USA bojují za svůj monopol na Internet, lepší varianta ale není
Mikuláš FerjenčíkV dubajské konferenci OSN o Internetu se odehrává mocenský, nikoliv etický spor. Abychom mu lépe porozuměli, je třeba oddělit otázky podoby Internetu od otázky, kdo má Internet kontrolovat.
V Dubaji právě vrcholí konference OSN, která ovlivní podobu Internetu a telekomunikací v příštích letech či desítkách let. V našich médiích je interpretace akce jednoznačná. Hodný Západ bojuje se zlým a barbarským zbytkem světa o udržení svobodného Internetu. Ano, jsem, co se návrhů, které v Dubaji padají, jednoznačně na straně Evropské unie, USA a naší diplomacie. Přesto bychom si měli přiznat, že situace je složitější.
Problém je totiž potřeba rozdělit na dva. První otázka je, jak má vypadat Internet. Druhá otázka potom je, kdo má mít Internet pod kontrolou. Jakmile začneme tyto dva problémy slučovat, začneme se dopouštět značných nepřesností.
Upozornil bych na jeden důležitý rozdíl mezi USA a třeba Ruskem nebo Čínou, a to ten, že americké IT společnosti které "dělají" internet, jako výše zmíněné tři, třebaže motivace jejich vlastníků a šéfů mohou být celkem sobecké, nebyly a nejsou pod kontrolou vlády, takže zde přece jen existuje jakási zájmová rovnováha (nebo aspoň protiváha).
Troufám si tvrdit, že kdyby se ICANN přesunul do Číny, Google by nahradil Baidu a Facebook teď-jsem-zapomněl-jak-se-ta-čínská-síť-jmenuje, vypadalo by to jinak. Samozřejmě chápu, že poměry v USA se mohou změnit k horšímu (zejména nezdaří-li se hospodářské oživení), ale snad ne v dohledné době.
ad 2, dobrý postřeh. Já bych dával přednost nadnárodní multistakeholder organizaci, případně úplné decentralizaci sítě. Ostatně ta možná nastane, jestli budou spojené státy přitvrzovat v boji s terorismem, pirátstvím, dětskou pornografií a whistleblowingem...
Asi je to trochu of topic, ale zajímá mne to, protože u nás je pokud vím leaderem pořád seznam...