Hosté institutu CESTA budou debatovat o současné roli politických stran

Ve čtvrtek se v Praze uskuteční diskuse o roli politických stran v současné společnosti. Na akci, kterou pořádá Centrum pro sociálně-tržní ekonomiku a otevřenou demokracii, přislíbili účast Jeroným Tejc z ČSSD či Ondřej Lánský z iniciativy ProAlt.

(vd)

27.06.2012 14:54

_mg_2680

CESTA pořádá pravidelné debaty expertů o rozličných aspektech současné politické situace. Foto Jonáš Richter

Ve čtvrtek se v pražském Goethe institutu uskuteční diskuse o roli politických stran v současné české společnosti nazvaná Mohou ještě politické strany reprezentovat zájmy lidí? Účastníci debaty budou diskutovat o povaze současného politického systému a možnostech politických stran plnit v něm své základní funkce.

Jedna z mnoha politologických definic politické strany říká, že jde o trvalou organizaci, uspořádanou od celostátní až k místní úrovni, která se ve jménu určitého ideologického programu snaží sama nebo v rámci koalice dobýt a vykonávat moc, a za tím účelem vyhledává lidovou podporu.

Mezi klíčové funkce politických stran pak podle expertů patří artikulace, agregace a reprezentace zájmů, aktivizace a integrace velkých společenských skupin, tvorba politických doktrín a programů, formování veřejného mínění či účast v boji o moc, případně spoluúčast na výkonu státní moci.

Účastníci čtvrteční diskuse se pokusí nalézt odpověď na otázky týkající se proměn politického terénu, jejichž charakter ovlivňuje možnosti politických stran i nadále plnit tyto klíčové funkce. Konkrétně budou podle organizátorů hledat odpověď na otázku, zda jsou strany stále nezbytné jako zprostředkovatelé společenských zájmů, případně jak se bude toto zprostředkování měnit v dalším období.

Podle moderátora debaty Víta Klepárníka z Centra pro sociálně-tržní ekonomiku a otevřenou demokracii (CESTA) se bude hostů taktéž tázat například na to, jak se podle nich proměňují antistranické a antipolitické postoje české veřejnosti, co způsobuje posilování negativních postojů vůči politickým stranám či zda lze očekávat v brzké době obrat.

Účast v panelu přislíbili předsedkyně pražské organizace Strany zelených Petra Kolínská, politolog Ústavu politologie Filosofické fakulty Masarykovy univerzity Jiří Koubek, člen inicitivy ProAlt a odborný pracovník Filosofického ústavu Akademie věd ČR Ondřej Lánský a předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.

Akce začne v 18:00 ve velkém sále Goethe Institutu (Masarykovo nábřeží 32, Praha 1, 2. patro). Diskusi spolupořádá Friedrich-Ebert-Stiftung e.V., zastoupení v České republice.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.