Levice míří k ústavní většině v Senátu
Vratislav DostálV prvním kole senátních voleb zaznamenaly nebývalý úspěch obě levicové strany. Do druhého kola postoupilo třiadvacet kandidátů ČSSD a dvanáct komunistů, v deseti obvodech stojí proti sobě.
Po prvním kole senátních voleb je jasné, že se sociální demokraté opět stanou nejsilnější stranou v Senátu. Do druhého kola totiž postoupilo třiadvacet kandidátů ČSSD. Sociální demokraté přitom obhajují pouze pět mandátů z osmatřiceti, jimiž nyní disponují.
Nebývale výrazným úspěchem skončilo první kolo také pro komunisty. Jejich kandidáti se pokusí získat mandát senátora ve dvanácti obvodech. Obhajují přitom pouze jeden mandát ze dvou stávajících.
Naopak minulý víkend zcela propadli kandidáti stran vládní koalice. Občanští demokraté postoupili do druhého kola pouze v deseti případech, TOP 09 dokonce jen ve dvou. ODS obhajuje čtrnáct mandátů, už nyní je tedy jasné, že se jejich klub po letošních volbách ztenčí.
Levice bude o víkendu atakovat ústavní většinu. Odečteme-li senátory, kteří svůj mandát obhajují, disponuje ČSSD třiatřiceti senátory, komunisté jedním. V deseti obvodech proti sobě přitom ve druhém kole senátních voleb stanou zástupci ČSSD a KSČM.
Dodejme, že kandidáti ČSSD a ODS se utkají v šesti obvodech. Ve dvou obvodech se budou voliči rozhodovat mezi kandidátem ODS a KSČM. Pravice má jisté dva mandáty, neboť v dalších dvou obvodech se voliči budou rozhodovat mezi ODS a TOP 09.
Sociálním demokratům se dvakrát postaví nezávislý kandidát, jednou kandidát zelených, dva lidovci a jeden zástupce uskupení Ostravak. Třiadvacátý souboj ČSSD svede se zástupcem předvolební koalice Pirátů, lidovců a zelených.
Znamená to, že levice má již nyní jistých čtyřiačtyřicet mandátů. Ústavní většinu přitom tvoří devětačtyřicet senátorů. Pokud se sociálním demokratům a komunistům podaří v součtu zvítězit v dalších pěti obvodech, což není nepravděpopdobné, na ústavní většinu dosáhnou.
Prakticky jistě ČSSD celkově zvítězí v šesti obvodech, spíše zvítězí taktéž v šesti obvodech, stejné šance se soupeři má ve třech obvodech, nižší, ale nepominutelné šance má v dalších pěti obvodech, a jen zázrakem by mohli její kandidáti uspět ve 2. kole ve třech obvodech.
Konkrétně vidíme šance kandidátů ČSSD takto:
1. Nad 90 %: Berka, Látka, Martínek, Hajda, Sekaninová, Vícha
2. 60 % či víc: Emmerová, Syková, Jermář, Franc, Bublan, Plaček
3. 50 %: Adámek, Vlček, Sibinský
4. 25 % - 40 %: Kozák, Mezian, Eichler, Škaryd, Mišák
5. Pod 10 %: Křeček, Slavíková, Šnejdrla
Pokud jde o komunisty, prakticky jistý mandát nemá ani jeden z jejich kandidátů. Pravděpodobně nicméně zvítězí dva jejich politici, stejné šance se soupeři mají v jednom obvodě, nižší, ale nikoli beznadějné šance mají tři jejich kandidáti, a pouze zázrakem se senátorem stane šest zástupců KSČM.
Šance kandidátů KSČM vidíme takto:
1. Nad 90 %:
2. 60 % či víc: Homolka, Sachetová
3. 50 %: Dolejš
4. 25 % - 40 %: Valenta, Marková, Zahradníček
5. Pod 10 %: Holan, Dubský, Bebarová-Rujbrová, Tesařík, Šlambor, Halíková
Sečteme-li tedy pouze ty kandidáty, kteří mají podle DR vyšší než šedesátiprocentní šance na zisk mandátů, dopracujeme se k číslu čtrnáct (12 x ČSSD, 2 x KSČM). Jinak řečeno, v součtu s mandáty, které sociální demokraté a komunisté neobhajují, bude po těchto volbách levice téměř jistě disponovat osmačtyřiceti mandáty.
