Klub ODS se drolí: Proti zvyšování daní jsou nejméně dva poslanci

Podle serveru iDnes.cz nebudou pro zvýšení daně z přidané hodnoty a solidární daň z vyšších příjmů hlasovat Petr Tluchoř a Tomáš Úlehla. Premiér Petr Nečas je prý připraven stabilizační balíček předložit znovu a spojit s ním hlasování o důvěře vládě.

(vd)

04.09.2012 12:40

560037_mediafax_jakub_polacek

Bez navýšení DPH a navýšení daní pro bohaté nebude moct vláda sestavit rozpočet tak, aby dodržela svá předsevzetí vztahující se ke snižování schodku veřejných financí. Foto Jakub Poláček, Mediafax

Tomáš Úlehla a Petr Tluchoř z ODS údajně nepodpoří stabilizační balíček, jehož součástí je zvýšení daně z přidané hodnoty a solidární daň z vyšších příjmů. Informaci přinesl server iDnes.cz s tím, že to Úlehla potvrdil při příchodu na jednání poslaneckého klubu, Tluchoř v jeho průběhu.

Zdroj blízký Petru Nečasovi pak serveru potvrdil, že premiér chce balíček předložit znovu a spojit s ním hlasování o důvěře vládě. Nečas své stanovisko prý již oznámil také poslaneckému klubu ODS, který se sešel před schůzí Sněmovny. Potvrdil to jeden z poslanců.

„Nečas řekl, že ví o poslancích, kteří klíčové zákony nepodpoří. Vláda podle něj, pokud neprojdou, předloží totožné zákony a spojí s nimi svoji důvěru," uvedl anonymní zdroj z poslaneckého klubu ODS.

Vláda potřebuje k prosazení balíčku nejméně 101 hlasů. Zákon totiž vetoval levicí ovládaný Senát. A premiér již minulý týden všem vládním poslancům vzkázal, že bez schválení klíčových vládních norem, například církevních restitucí či zvýšení sazby DPH, jeho kabinet pokračovat nebude.

Vládě navíc zřejmě nepomůže ani nezařazený Michal Doktor. A Pavel Bém doposud nesdělil, jak bude o navyšování daní hlasovat. „Zvyšování daní nepodpořím. Vláda nevyužila prostor pro úspory, nemá právo zvyšovat daně," vysvětlil Doktor serveru iDnes.cz .

Plán zvýšit daně nakonec opakovaně kritizoval prezident Václav Klaus. Naposledy v pondělí poslancům vzkázal, aby se při hlasování o navyšování daní rozhodovali zodpovědně.

„ Doufám, že rozum v Poslanecké sněmovně zítra zvítězí. (...) Já doufám, že Sněmovna bude zítra rozhodovat vážně a zodpovědně a všechno další je další," uvedl Klaus pro ČTK, aniž by předjímal, zda bude zákon případně vetovat.

Bez navýšení DPH a navýšení daní pro bohaté nebude ale podle Nečase moct vláda sestavit rozpočet na příští rok tak, aby dodržela svá předsevzetí vztahující se ke snižování schodku veřejných financí.

Ve Sněmovně přitom aktuálně disponuje pouhou stovkou svých poslanců ODS, TOP 09 a politické platformy LiDem Karolíny Peake.

Další informace:
iDnes.cz Poslanci ODS nepodpoří vyšší daně. Premiér s balíčkem spojí osud vlády
Aktuálně.cz Nečasovi chybí hlasy. Balík nepodpoří Tluchoř a Úlehla
Českénoviny.cz Nečas spojí daňové změny s žádostí o důvěru, někteří poslanci ODS je nepodpoří
iHned.cz Nečasův obrovský problém. Po Úlehlovi nepodpoří vyšší daně ani Tluchoř
Lidovky.cz Nečas v úzkých, nemá 101 hlasů pro vyšší daně. Proti je i Tluchoř


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.