Štěch byl opět zvolen předsedou Senátu. Čunek se do vedení nedostal

Milan Štěch byl znovuzvolen předsedou horní komory. Senátoři ve středu zvolili také tři jeho místopředsedy. Budou jimi Přemysl Sobotka z ODS, Alena Gajdůšková a Zdeněk Škromach z ČSSD. Jiří Čunek z KDU-ČSL se naopak do vedení Senátu nedostal.

(vd)

21.11.2012 15:26

391045_mediafax_mirek_czernek

Mým cílem je, aby Senát byl v následujícím období především pojistkou demokracie a ústavnosti, uvedl po svém zvolení Milan Štěch. Foto Mirek Czernek, Mediafax

Milan Štěch bude i po příští dva roky předsedou Senátu. Nově složená horní komora o tom rozhodla ve středu. Poté, co šestadvacet senátorů složilo slib, hlasovalo pro Štěcha v tajné volbě čtyřiasedmdesát senátorů z přítomných devětasedmdesáti. Proti jeho zvoleni jich bylo pět.

„Mým cílem je, aby Senát byl v následujícím období především pojistkou demokracie a ústavnosti. Budeme detailně projednávat a případně korigovat navrhované legislativní normy, které nám předkládá Poslanecká sněmovna, a intenzivněji budeme využívat také legislativní iniciativu, kterou Senát má," uvedl Milan Štěch.

„Vzhledem k trvající recesi a propadu české ekonomiky, ke kterému zásadně přispěla politika vlády Petra Nečase, lze očekávat nesouhlasná stanoviska Senátu právě k předlohám, které by dále mohly poškozovat české občany a zhoršovat ekonomickou situaci ČR v dalších letech," dodal znovuzvolený předseda horní komory s tím, že lze veto Senátu předpokládat například k daňovému balíčku, který bude horní parlamentní komora projednávat na začátku prosince.

Štěch také ve středu zdůraznil, že Senát bude aktivní na poli zahraniční a evropské politiky, bude podporovat široké diskuse s odborníky a vstřícný bude rovněž k občanským iniciativám, které se na Senát mohou obracet při řešení zásadních celospolečenských i významných regionálních problémů.

„Přeji si, abychom i při různosti názorů, vážnosti a důležitosti projednaných zákonů a dalších záležitostí, jednali v korektní, slušné a lidsky důstojné atmosféře," zdůraznil nově zvolený předseda Senátu. Po volbě předsedy Senátu proběhla volba místopředsedů.

Senátoři přitom rozhodli, že oproti minulosti bude ve vedení horní komory o jednoho místopředsedu méně. Vedení Senátu se tak bude skládat z předsedy a čtyř místopředsedů. Po příští dva roky budou místopředsedy Senátu Přemysl Sobotka z ODS, Alena Gajdůšková a Zdeněk Škromach z ČSSD.

Jiří Čunek, kterého do vedení horní komory nominoval klub pro obnovu demokracie, naopak zvolen nebyl. A to ani ve druhém kole, kdy mu v tajné volbě dalo svůj hlas jednatřicet ze sedmasedmdesáti přítomných senátorů, tedy jen o dva více než v kole prvním. Ke zvolení mu chybělo osm hlasů. Podle lidovců jde v podstatě o porušení dohody mezi frakcemi. Klub KDU-ČSL a nezávislých tak bude muset nejspíš nového kandidáta.

To, že Čunek nejspíš zvolen nebude, naznačoval již před volbou vedení Senátu předseda nejsilnější frakce v horní komoře Petr Vícha z ČSSD. „Napříč politickými kluby není na volbu pana Čunka jednotný názor. U kolegů ze Zlínského kraje jsem zaznamenal poměrně negativní zkušenosti z ustavujícího krajského zastupitelstva," uvedl Vícha pro ČT24.

V započatém volebním období budou v Senátu existovat čtyři senátorské kluby: ČSSD, ODS, Klub pro obnovu demokracie a klub Starostů a Ostravaka. Vedle toho bude v horní komoře působit šest nezařazených senátorů.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.