Místopředseda Pirátů zažaloval Klause kvůli amnestii

Místopředseda Pirátů Jakub Michálek zažaloval Václava Klause. Žalobou se domáhá zrušení rozhodnutí kanceláře prezidenta republiky, který mu odmítl poskytnout informace o přípravě amnestie a osobách, které o ní věděly předem.

(vd)

13.02.2013 15:09

211509_mediafax_mikulas_krepelka

O Michálkově žádosti rozhodl vedoucí kanceláře prezidenta republiky Jiří Weigl (na snímku vpravo). Hrad v rozhodnutí prohlásil, že prezident nemusí nikomu nic zdůvodňovat. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

První místopředseda Pirátů Jakub Michálek podal ve středu žalobu na prezidenta Václava Klause k Městskému soudu v Praze. Problémem je neoprávněné utajování informací o amnestii. Žalobou se domáhá zrušení rozhodnutí kanceláře prezidenta republiky, který mu odmítl poskytnout informace o přípravě amnestie a osobách, které o ní věděly předem.

O Michálkově žádosti rozhodl vedoucí kanceláře prezidenta republiky Jiří Weigl. Hrad v rozhodnutí prohlásil, že prezident nemusí nikomu nic zdůvodňovat. Což je podle Michálka v rozporu se zákonem o svobodném přístupu k informacím. Proti rozhodnutí nebylo možné se odvolat, proto Michálkovi nezbylo než podat správní žalobu. Žalobce zastupuje v řízení před Městským soudem v Praze advokátka Hana Marvanová.

„Obsahem správní žaloby je návrh, aby soud prohlásil některé chaotické výroky v rozhodnutí kanceláře prezidenta republiky za nicotné, neboť vůbec nebyla dána věcná příslušnost k jejich vydání. Hlavní částí žaloby je návrh, aby soud zrušil Weiglovo rozhodnutí o odmítnutí žádosti o informace," uvedl Michálek.

Pokud soud potvrdí, že nebyl dán důvod k odepření informací, nařídí prezidentu republiky a jeho kanceláři jejich odtajnění. Pokud i pak bude kancelář informace odpírat, mohla by skončit v exekuci.

„Požádali jsme o přednostní projednání žaloby. Máme kvůli přístupu kanceláře prezidenta republiky důvodné obavy, že informace budou protiprávně zničeny a následující prezident je vůbec nebude schopen poskytnout. Aby byl svobodný přístup zachován, je třeba, aby soud rozhodl ještě za úřadu prezidenta Klause,“ vysvětlil Michálek.

Fakt, že žalovaným je v řízení o poskytování informací přímo prezident republiky, jako orgán povinný poskytovat informace, vyplývá podle místopředsedy Pirátů z judikatury Nejvyššího správního soudu.


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Lukáš Hofman - Praha

Proč to dělá? A čeho tím chce dosáhnout? Sobota, 16.Února 2013, 13:55:7

Je asi půl tuctu důvodů, proč tuhle žalobu lze považovat jen za zvláštní druh sebeprezentace. Asi ani pan pirát neočekává, že mu Klaus tyhle informace poskytne.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.