Poslanecká sněmovna bude hlasovat o důvěře Nečasově vládě

Nečasův kabinet si v pátek ve Sněmovně otestuje, jak pevnou většinou disponuje. Koaliční vláda ODS, TOP 09 a platformy Karolíny Peake vyvolala hlasování poté, co došlo k rozštěpení Věcí veřejných, které přešly do opozice.

(vd)

27.04.2012 13:15

65969_mediafax_mikulas_krepelka

Skutečná síla koaliční většiny se neprokáže při hlasování o důvěře, nýbrž až při hlasování o církevních restitucích a dalších klíčových zákonů. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Vláda Petra Nečase vyvolala hlasování o důvěře, kterým si chce otestovat, jak pevnou většinou disponuje. Původní koalice ODS, TOP 09 a VV disponovala 118 poslanci, nynější rekonstruovaná koalice se může opírat o jedenapadesát občanských demokratů, jedenačtyřicet poslanců TOP 09 a osm členů politické platformy Karolíny Peake.

Vládu ale nejspíš při hlasování o důvěře podpoří i tři poslanci opozičních Věcí veřejných Milan Šťovíček, Miroslav Petráň a Otto Chaloupka. Současně by se na stranu vlády mohli přiklonit dva někdejší občanští demokraté, Michal Doktor a Pavel Bém. David Kádner z Věcí veřejných pak avizoval, že se hlasování nezúčastní, čímž vládě také pomůže.

Premiér v úvodu rozpravy uvedl, že jeho kabinet buď ve Sněmovně dostane většinu pro prosazování vládního programu, nebo budou rychlé předčasné volby. „Jakákoli jiná varianta znamená jen prohlubovat v této zemi politickou a ekonomickou nestabilitu," vysvětlil Nečas s tím, že chce vláda pokračovat v reformách důchodů, zdravotnictví či vysokých škol. „Od konsolidace veřejných financí nesmíme couvnout," dodal.

„Vláda České republiky požádala - podruhé v tomto volebním období - o hlasování o důvěře. Nepřichází s žádnou programovou revolucí, nepřichází s žádnou razantní změnou vládní politiky," vysvětlil pak Nečas s tím, že bude jeho kabinet i nadále vycházet z kompromisu, který byl založen na průsečíku tří politických programů z léta roku 2010. „Samozřejmě i ve znění revize či redukce tohoto programu, ke které došlo v první polovině letošního dubna,“ doplnil premiér.

Podle opoziční ČSSD ale vláda k pokračování reformní politiky již nemá mandát. Koalice vzniklá z voleb totiž podle jejich předsedy Bohuslava Sobotky už neexistuje.

„Tady se rozdělila jedna z vládních stran a v rámci této vládní strany dochází k diferenciaci její podpory současné vládní koalici. Myslím si, že v tuto chvíli máme plné právo, abychom o přeběhlících mluvili, a máme plné právo, abychom mluvili o odpadlících. Prostě mluvíme o lidech, kteří odešli z politické strany, za kterou byli zvoleni, prostě proto, aby nadále podporovali koalici ODS a TOP 09,“ uvedl předseda ČSSD před poslanci.

Podle Sobotky je klíčové že kromě politických stran, které kandidovaly ve volbách a musely se prosadit do Poslanecké sněmovny,bude součástí koalice i platforma Karolíny Peake.

„Platforma nemusí kandidovat ve volbách, platforma nemusí mít jednoho jediného živého voliče, ale platforma je něco, o co se bude opírat stávající koalice ODS a TOP 09, aby ještě udržela vládu. A platforma má dokonce rovnou členy vlády, aniž by kandidovala. Aniž by měla jediného voliče, tak už má rovnou zastoupení ve vládě,“ uvedl Sobotka.

Podle Sobotky je přesto takřka jisté, že vláda nakonec důvěru obdrží, neboť se mnozí poslanci obávají předčasných voleb. „Jejich motivace je jasná. Oni prostě ví, že už se sem po příštích volbách nedostanou,“ uvedl předseda ČSSD. Podle Nečase se ale jeho kabinet o přeběhlíky neopírá. „Kdo zůstává s politikou kabinetu, není přeběhlík,“ vysvětlil ve Sněmovně Nečas.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.