K ústavní většině tudíž potřebuje, aby uspěl alespoň jeden kandidát, jehož šance odhadujeme půl na půl. Jsou celkem čtyři. Za ČSSD František Adámek kandidující v Praze 12, Miloslav Vlček, který se uchází o hlasy voličů na Šumpersku a Karel Sibinský, který kandiduje v Ostravě.
Čtvrtým levicovým kandidátem, jehož šance na zisk mandátů odhadujeme jako padesátiprocentní, je místopředseda KSČM Jiří Dolejš, který kandiduje na Praze 8.
Rozbor situace v jednotlivých obvodech následuje:
Sokolov: Zdeněk Berka (ČSSD) x Jiří Holan (KSČM)
Sokolovsko je jedním z deseti obvodů, ve kterých do druhého kola postoupili zástupci levice. Starosta sokolovské radnice Zdeněk Berka z ČSSD přitom v prvním kole porazil Jiřího Holana o 1676 hlasů. Berka tak obdržel 29,26 % hlasů, Jiří Holan 21,63 %.
Jednoznačným favoritem pro druhé kolo je sociální demokrat. Obecně lze říct, že v soubojích mezi kandidáty ČSSD a KSČM bude v lepší výchozí pozici takřka vždy sociální demokrat. Výjimkou mohou být obvody, ve kterých zástupce komunistů volbám již v prvním kole výrazněji dominoval.
V opačném případě komunisté doplatí na stále ještě tu a tam doznívající antikomunistický resentiment. Dojde-li tak k volbám alespoň část voličů, kteří v prvním kole volili kandidáta středových či pravicových subjektů, je takřka jisté, že ve druhém kole se skřípěním zubů upřednostní před komunistou sociálního demokrata.
Chomutov: Václav Homolka (KSČM) x Rudolf Kozák (ČSSD)
Chomutovsko je dalším z řady obvodů, jehož druhé kolo senátních voleb přinese souboj na levici. Oproti Sokolovsku tu je ale mírným favoritem zástupce komunistů. Václav Homolka, který mandát obhajuje, Kozáka totiž v prvním kole předstihl o 2 169 hlasů.
Přestože lze dopředu jen těžko odhadnout, koho budou preferovat voliči kandidátů, kteří do druhého kola nepostoupili, je pravděpodobné, že se mnozí z nich přikloní na stranu zástupce komunistů. Chomutovsko lze totiž charakterizovat jako levicový obvod a úspěchu komunistů tu nahrává tížívá sociální situace mnoha obyvatel. Nejen proto tu antikomunistický apel nehraje podstatnou roli.
Rokycany: Milada Emmerová (ČSSD) x Jiří Valenta (KSČM)
Ve volebním obvodu č. 8, který se sice nazývá Rokycany, ale ve skutečnosti jde i o okres Plzeň-sever, je ve druhém kole mírnou favoritkou lékařka, exhejtmanka, bývalá ministryně zdravotnictví a současná poslankyně Milada Emmerová z ČSSD.
Mandát nicméně jistý nemá. V předešlých dvou volbách tu sice vždy vyhrála ODS, avšak soupeřem jejich kandidáta byl ve druhém kole vždy zástupce KSČM. Přesto je pravděpodobné, že se na stranu sociálních demokratů přidá většina středových a pravicových voličů.
ODS a TOP 09 tu v prvním kole volilo v součtu 34, 32 % voličů. I kdyby k druhému kolu přišla pouhá třetina z nich, je téměř jisté, že budou volit v jejich očích menší zlo. A tím je kandidátka ČSSD.
Domažlice: Jan Látka (ČSSD) x Rudolf Salvetr (ODS)
Domažlicko je jeden z šesti obvodů, kde se utkají zástupci dvou tradičně nejsilnějších subjektů české politiky. Bude to také jeden z šesti obvodů, jehož výsledek bude klíčový pro zisk ústavní většiny levice v horní komoře parlamentu. Výchozí pozice na Domažlicku je přitom výhodnější pro sociální demokracii.
Jan Látka vyhrál první kolo se ziskem 25,39 % hlasů, v absolutních číslech porazil Rudolfa Salvetra z ODS o 1119 hlasů. Sečteme-li potom hlasy dvou dalších výrazně levicových kandidátů, kteří se do druhého kola nedostali, můžeme směle konstatovat, že ČSSD tu má mandát téměř jistý.
