Čeští chovatelé začali vyvážet přebytky biomléka do Německa

Změny na trhu s biomlékem nutí sedláky hledat odbyt jinde. Začali proto vyvážet mléko v kvalitě bio za spravedlivější ceny do sousedního Německa. Od počátku září za hranice putuje každý druhý den asi pětadvacet tisíc litrů biomléka.

(vd)

05.09.2012 12:19

48211_mediafax_vit_drbal

Družstvo České biomléko, které zatím tvoří osm členů, je otevřené a může se do něj přihlásit každý, kdo komoditu v biokvalitě vyrábí. Foto Vít Drbal, Mediafax

Družstvo chovatelů zahájilo vývoz přebytků biomléka do sousedního Německa. Nutí je k tomu změny na tuzemském trhu. Od začátku září tak za hranice putuje každý druhý den přibližně pětadvacet tisíc litrů biomléka. Mléko s nadstandardními požadavky na ekologickou výrobu tak nekončí znehodnocené jako součást konvenční produkce.

Na základě potřeby uplatnit za přijatelné a spravedlivé ceny biomléko na trhu vzniklo družstvo České biomléko. „Členové družstva produkující biomléko převážně na Vysočině a v jižních Čechách, tedy v krajích s nejvyšším zastoupením mléčného skotu u nás, se pro BIO rozhodli většinou před třemi léty,“ uvedl předseda družstva České biomléko Miloš Pátek.

Podle něj byli tehdy osloveni zpracovateli právě s požadavkem na dodávky biomléka. „Ovšem v posledním roce došlo k rapidnímu obratu způsobeného změnou vlastnických práv u zpracovatelů, kteří si v podstatě produkci biomléka objednali,“ vysvětlil Pátek s tím, že výkupní cena biomléka je téměř totožná s cenou konvenčního mléka, zatímco náklady na jeho produkci jsou výrazně vyšší.

Situace podle Pátka vyústila k tomu, že se chovatelé rozhodli sami, za pomoci PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců, hledat východisko. Řešení se objevilo před koncem roku 2011 a od ledna 2012 probíhala intenzivní jednání se zpracovatelem v Německu, který projevil dlouhodobý zájem o dodávky biomléka.

V květnu pak došlo ke konečné dohodě a kontrole hospodářství členů družstva, aby vyhověla mezinárodně uznávaným nadstandardům hospodaření, které německý zpracovatel vyžaduje. Ten také nabízí za každý litr biomléka cenu o asi dvě koruny vyšší, než platí tuzemské mlékárny, a to i přes fakt, že se chovatelé podílí i na dopravě.

„Došlo také k podpisu dohody o spolupráci mezi svazem PRO-BIO a Německým svazem ekologických zemědělců Gaea, který je garantem kvality pro německého zpracovatele. Osobně mě velmi mrzí, že vysoce kvalitní české biomléko skončí na Německém trhu, ale v tuto chvíli asi jiná cesta není,“ uvedla manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřina Nesrstová.

„Pevně věřím, že z družstva České biomléko se v budoucnu stane plnohodnotná odbytová organizace, která bude natolik silná a stabilní, že si vytvoří i vlastní zpracovatelské kapacity a bude uvádět produkci svých členů na tuzemský trh,“ dodala Nesrstová s tím, že podobný model funguje v zahraničí již řadu let a úspěšně. „Nevidím tedy důvod, proč by se to nemělo podařit u nás,“ uzavřela Nesrstová.

Nové biodružsvo začalo fungovat 14. července 2012. Z České republiky se jeho prostřednictvím od září vyváží biomléko o objemu asi pětadvaceti tisíc litrů každý druhý den. Údajně ale nejde o konečné číslo. Nejpozději od ledna příštího roku budou dodávky uvedeného objemu totiž každodenní.

„Bude-li zájem z řad dalších producentů je schopen náš partner odebrat až pětapadesát tisíc litrů biomléka denně,“ uvedl Pátek. Šanci na spravedlivější cenu, tak podle něj mají i další ekologičtí chovatelé mléčného skotu. Družstvo České biomléko, které zatím tvoří osm členů, je dle jeho slov otevřené a může se do něj přihlásit každý, kdo zmíněnou komoditu v biokvalitě vyrábí.

„Doufám, že se podaří rozvinout činnost družstva České biomléko jako vzorovou odbytovou organizaci, která svojí soudržností dosáhne výhodných podmínek pro své členy,“ uzavřel Pátek.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.