Bartošek: Hrozí totální destrukce sociálních systémů

Místopředseda lidovců apeluje na politiky, orgány činné v trestním řízení a představitele kontrolních úřadů, aby zastavili reformy sociálních a důchodových systémů. Podle něj jsou nepřipravené a hrozí kolaps sociálních funkcí státu.

(vd)

09.10.2012 14:07

460427_mediafax_mikulas_krepelka

Podle lidovců jsou reformy ministertsva práce řízenou destrukci sociálních informačních systémů. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Místpředseda KDU-ČSL Jan Bartošek, který je lidoveckým expertem na sociální politiku, apeluje na politiky, orgány činné v trestním řízení a na představitele kontrolních úřadů, aby zastavili reformy sociálních a důchodových systémů. V opačném případě podle něj hrozí jejich kolaps.

„Pokud se politikové se zdravým rozumem nespojí a kontrolní orgány nepodniknou příslušné kroky k zastavení IT zakázek na ministerstvu práce a sociálních věcí, hrozí kolaps základních funkcí státu při vyplácení důchodů a ostatních sociálních plateb,“ uvedl Bartošek v tiskovém prohlášení.

Podle něj přitom existují pouze dvě možná vysvětlení tohoto havarijního stavu. „Prvním z nich je fatální amatérská příprava IT systémů s absencí řízení rizik, druhým – horším vysvětlením – je příprava na přechod sociálních funkcí státu do rukou soukromých subjektů,“ dodal Bartošek.

„Mám závažné informace od odborníků v oblasti IT krizového řízení, že stejně amatérsky, jako postupovalo ministertsvo práce a sociálních věcí v oblasti výměny software na sociální dávky, bude postupováno i v oblasti výměny software na výplatu důchodů,“ vysvětlil místopředseda lidovců.

Reforma má přitom naběhnout k 1. lednu příštího roku, avšak podle Bartoška doposud nikdo nezpracoval ani základní analýzy.

„Není dosud popsán případ, kdy by v takto krátkém termínu někdo stihnul vyvinout tak složitý software a připravil pro něj datové prostředí. Velké banky vyvíjejí takové systémy léta a pak je dlouho pečlivě testují, než se je odváží nasadit do ostrého provozu,“ dodal Bartošek.

„Stejně spěšně a amatérsky vypadal postup při překotné výměně informačního systému pro sociální dávky,“ připomněl místopředseda KDU-ČSL.

„Dělá to na mě dojem, že celý plán byl bud´ šíleně amatérský, což nejde dohromady se vzdělanostním profilem ministra Drábka, nebo – a to je horší – jde o řízenou destrukci sociálních informačních systémů, aby stát přestal tento segment obsluhovat a musel jej postoupit soukromým subjektům," dodal Bartošek.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.