Jiřina Rippelová, která kandidovala za Stranu práv občanů — Zemanovce a Jan Rejfek z KSČM totiž v součtu obdrželi 35,73 % hlasů, konkrétně je volilo 12 160 voličů. Přičteme-li toto číslo k 8640 voličům Látky, zdá se být jeho prohra nemožná. Těžko si lze totiž představit, že se významnější skupina voličů Zemanovců a komunistů přikloní na stranu ODS.
České Budějovice: Jan Zahradník (ODS) x Jiří Šesták (TOP 09)
Českobudějovický obvod je pouze jeden ze dvou, ve kterém v letošních senátních volbách nepostoupil kandidát levice do druhého kola. Tím druhým je Benešov. Prakticky to znamená, že je s ohledem na možný zisk ústavní většiny tento obvod pro levici před druhým kolem irelevantní. Tak jako tak tu uspěje zástupce koalice.
Již před prvním kolem jsme v prognóze DR psali, že je Českobudějovicko tradiční baštou pravice. „Můj tip na postup do druhého kola je Jan Zahradník z ODS a Jiří Šesták jako nestraník s podporou TOP 09. Levice má malou šanci,“ uvedl pro Deník Referendum vysokoškolský učitel Svatomír Mlčoch.
Mlčoch upozornil současně na to, že výhodou Šestáka může být to, že se neprofiluje vyhraněně na ose pravice — levice. I to může být okolnost, jež mu před druhým kolem umožní přetáhnout na svoji stranu voliče inklinující spíše doleva.
Na druhou hovoří ve prospěch Jana Zahrádníka výsledek prvního kola, zvítězil totiž nad Šestákem o 2945 hlasů. Podle našeho odhadu jsou nicméně šance obou kandidátů před druhým kolem vyrovnané.
Praha 12: Tomáš Grulich (ODS) x František Adámek (ČSSD)
Další z obvodů, kde na sebe ve druhém kole narazí kanditáti občanských a sociálních demokratů. Praha je po celé polistopadové období považována za jednoznačně pravicový obvod. První kolo letošních senátních voleb nicméně naznačilo, že i v české metropoli se síly pravice a levice vyrovnávají.
Před druhým kolem v Praze 12 je proto krajně obtížné odhadnout, jakým způsobem se hlasy voličů rozloží. Přes čtrnáct procent tu v prvním kole získal kandidát komunistů, ale i lidovců a zelených. Dalších dvanáct procent pak obdržel kandidát TOP 09. Ve druhém kole se přitom hlasy voličů nepostoupivších kandidátů mohou relativně rovnoměrně rozložit mezi Grulicha a Adámka.
Možné nicméně je i jasné vítězství jednoho z nich. Tradice pražských voleb nakonec nahrává ODS, přesto se zdá, že tu poprvé není kandidát levice bez šance. Náš odhad dává proto stejné šance oběma kandidátům.
Praha 4: Eva Syková (ČSSD) x Tomáš Töpfer (ODS)
I v Praze 4 se ve druhém kole senátních voleb voliči budou rozhodovat mezi kandidátem ODS a ČSSD. Navzdory předvolebním prognózám, které i s ohledem na výsledek minulých voleb jednoznačně favorizovaly Tomáše Töpfera se před druhým kolem zdá, že by tu mandát mohla získat Eva Syková z ČSSD.
Výsledek prvního kola nás opravňuje ji považovat dokonce za mírnou favoritku. Pravděpodobně klíčové bude, ke kterému z kandidátů se ve druhém kole přikloní většina voličů Petra Štěpánka, který v prvním kole na kandidátce lidovců a zelených obdržel 22,75 % hlasů.
Pokud se jeho voliči budou držet opoziční rétoriky stran, které ho do senátních voleb nominovali, je pravděpodobné, že uspěje Eva Syková. V její neprospěch na druhou stranu hovoří nikoli zanedbatelný zisk hlasů kandidáta TOP 09. Ladislav Kunert obdržel 2438 hlasů (8,54 %) a je téměř vyloučeno, že by kdokoli z voličů TOP 09 upřednostnil ve druhém kole před kandidátem ODS Evu Sykovou z ČSSD.
Rozhodne tak nejspíš to, jaké skupiny voličů ke druhému kolu dorazí. Mírným favoritem je pro nás kandidátka ČSSD.
Praha 8: Jiří Dolejš (KSČM) x Daniela Filipiová (ODS)
Pravděpodobně nejsledovanější obvod druhého kola letošních voleb. Místopředseda KSČM tu má totiž poprvé v novodobé historii českého parlamentarismu šanci získat mandát senátora. Rozruch navíc způsobil těsně poražený kandidát sociálních demokratů, lidovců a zelených Martin Potůček, který po prvním kole vyjádřil podporu Jiřímu Dolejšovi.
