Veřejnoprávní a soukromé zdravotní pojištění

Alena Gajdůšková

V Německu se soukromé zdravotní pojištění neosvědčilo. Ovšem nejedná se o problémy soukromých zdravotních pojišťoven, ale o problémy jejich klientů. Sledovat příklady z jiných zemí je velmi poučné.

Vláda zcela v duchu neoliberální ideologie předkládá k věření, že soukromé prvky sociálního a zdravotního pojištění jsou tím, co nás spasí ve všech ohledech. Prý jediná cesta se jmenuje "reformy" na které má patent tato vláda.

Zkusme se podívat, jak to funguje jinde. Například v Německu existují přebytky ve veřejnoprávních pojišťovacích systémech a rozvíjí se debata, jak s těmito prostředky nakládat - je to rezerva, nebo pro ně je nějaké současné uplatnění? Naši neoliberálové v současnosti píší, že je to "západoevropský model socializmu" (jako například Pavel Kohout v E15), který je odsouzen k zániku. Ale veřejnoprávní instituce nejsou socializmus - to jen u nás slábne kritický duch do té míry, že se to dá tvrdit, a nikdo z toho nedostane vyrážku.

×
Diskuse
June 29, 2012 v 21.55
Nejen v Německu, také cizinci v ČR
Je možné se poučit i přímo z Česka - stačí se podívat, jaká je situace se zdravotním pojištěním pro cizince ze třetích zemí, kteří nejsou zaměstnanci. Soukromé pojišťovny nejspíš podobně jako s nimi zametou i s českými občany.