina z nich si dle pravidelných průzkumů přeje zůstat občany Británie, na což současná londýnská vláda při každé příležitosti upozorňuje.


Další informace:
AFP Peru cancels British ship visit over Falklands
AFP Argentina to sue oil firms operating in Falklands
BBC News Falkland Islands oil dispute: UK hits back at Argentina
BBC News Falkland tensions grow ahead of invasion anniversary
BBC News Falkland Islands: Government rules out protection law


A co si myslíte vy? Diskuse (4 příspěvky)

Miroslav Tejkl - Chrudim IV.

Středa, 21.Března 2012, 07:11:12


To je zřejmě přehození číslic - Británie přece ovládá Falklandy od třicátých nebo čtyřicátých let 19. století.

Takže snad 1838 a ne 1883 ...

Pravdou je, že na ostrovech nebyla první - předtím tam byli Argentinci.
Ale takových případů je mnoho.

Latinoamerická solidarita je pochopitelná, ale náš český úsudek o celé věci by neměla ovlivňovat


Já osobně jsem V této věci plně na straně "imperialistické" Británie ...

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Středa, 21.Března 2012, 10:30:3

ano, skutečně 1838 ... šlo o překlep, díky za upozornění

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

A jak to dopadlo ... Středa, 4.Dubna 2012, 14:32:56

K žádné eskalaci napětí nakonec nedošlo a všechny vzpomínkové akce proběhly bez incidentů. Argentinská prezidentka jen označila britskou kontrolu nad ostrovy za nespravedlivou a britský premiér se odvolal na právo na sebeurčení obyvatel ostrovů.

Miroslav Tejkl - Chrudim IV.

Čtvrtek, 5.Dubna 2012, 07:37:13


Přesně to se také dalo očekávat ...

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.