Potůček vydal ihned v pondělí prohlášení, ve kterém voličům sdělil, že na společných veřejných diskusích kandidátů s občany před volbami nebyla stanoviska pozdějšího vítěze prvního kola senátních voleb Jiřího Dolejše vzdálená těm jeho. Následně se od něj distancoval předseda zelených Ondřej Liška.
„Strana zelených nijak nepodporuje kandidáta KSČM Dolejše v druhém kole senátních voleb v Praze. Prohlášení o nepřímé podpoře učinil profesor Potůček výlučně sám za sebe jako nezávislý kandidát a nebylo s námi jako stranou podporující jeho kandidaturu spolu s KDU-ČSL konzultováno. Zelení nepodpoří ani jednoho z obou kandidátů,“ napsal Liška.
Naopak podle vyjádření předsednictva pražské sociální demokracie jsou letošní senátní volby také referendem o asociální vládní politice. Z tohoto důvodu se pražská ČSSD rozhodla veřejně podpořit v senátním obvodě na Praze 8 protivládního kandidáta. Tedy místopředsedu KSČM Jiřího Dolejše.
Podle našeho odhadu jsou šance Jiřího Dolejše a Daniely Filipiové vyrovnané. Výsledek bude záviset především na schopnosti obou kandidátů mobilizovat před druhým kolem své voliče.
Praha 2: Libor Michálek (P/KDU-ČSL/SZ) x Stanislav Křeček (ČSSD)
V Praze 2 je před druhým kolem jednoznačným favoritem Libor Michálek. Pokud se naše předpověď naplní, bude to znamená, že se Česká pirátská strana stane subjektem s parlamentním zastoupením.
„Stanislav Křeček je sice známý poslanec tradičně sbírající mezi voliči ČSSD preferenční hlasy, je ale otázka, nakolik coby výrazná a kontroverzní osobnost dokáže uspět mimo tradiční elektorát sociální demokracie,“ uvedl pro Deník Referendum již před prvním kolem politolog Lukáš Jelínek s tím, že černým koněm voleb na Praze 2 může být Libor Michálek.
„Pražané totiž téma boje s korupcí, s nímž je Michálek spojen, vnímají ve srovnání s dalšími regiony citlivěji než jiná témata. Zajímavé bude sledovat, jak se budou vršit hlasy dost různorodé koalice KDU-ČSL, Strany zelených a pirátů. Kandidáti KSČM a TOP 09 skončí v poli poražených,“ předpověděl Lukáš Jelínek.
Výsledek prvního kola dal Jelínkovi za pravdu. Před druhým kolem přitom nelze očekávat žádné překvapení. Michálek je už nyní takřka jistým senátorem, již v prvním kole obdržel o 1474 hlasů více než kandidát ČSSD.
Litoměřice: Jitka Sachetová (KSČM) x Hassan Mezian (ČSSD)
Litoměřicko je dalším z desítky obvodů, v jehož druhém kole letošních senátních voleb na sebe narazí kandidáti ČSSD a KSČM. Výsledek prvního kola přitom mírně favorizuje Jitku Sachetovou z KSČM.
Rozhodující nicméně i tady bude, jakým způsobem se mezi kandidáty rozloží hlasy voličů, kteří v prvním kole volili neúspěšné politiky. V prvním kole se tu voliči rozhodovali mezi deseti kandidáty, mezi nimiž byli zástupci lidovců, národních socialistů, uskupení Severočeši.cz, ale i koaliční ODS či TOP 09.
Teplice: Jaroslav Kubera (ODS) x Jaroslav Dubský (KSČM)
Teplicko je jedním ze dvou obvodů, kde se ve druhém kole střetne kandidát ODS a KSČM. Jednoznačným favoritem tu je Jaroslav Kubera z ODS, který mandát obhajuje.
Teplický obvod je dlouhodobě silně charakteristický především existencí „fenoménu“ Kubera. „Stejně jako ve dvou předchozích senátních volbách, předpokládám i tentokrát nejen značný úspěch Jaroslava Kubery, ale i jeho vítězství, uvedl již před prvním kolem v rozhovoru pro Deník Referendum politolog Pavel Hynčica.
Kuberovi podle něj mimo jiné dlouhodobě pomáhá, že nepatří ke standardním zástupcům občanských demokratů. „Jeho názory a postoje jsou v mnoha směrech specifické, občas se staví do pozice jakéhosi rebela, a tedy nemusí být příliš spojován s nepopulární Nečasovou vládou,“ tvrdí politolog.
