ČT: Stráský bude ve čtvrtek odvolán z vedení šumavského parku

Jan Stráský bude odvolán z pozice ředitele šumavského národního parku. Informuje o tom ČT24 s tím, to potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje. Stráský, kterého dlouhodobě kritizuje opozice, ekologové a vědecká obec, své brzké odvolání připustil.

(vd)

27.06.2012 19:19

534259_mediafax_dobrin_stojcev

Laureát Ropáka i Zelené perly za letošní rok, ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský, na svém postu končí. Foto Dobrin Stojčev, Mediafax

Jan Stráský bude podle informací ČT24 ve čtvrtek odvolán z pozice ředitele Národního parku Šumava. České televizi to potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje. Oficiálně by měl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa Stráského odvolání veřejnosti oznámit na mimořádné tiskové konferenci rady parku.

Současně by měl být jmenován nástupce Jana Stráského a tím by se měl stát podle ČT24 jeho dosavadní náměstek Jiří Mánek. Správa parku to zatím sice nepotvrdila, nicméně odvolává se právě na zítřejší tiskovou konferenci. „Vím o tom, že se pan ministr Chalupa chystá v nejbližších chvílích tento krok učinit. Ale kdy to přesně bude, vám neřeknu," uvedl pro ČT24 Stráský.

Stráský si vysloužil ostrou kritiku ekologů, opozice i vědecké obce za svůj přístup k parku. Nejostřejší reakce vzbudilo loňské i letošní kácení kůrovcem napadených stromů. „Nám ani tak nejde o to, kdo bude sedět na židli ředitele národního parku, nám jde o to, aby se důsledně dodržoval zákon o ochraně přírody a krajiny a také mezinárodní závazky o ochraně přírody, které ČR má. Podle našeho mínění je ředitel Stráský letos ani loni nedodržoval," reagoval na informace o možném konci Stráského mluvčí loňské blokády Vratislav Vozník.

Stráský se také za své působení na postu ředitele šumavského parku dočkal ekologických anticen: Ropáka i Zelené perly. Podle sloupkaře Deníku Referendum Jana Miesslera si obě ceny zasloužil, neboť postavil na hlavu samotné zásady ochrany přírody a péče o chráněné území, které nejen nerespektoval, ale které systematicky popíral.
 
„Kromě diskreditace poslání parku v očích české veřejnosti park zdiskreditoval i v zahraničí tím, že odmítl prestižní Diplom Rady Evropy za vzorně spravované chráněné území, což ale vlastně bylo vzhledem k jeho činnosti v čele parku logické," uvedl Miessler v glose věnované Stráskému.

S nezákonným kácením a poškozováním vzácných horských ekosystémů podle něj souvisí i Stráského Zelená perla 2011 „zákon je dodržován tím, že bude neustále porušován, ale jeho porušování bude kryto jím umožněnými výjimkami“, která prakticky shrnuje logiku Stráského působení v čele parku.

Podle ekologů bylo v loňském roce na Šumavě nezákonně pokáceno dvaatřicet hektarů lesa. Na řadě míst tak vznikly velké holiny. „Jak navíc zjistili odborníci analýzou poražených stromů, na některých místech byla zhruba pětina z nich zcela zdravá. Devastace horského lesa u Ptačího potoka přitom byla úplně zbytečná, neboť k zastavení šíření kůrovce nepovede. Lokalita je totiž téměř kompletně obklopena bezzásahovými zónami národního parku,“ uvedlo loni na sklonku srpna Hnutí DUHA v tiskovém prohlášení.

Podle Jaromíra Bláhy z Hnutí DUHA byly loňské škody na vzácné horské přírodě obrovské a nikdy už se je nepodaří zacelit. „Ke kácení takového rozsahu správa národního parku jednoznačně potřebovala výjimky ze zákona o ochraně přírody. Ty ale dodneška nezískala. Budeme trvat na řádném prošetření všech nezákonností, kterých se vedení parku dopustilo,“ upozornil Bláha.

Stráského ostře za kácení stromů napadených kůrovcem v bezzásahových zónách parku kritizovala i vědecká obec, podle které byla těžba stromů proti smyslu národního parku. Podle Jana Frouze a Pavla Kindlmanna z Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy jsou i v oblasti Ptačího potoka na Šumavě, kde nařídil Stráský kácení i letos, horské smrčiny přirozenou součástí ekosystému, proto by tam měly být smrky zachovány a ponechány přírodním procesům.

Vědci poukázali na fakt, že kácením se nenávratně ničí ekosystém dané oblasti a zahubí tak velké množství vzácných organismů a živočichů. Profesor Pavel Kindlmann už dříve upozornil, že oblast Ptačího potoka, kde i letos dochází k nezákonné těžbě, právě do těchto výjimečných oblastí patří a vytěžením tisíců stromů dojde k devastaci vzácné podmáčené smrčiny.

Profesor Pavel Kindlmann a docent Jan Frouz tak se tak svými stanovisky přidali k dalším předním českým vědcům z oblasti ekologie lesa, lesnictví a mnoha dalších oborů, sdružených ve Stínové vědecké radě NP Šumava.

Stráský navzdory kritikům přistoupill ke kácení kůrovcem napadených stromů i letos. Zhruba polovinu z plánovaných 1500 stromů v oblasti Na Ztraceném nedaleko Modravy v šumavském národním parku se už podařilo dřevorubcům asanovat. S kácením stromů by měli údajně skončit do konce týdne.

Další informace:
ČT24.cz Stráský ve vedení šumavského národního parku končí


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.