Ministerstvo prostředky na živou kulturu našlo. Demonstrace přesto bude

Podle iniciativy Zachraňte kulturu 2013 důvod pro konání demonstrace za živou kulturu trvá i přesto, že ministerstvo kultury slíbilo úspory na vlastním provozu a navýšení grantů, které předtím drasticky krátilo.

(vd)

14.02.2013 12:18

Han_kov_

Pokud stávající vedení ministerstva kultury nebude schopno na výzvy iniciativy závazně reagovat, trvají zástupci iniciativy nadále na jeho odvolání. Foto Top.09.cz

Ministerstvo kultury ve středu oznámilo, že prostředky na živou kulturu ve svém rozpočtu najde. Údajně ve výši loňské částky, z vlastních rezerv a kvůli opatřením směřujícím k redukci svého úřadu.

Podle zástupců iniciativy Zachraňte kulturu 2013, která svolala na čtvrteční odpoledne před ministerstvo demonstraci, nicméně důvod k veřejným protestům nadále trvá. Upozorňují na absenci systémových řešení, netransparentní tvorbu rozpočtu bez potřebných analýz, nulový dialog s kraji a obcemi o vícezdrojovém financování a další klíčové potíže.

„Jsme rádi, že se nám spolu se zástupci grantových komisí a dalšími iniciativami podařilo přesvědčit ministerstvo k navýšení prostředků alespoň na loňskou úroveň. Už ta ale byla na hranici přežití, vládou schválená Koncepce účinnější podpory umění počítala pro léta 2012 i 2013 s částkou na Kulturní aktivity o čtyřicet procent vyšší. Proto považujeme za zásadní dále jednat a mimo jiné poukazovat na hluboké podfinancování celého resortu,“ uvedl za iniciativu její mluvčí Adam Borzič.

Organizátoři protestů vnímají pozitivně ještě jeden „vedlejší efekt“: kvůli jejich protestům státní úřad sáhnul na vlastní provoz a přesunul peníze na to, kvůli čemu je ministerstvo opravdu zřízeno – tedy na samotnou kulturu.

„Ministerstvo k navýšení – ovšem k navýšení na již tak velmi omezenou podporu roku 2012 – přistoupilo po sérii masivních protestů a podpisů pod petici Zachraňte kulturu 2013," uvedla iniciativa v tiskovém prohlášení.

S textem petice se neztotožnili pouze zástupci kulturní obce, nýbrž i osobnosti napříč širokým společenským spektrem, jedním z podporovatelů je například předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Kromě petice vznikly další otevřené dopisy a iniciativy, apelující na řešení krizové situace v podpoře živé kultury.

Kritici vytýkají ministerstvu kultury především nesystémové rozhodování o podpoře živé kultury a nekompetentní manažerské vedení. Upozorňují například na to, že v 90.letech minulého století byli všichni náměstci ministra odborníky, zatímco v současnosti to jsou prioritně politici, kteří žádný dialog s experty nevedou.

„Demonstrace se rozhodně bude konat. Zvýšení z destrukčních čísel pro letošní rok na čísla kritická z minulého roku nadále potvrzují letitý likvidační trend kulturní politiky ministerstva a vzniklou situaci řeší jen pro tuto chvíli,“ vysvětlil Borzič s tím, že chtějí přimět příslušná zodpovědná místa, aby uvedla v život dlouhodobější mechanismy, které budou zárukou stabilního a transparentního prostředí podpory živé kultury.

Pokud stávající vedení ministerstva kultury nebude schopno na výzvy iniciativy závazně reagovat, dodržovat vlastní platnou státní kulturní politiku a vytvořit efektivní systém podpory živé kultury, trvají zástupci iniciativy nadále na odvolání vedení ministerstva, jmenovitě ekonomického náměstka Martina Sankota a ministryně kultury Aleny Hanákové.

Projekty tzv. živé kultury zahrnují nezávislá divadelní a taneční představení, výstavy výtvarného umění, koncerty a festivaly, vydávání kulturních časopisů, autorská čtení, literární festivaly a mnohé další aktivity. Peníze na tyto projekty jsou rozdělovány v otevřených grantových soutěžích pomocí odborných grémií.


A co si myslíte vy? Diskuse (2 příspěvky)

20160518_roman_kanda-11_crop

Roman Kanda - Praha

Sobota, 16.Února 2013, 08:09:19

Chybí článek, že demonstrace proběhla, jak proběhla, kdo promluvil a co z toho vzešlo či vzejde.

Nebo jsem ho na DR přehlédl?

Luděk Ševčík - OSVČ

V dnešním Právu ministrině snižování Pondělí, 18.Února 2013, 09:23:40

celkových výdajů na kulturu popírá, dle jejich doložených čísel se příspěvek na kulturu naopak zvýšil. Jen s tím, že stát dá sice méně, ale zase o dost více přispěje EU. Tak jak to s těmi výdaji tedy je? Kdo z nás dělá voly? Myslím, že to je zásadní otázka.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.