Kubera přitom Dubského v prvním kole porazil o neuvěřitelných 6827 hlasů. Mandát mu tedy ani letos neunikne.
Jablonec nad Nisou: Jaroslav Zeman (ODS) x Stanislav Eichler (ČSSD)
Jablonecko je dalším z obvodů, kde se bude rozhodovat o tom, zda získá v Senátu levice ústavní většinu. V prvním kole tu výrozně uspěl kandidát ODS Jaroslav Zeman, který porazil Eichlera z ČSSD o 2205 hlasů. Nejen z tohoto důvodu je před druhým kolem mírným favoritem.
Proti sociálním demokratům také hovoří tradice senátních voleb na Jablonecku. V roce 2006 tu za ně kandidoval mistr světa v hodu diskem Imrich Bugár, který v prvním kole získal pouhých 7,99 % hlasů. V roce 2000 tu za ČSSD kandidoval František Vízek, který v prvním kole skončil se ziskem 13,19 % hlasů i za komunistickou kandidátkou Ludmilou Brynychovou. Ta obdržela 14,98 % hlasů.
Na druhou stranu na Jablonecku kandidovalo v prvním kole deset politiků a není vyloučeno, že se například voliči národních socialistů, komunistů či lidovců ve druhém kole přikloní k sociální demokracii.
Mladá Boleslav: Jaromír Jermář (ČSSD) x Adolf Beznoska (ODS)
Taktéž na Mladoboleslavsku se ve druhém kole senátních voleb střetnou zástupci ODS a ČSSD. Již před prvním kolem jsme v naši prognóze za favorita označili Jaromíra Jermáře z ČSSD. V prvním kole přitom Jermář porazil Beznosku o 2762 hlasů.
Podle Pavla Hynčici je favoritem voleb na Mladoboleslavsku kandidát ČSSD: „Výhoda dosavadního působení, a tedy jisté známosti ve spojení s příslušností k politické straně, která je v opozici vůči Nečasově vládě a preferenčně v popředí — to jsou faktory, které budou nahrávat postupu dosavadního senátora Jaromíra Jermáře z ČSSD,“ uvedl politolog již před prvním kolem v rozhovoru pro Deník Referendum.
Pro úspěch sociálních demokratů tu navíc hovoří relativně vysoký počet hlasů, který v prvním kole obdržel Václav Jakubec z KSČM. Svůj hlas mu dalo 5624 voličů. Pokud se hlasy komunistů ve druhém kole překlopí ve prospěch kandidáta ČSSD, mandát by mu uniknout neměl.
Benešov: Karel Šebek (ODS) x Luděk Jeništa (TOP 09)
Benešovsko je druhým z obvodů, ve kterém letos do druhého kola postoupili zástupci pravice. Jedná se o obvod těsně sousedící s hlavním městem, navíc se stále větším počtem majetnějších obyvatel, kteří opustili hlavní město. Nejen proto tu mají vysoké šance kandidáti pravice.
„Ačkoli Karel Šebek nepatří k výrazným senátorům, jistou pozici si na Benešovsku vybudoval,“ uvedl Lukáš Jelínek v rozhovoru pro Deník Referendum. „Naději uspět by mohl mít i jiný pravicový kandidát, kdyby se jednalo o známé jméno. Nic takového se ale letos nekoná. Luděk Jeništa z TOP 09 je například v Poslanecké sněmovně dosud prakticky neviditelný,“ doplnil politolog
Před druhým kolem lze jen těžko odhadnout, koho ze dvou pravicových politiků budou voliči preferovat. S ohledem na mimořádně nízkou popularitu ODS odhadujeme, že mírně navrch bude mít v očích voličů kandidát TOP 09 Luděk Jeništa.
Chrudim: Jan Veleba (bezpp) x Tomáš Škaryd (ČSSD)
Mírným favoritem druhého kola senátních voleb v obvodě, jehož voliče doposud v horní komoře zastupoval Petr Pithart, je podle odhadu Deníku Referendum prezident Agrární komory České republiky a nezávislý kandidát Jan Veleba.
Velebu volilo již v prvním kole o 1504 voličů více než Tomáše Škaryda z ČSSD. Navíc je pravděpodobné, že se k Velebovi ve druhém kole přikloní voliči ostatních neúspěšných kandidátů kromě příznivců KSČM. Ti by naopak mohli být nadějí pro Škaryda. Kandidát komunistů totiž v prvním kole získal 7127 hlasů.
