Nečas chce za ministra školství politologa Petra Fialu

Dalším z kandidátů na post ministra školství je politolog a bývalý rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala. O víkendu to uvedla Česká televize s tím, že Fialu oslovil s nabídkou premiér a předseda ODS Petr Nečas.

(vd)

30.04.2012 11:16

Rektor_fiala

Zakladatel brněnské politologie Petr Fiala se ve vědecké práci specializuje na srovnávací politologii a evropskou politiku. Foto Aleš Běhounek, Mediafax

Petr Nečas má nového kandidáta na post ministra školství. Podle informací České televize nabídl již několik týdnů uvolněný post bývalému rektorovi Masarykovy univerzity Petru Fialovi. Výběr Fialy do vedení ministerstva školství podporuje i TOP 09. Resort je bez ministra od konce března, kdy na funkci ministra školství rezignoval Josef Dobeš.

„Bezesporu je pan profesor Fiala jeden z mála kandidátů, který si užívá všeobecné důvěry. Tak by byl výtečný kandidát," uvedl na adresu Petra Fialy v nedělních Otázkách Václava Moravce předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Karolína Peake, jejíž platforma je po poslední vládní krizi a odchodu Věcí veřejných do opozice, součástí vládní koalice nicméně uvedla, že jméno Fiala od premiéra zatím neslyšela. Současně trvá na tom, že nový ministr školství i přes škrty nesníží platy učitelů.

„S premiérem jsme již hovořili o tom, že resort ministerstva školství by měl dostat odborník, který jej zestabilizuje a dotáhne vysokoškolskou reformu. Netrváme na tom, aby to byl straník. Pro nás je důležitější kompetentnost. Stejně důležitá bude i snaha o nalezení takových opatření, která budou respektovat vázání prostředků a zároveň zachování výše platů učitelů. Konkrétně o panu profesorovi Fialovi jsme nejednali," uvedla Karolína Peake.

Petr Fiala v současnosti působí na katedře mezinárodních vztahů a evropských studií FSS MU v Brně. Rektorem byl zvolen a posléze jmenován v dubnu 2004. V září loňského roku byl jmenován hlavním vědeckým poradcem předsedy vlády Petra Nečase a v listopadu jej vláda jmenovala do Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

Další informace:
ČT24.cz Nečas nabídl místo ministra školství Petru Fialovi
Českénoviny.cz Premiér nabídl místo ministra školství Petru Fialovi
iDnes.cz Školství by mohl vést profesor Fiala. Každý sebevrah je dobrý, řekl John


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.