Odmítněte navyšování DPH, vyzval Zavadil poslance

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil vyzval v otevřeném dopise poslance, aby nehlasovali pro zvýšení DPH. Základní způsob, jak podle něj bojovat proti ekonomické krizi, je zvýšit výběr DPH především zavedením registračních pokladen pro evidenci DPH.

(vd)

05.09.2012 17:27

449969_mediafax_mirek_czernek

Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. Foto Mirek Czernek, Mediafax

Předseda českomoravských odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil zveřejnil ve středu otevřený dopis, ve kterém vyzval poslance, aby nehlasovali pro navýšení DPH. V úvodu jim připomněl, že je již v dubnu letošního roku oslovil jménem účastníků velké demonstrace, která 21. dubna 2012 vzkázala politikům, že se svými neuváženými reformami dopouštějí vážného zhoršení ekonomické a sociální situace zaměstnanců a jejich rodin.

„Na zářijové schůzi bude Parlament České republiky projednávat návrh zákona na další zvýšení sazeb DPH – na patnáct a jednadvacet procent. Jak ukázalo již první zvýšení DPH, jde o nic neřešící a nesmyslné opatření, vysávající pouze peněženky občanů. Zvýšení snížené sazby z deseti procent na čtrnáct procent se v letošním roce negativně projevilo na růstu cen potravin a tedy i na životních nákladech občanů především rodin s průměrnými příjmy a rodin s dětmi,“ uvedl předseda ČMKOS.

Zdůraznil přitom, že odbory již v minulém roce varovaly před tímto zvyšováním DPH s tím, že dojde ke zdražení potravin a dalších služeb. „Tehdy nás vládní činitelé usilovně přesvědčovali, že zvýšení DPH se projeví ve snížení marží obchodníků a spotřebitel to ani nepocítí. Vládní politici nás také přesvědčovali, že vyšší výběr DPH bude využit k řešení problémů rozpočtu, zejména pro zavedení důchodové reformy,“ vzpomněl Zavadil s tím, že žádný z těchto slibů se nesplnil a očekávaný výběr DPH – i přes vyšší sazby – se oproti minulému roku nezvýšil.

Odboráři se podle něj domnívají, že prioritou musí být především boj s daňovými úniky zejména při neplacení DPH. „Jak upozorňujeme ve své Vizi pro ČR, základním způsobem, jak bojovat proti krizi, je zvýšit výběr DPH především zavedením registračních pokladen pro evidenci DPH. Stejně tak za zásadní považujeme také zrušení možnosti pro plátce DPH nakupovat osobní automobily bez DPH,“ vysvětlil Zavadil v dopise poslancům.

„Podle našich propočtů by jenom tato dvě opatření zvýšila výběr DPH nejméně o pětadvacet miliard korun,“ dodal odborový předák s tím, že by to znamenalo podstatně vyšší přínos pro státní pokladnu, než lze získat zvýšením sazby DPH. „Kromě jiného by naše navrhovaná opatření omezila možnost vzniku příležitostí pro korupční jednání,“ uzavřel Zavadil.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.