Přesto je pravděpodobné, že se Velebovi podaří oslovit i vyhraněně levicové voliče a do Senátu tak nakonec proklouzne.
Náchod: Soňa Marková (KSČM) x Lubomír Franc (ČSSD)
Přestože lze s ohledem na dosavadní volební výsledky Náchodsko označit za spíše pravicový obvod, v letošních volbách se tu jako v dalších devíti případech do druhého kola dostali zástupci levice.
Již před prvním kolem jsme psali, že se do druhého kola pravděpodobně dostane hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc z ČSSD. To, že mu bude ve druhém kole soupeřkou Soňa Marková z KSČM, je nicméně překvapením, a to navzdory faktu, že Marková představuje pro levicové voliče nepochybně přitažlivou volbu.
Mírným favoritem druhého kola je přesto Franc z ČSSD. V jeho prospěch totiž hovoří fakt, že se většina voličů neúspěšných kandidátů v mnohem větší míře přikloní přece jenom k zástupci umírněnějších kritiků stávajících pořádků v zemi. Přesto nelze vyloučit překvapení, kterým by byl zisk mandátu pro Markovou z KSČM.
Svitavy: Radko Martínek (ČSSD) x Zuzka Bebarová—Rujbrová (KSČM)
Na Svitavsku je jednoznačným favoritem druhého kola senátních voleb Radko Martínek z ČSSD. Už v prvním kole ho volilo o 4714 voličů více, než Zuzku Bebarovou Rujbrovou z KSČM. Navíc je podobně jako v jiných obvodech krajně nepravděpodobné, že by se kandidátce KSČM mohlo podařit výrazněji oslovit voliče neúspěšných stran.
Třebíč: František Bublan (ČSSD) x Josef Zahradníček (KSČM)
Třebíčsko je dalším z obvodů, jehož voliči se budou ve druhém kole rozhodovat mezi kandidátem ČSSD a KSČM. Tak jako ve většině případů, i tady je favoritem sociální demokrat.
Pro Bublana hovoří fakt, že Třebíčsko je — či v minulosti bylo — spíše pravicovým obvodem. Je tudíž pravděpodobné, že se ti z příznivců KDU-ČSL, ODS či TOP 09 a Starostů (další strany tu kandidáta neměly), kteří k volbám dorazí, přikloní na stranu Bublana.
Břeclav: Jan Hajda (ČSSD) x Zdeněk Tesařík (KSČM)
Jednoznačným favoritem druhého kola senátních voleb na Břeclavsku je Jan Hajda z ČSSD, který tu mandát obhajuje. Již první kolo vyhrál s luxusním náskokem 2526 hlasů. Tak jako jinde, i tu se voliči poražených stran navíc nejspíš většinově přikloní na stranu ČSSD
Taktéž podle politologa Lukáše Jelínka je Břeclavsko jedním z obvodů, kde by svůj mandát měli obhájit sociální demokraté. „Favoritem letošních senátních voleb v břeclavském obvodě je podle mého názoru Jan Hajda z ČSSD,“ uvedl Jelínek již před prvním kolem senátních voleb.
Brno-město: Eliška Wagnerová (SZ) x Stanislava Slavíková (ČSSD)
Navzdory tomu, že Slavíková patřila původně mezi vážné kandidáty na zisk mandátu, obvod Brno-město je před druhým kolem jedním z mála, kde mají sociální demokraté jen mizivou šanci na úspěch.
Již v srpnu jsme ostatně v Deníku Referendum psali, že pokud do druhého kola postoupí se Slavíkovou právě bývalá soudkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová, bude to pro kandidátku ČSSD znamenat nejspíš porážku.
Wagnerová vyhrála poměrně výrazným rozdílem již první kolo. Svůj hlas ji dalo o 2608 voličů více, než odborářce Slavíkové. Ta si navíc proti sobě postavila značnou část angažované veřejnosti poté, co v pondělí po prvním kole voleb zveřejnila mimořádně nešťastné prohlášení, jehož prostřednictvím se nejspíš pokoušela oslovit voliče KSČM.
„Jsem tu pro lidi, a to bez rozdílu věku, vzdělání či pohlaví. Moje minulost není vázaná na politické strany, finanční skupiny či disidenty,“ napsala mimo jiné Slavíková. Prohlášení se setkalo s ostrou kritikou.
