Raúl Castro se chystá do penze, nahradit by ho měl Díaz-Canel
Petr JedličkaKubánský prezident se nechal po nedělním znovuzvolení slyšet, že jde o jeho poslední funkční obodobí. Do čela Kuby tak nastoupí nejpozději v roce 2018 nový člověk, jímž bude dle znalců nejspíše nynější první viceprezident.
Předseda kubánské Státní rady a faktický prezident země Raúl Castro se chystá do penze. Uvedl to v neděli před poslanci Národního shromáždění. Kubánský parlament potvrdil Castra na příslušné schůzi v úřadu na dalších pět let. Jednaosmdesátiletý generál a bratr šestaosmdesátiletého revolučního vůdce Fidéla však ihned po hlasování uvedl, že půjde o jeho „poslední funkční období“ a že ho nahradí „někdo mladší“.
Nová hlava státu by tak měla nastoupit nejpozději v únoru 2018.
Raúl Castro se ve svém 35minutovém projevu věnoval také odchodu dosavadního prvního viceprezidenta a osobě jeho nástupce — Miguela Díaze-Canela. Dvaapadesátiletý Díaz-Canel je po nedělním hlasování v parlamentu druhým mužem ve státě a podle znaleckých komentářů i politikem, který byl vybrán pro nejvyšší funkci.
„(Zvolení Díaze-Canela) představuje rozhodující krok v procesu ustavování budoucího vedení naší země. Všechny klíčové role budou postupně a v klidu přeneseny na novou generaci,“ uvedl v nedělním projevu sám Raúl Castro.
Kubánský prezident, resp. předseda Státní rady (Presidente del Consejo de Estado) je volen společně s ostatními členy rady Národním shromážděním. Podobně jako většina hlasování v kubánském parlamentu ale i toto probíhá bez rozpravy a obvykle jednomyslně. Debata o obsazování klíčových funkcí se vede výhradně v ústředí Komunistické strany Kuby a mezi 31 členy řečené Státní rady. Právě tam padne konečné rozhodnutí o Castrově nástupci.
Kromě Státní rady, která nahrazuje po většinu roku parlament, předsedá kubánský prezident i Radě ministrů; tato kvazivláda je ale spíš sborem nejvyšších poradců-úředníků, které si vybírá sám prezident. Vlastní kubánský parlament, tj. 614členné Národní shromáždění, se schází jen dvakrát ročně, aby odhlasoval balíčky připravených změn, odsouhlasil ústavní reformy či potvrdil nové funkcionáře.
Nástupcův profil
Miguel Díaz-Canel je původním povoláním elektroinženýr. Několik let sloužil v armádě, poté zastával oblastní stranické funkce a přednášel na univerzitě. Z regionálních pozic se postupně vypracoval do nejvyššího orgánu Komunistické strany Kuby. V roce 2009 se stal ministrem vyššího vzdělávání, v březnu 2012 pak i místopředsedou Rady ministrů.
Dle znalců oslovených agenturou AP vyniká Díaz-Canel inteligencí, otevřenou myslí a schopností přizpůsobovat se. Mimo Kubu však zatím není příliš známý a podle některých pozorovatelů postrádá politické charisma.
„Nejde o nějakého povýšence či z nouze vybraného člověka (...) Během své více než 30leté práce pro vlast prokázal mnohokrát ideologickou pevnost i mimořádné schopnosti,“ řekl o novém prvním viceprezidentovi Raúl Castro.
AP a AFP připomínají, že na Díaze-Canela se už několik týdnů zaměřují hlavní kubánská média. Politik s typickými černošedými vlasy prý před kamerami zachovává vážnou tvář; řada známých ho ale popisuje jako vtipálka s bystrou myslí, jenž v soukromí působí překvapivě uvolněně.
Reformy pokračují
Konkrétním vizím či názorům pravděpodobného nástupce Raúla Castra se zpravodajové zatím nevěnují; podle Reuters je ale téměř jisté, že bude — alespoň v dalších několika letech — podporovat dosavadní kurz dílčích reforem.
Na Kubě bylo v posledních letech zlegalizováno zakládání družstev a drobné podnikání, mírně uvolněn trh s automobily a nemovitostmi či zprovozněno vysokorychlostní připojení k internetu. S účinností od letošního ledna už Kubánci nepotřebují k cestám do zahraničí zvací dopisy a tzv. Bílé karty (výjezdní doložky). K výjezdu jim stačí cestovní pas.
Castrův režim též zmírnil zákony ošetřující návrat uprchlíků, posílání peněz do země či výjezdy za výdělkem.
V zemi by mělo i nadále zůstat plně bezplatné školství a zdravotnictví. Trvale platit má také zákaz akumulace kapitálu. Na Kubě však funguje stále i cenzura a platí paragrafy, dle nichž se trestá opoziční činnost.
Všechna zmíněná opatření vychází z programu 311 reforem, který připravila nová generace kubánských ekonomů a jenž schválila Kubánská komunistická strana na loňském lednovém sjezdu. Podle oficiálního výkladu má program posílit kubánský socialismus, v praxi má ale spíš pomoci ekonomice, jež v posledním dvacetiletí strádá. Analytikové se dosud přou, zda se tak děje kvůli centrálnímu řízení, nebo embargu, které na Kubu uvalily Spojené státy před padesáti lety.
Do reformního programu patří nicméně i dílčí politické změny. K některým dalším bude dle Castrových slov nutné vypsat v nastávajících letech referendum; jiné začínají platit automaticky. K těm druhým patří dle agenturních komentářů i zásada, že žádný politik nemůže v úřadu sloužit déle než dvě funkční období — zásada, jíž se Raúl Castro rozhodl zvýznamnit svým nedělním oznámením.
Další informace:
Lainformacion.com Raúl Castro anuncia en su reelección que este será su último mandato
Los Angeles Times Cuba leader Raul Castro says new term will be his last
EFE Raul Castro Jokes About Possible Resignation
AP Cuba's Raul Castro announces retirement in 5 years
AP Cuba's Diaz-Canel rose gradually to No. 2 post
AFP Castro re-elected president in Cuba