Podle šéfredaktora DR Jakuba Patočky je věta „Moje minulost není vázaná na politické strany, finanční skupiny či disidenty..." krom jiného urážkou současných i minulých disidentů v sociální demokracii, například Pavla Rychetského, Erazima Koháka, Jana Kavana, Petra Kajnara, Vladimíra Laštůvky, Jaroslava Šabaty, Jana Šabaty a mnohých dalších.
„Fakt, že někdo býval disidentem, je sám o sobě vyznamenáním, a nikoli handicapem. A sociální demokraté by vždy a za všech okolností v tomto měli mít jasno,“ dodal Patočka.
Slavíkovou sice podpořil lidovecký lídr kandidátky pro krajské volby Stanislav Juránek, nicméně lidovci nejsou evidentně ve vztahu k Wagnerové a Slavíkové ani zdaleka jednotní.
Juránek totiž za KDU-ČSL vyjednává s Michalem Haškem o vládě v Jihomoravském kraji, a tak lze jeho gesto chápat jako spíše vstřícný krok k ČSSD, než vážně míněnou podporu Slavíkové. Tuto hypotézu ostatně potvrzuje to, že v reakci na Juránkovo prohlášení publikovali senátoři (nejen) KDU-ČSL text, ve kterém se postavili naopak za Wagnerovou.
„Dejte ve druhém kole senátních volbě své hlasy paní Elišce Wagnerové, bývalé místopředsedkyni Ústavního soudu," uvedli v prohlášení Petr Pithart, Vláclav Koukal či Petr Šilar. „Vždyť levice bude v Senátu silná až dost. Kdo ale pohlídá zákony?,“ táží se pak signatáři prohlášení na podporu Wagnerové, které podepsali také Miluše Horská a bývalý sociální demokrat Miroslav Krejča či Soňa Paukrtová a Jaromír Štětina z TOP 09.
Bez ohledu na pohyby uvnitř KDU-ČSL je Wagnerová jednoznačnou favoritkou druhého kola. Slavíkové k zisku mandátu nepomohou ani hlasy komunistů.
Prostějov: Božena Sekaninová (ČSSD) x Jaroslav Šlambor (KSČM)
Na Prostějovsku je jednoznačným favoritem druhého kola Božena Sekaninová z ČSSD. Již před prvním kolem nám politolog Pavel Šaradín řekl, že ji považuje za hlavního adepta ¨na zisk mandátu.
„Na Prostějovsku má velkou šanci obhájit mandát Božena Sekaninová z ČSSD. Pochází z regionu a během mandátu byla vidět. K vítězství jí může napomoci i skutečnost, že je členkou opoziční strany, která se ostře vymezuje vůči nepopulární vládě,“ vysvětlil politolog v rozhovoru pro Deník Referendum.
V její prospěch hovoří krom jiného i výsledek prvního kola. Jaroslava Šlambora porazila o 7873 hlasů. Prakticky není možné, aby takový náskok neuhájila.
Šumperk: Zdeněk Brož (KDU-ČSL) x Miloslav Vlček (ČSSD)
Již pořed prvním kolem jsme za mírného favorita s ohledem na výsledky posledních voleb lze označili Zdeňka Brože, který tu kandiduje na kandidátce Nezávislé volby s podporou KDU-ČSL. Taktéž jsme správně odhadli, že mu ve druhém kole bude soupeřem Miloslav Vlček z ČSSD.
Před druhým kolem je třeba konstatovat, že jejich šance na zisk mandátu jsou vyrovnané. Podle Pavla Šaradína Vlčkovi nahrává, že že jde o oblast, která přeje levicovým kandidátům. Pro Brože zase hovoří to, že je výraznou lokální postavou.
Šaradín ale současně ještě před prvním kolem zdůraznil, že každý z nich má i své záporné stránky. „Vlček není příliš oblíben v médiích, byť se mu podařilo očistit se z někdejších obvinění, za Brožem zase nestojí žádná silná strana,“ vysvětlil politolog.
Opava: Vladimír Plaček (ČSSD) x Václav Vlček (ODS)
Navzdory tomu, že jsme před prvním kolem psali, že Opava je v rámci Moravskoslezského kraje atypickým regionem, neboť jej narozdíl od všech ostatních nelze označit za výrazně levicovou oblast, volební výsledek to nepotvrdil.
První kolo senátních voleb vyhrál poměrně výrazně Vladimír Plaček z ČSSD. Svůj hlas mu dalo 30,43 % voličů, zatímco druhému Václavu Vlčkovi z ODS pouhých 20,23 %. I proto lze Plačka označit za mírného favorita druhého kola.
Výhru ale kandidát ČSSD jistou nemá. Pokud se totiž Vlčkovi podaří mobilizovat voliče TOP 09 a lidovců, není pro něho vše ztraceno. Klíčové nicméně nejspíš bude, zda potvrdí voliči KSČM svou disciplinovanost a přijdou podpořit levicového kandidáta, byť ne ze své strany.
Ostrava-město: Leopold Sulovský (Ostravak) x Karel Sibinský (ČSSD)
Ostrava je dalším z obvodů, kde jsou šance kandidátů před druhým kolem vyrovnané. Jedenasedmdesátý obvod Ostrava-město je podle politologa Tomáše Jarmary typickým sídlištním obvodem s převahou středně a nízkopříjmových segmentů společnosti.
„Žijí tu lidé práce, některé oblasti lze dokonce označit za sociální ghetta,“ upřesnil Jarmara s tím, že se jedná o jednoznačně levicový obvod. Jeho prognózu potvrdilo první kolo voleb. Před druhým kolem je ale krajně obtížné bez znalosti místních poměrů odhadnout, jakým způsobem nejspíš hlasy mezi dva kandidáty rozloží.
Sulovský se přitom profiluje spíše jako umírněný středo-pravicový politik. Rozhodnout tak může to, že komunisté, jejichž kandidát skončil třetí se ziskem 3979 hlasů, již dali najevo podporu Sibinskému.
„Politické názory pana Sulovského neznám, takže určitě je mi bližší pan Sibinský a má mou podporu," uvedl pro server iDnes.cz kandidát komunistů Leo Luzar.
Karviná — Petr Vícha (ČSSD) x Milada Halíková (KSČM)
Na Karvinsku je jednoznačným favoritem druhého kola Petr Vícha z ČSSD, který v prvním kole získal přes čtyřicet procent hlasů. Druhou Halíkovou porazil o 3582 hlasů.
„Na Karvinsku je podobně jako v Ostravě jednoznačným favoritem letošních senátních voleb ČSSD, za kterou tu kandiduje starosta Bohumína Petr Vícha. Opět lze přitom očekávat, že tu bude levice dominovat i jako celek,“ uvedl pro Deník Referendum již před prvním kolem politolog Tomáš Jarmara.
Vsetín: Jiří Čunek (KDU-ČSL) x Jindřich Šnejdrla (ČSSD)
Vsetínsko je třetím obvodem, kde nemají sociální demokraté takřka žádnou šanci na zisk mandátu. Jednoznačným favoritem tu je Jiří Čunek z KDU-ČSL, který již v prvním kole volbám dominoval. Volilo ho 47,28 % voličů.
Mediální analytik Tomáš Zdechovský pro Deník Referendum již před prvním kolem jednoznačně předpověděl, že letošní volební klání o křeslo v Senátu bude na Vsetínsku ve znamení drtivé převahy Jiřího Čunka.
„Bývalý předseda lidovců je zdaleka nejsilnějším kandidátem v regionu, navíc se tu stále těší nebývale vysoké oblibě,“ uvedl Zdechovský v rozhovoru pro Deník Referendum.
„Naše průzkumy dokonce ukazují, že se část voličů, kteří budou v krajských volbách volit komunisty, ve volbách senátních přikloní k Čunkovi,“ dodal Zdechovský. Podle něj spolu s Čunkem do druhého kola nejspíš postoupí Jindřich Šnejdrla z ČSSD. „Druhé kolo pak bude jednoznačnou záležitostí,“ myslí si Zdechovský.
Zlín: Tomio Okamura (bezpp) x Stanislav Mišák (ČSSD)
Na Zlínsku je mírným favoritem druhého kola senátních voleb Tomio Okamura. Jisté vítězství ale nemá.
„Před půl rokem se zdálo, že tu budou volby jednoznačnou záležitosti Tomio Okamury. V současnosti se ale ukazuje, že svoji kampaň začal příliš brzy a přestože je pravděpodobné, že postoupí do druhého kola, mandát nemá vůbec jistý,“ uvedl Zdechovský pro Deník Referendum.
Klíčovou otázkou před druhým kolem je, koho budou prefereovat voliči tradičně v regionu silné KDU-ČSL. Výhodnější výchozí pozici má nejspíš Okamura, který navíc první kolo vyhrál rozdílem 2032 hlasů.