Koaliční poslanci přerušili schůzi. Vláda chce nejdřív hlasování o důvěře

Poslanci ODS, TOP 09 a platformy Karolíny Peake v úterý odhlasovali odložení schůze Sněmovny do příští středy. Vláda chce mít jistotu, že disponuje většinovou podporou Poslanecké sněmovny. O vyslovení důvěry budou poslanci hlasovat tento pátek.

(vd)

24.04.2012 16:12

549635_mediafax_jiri_rubes

V pátek bude mimořádná schůze na hlasování o důvěře vládě, oznámila v úterý Miroslava Němcová. Foto Jiří Rubeš, Mediafax

Nově se formující vládní koalice si v Poslanecké sněmovně testuje svoji většinu. Předtím, než začne nová schůze Sněmovny, chce Nečasův kabinet před poslance předstoupit s žádostí o důvěru. Poslanci v úterý proto odhlasovali přerušení schůze, a to v poměru sto ku devětaosmdesáti. Přerušení navrhla ODS a TOP 09, a to až do příští středy 2. května.

Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Petra Gazdíka by nemělo smysl projednávat vládní návrhy zákonů, aniž by bylo jasné, zda vláda disponuje většinou. „Nemá smysl projednávat například zákony vrácené Senátem, když není jasné, zda má vláda podporu," vysvětlil Gazdík.

Karolína Peake pak uvedla, že důvodem k odložení začátku schůze Sněmovny byla pondělní deklarace Věcí veřejných, dle které neplatí dohoda předsedů ODS, TOP 09 a VV z neděle. Podle ní není pravdou, že se koalice snaží získat více času pro přetáhnutí dalších poslanců VV.

„Neplatí, že všechny věci, které prošly vládou do 11. dubna, jsou dohodnuty, stejně jako neplatí to, že zrevidovaná koaliční smlouva, na které se podíleli představitelé VV, není touto stranou respektovaná a nemá cenu testovat nyní před vyslovením důvěry vládě soudržnost koalice hlasováním o vrácených tiscích od Senátu,“ vysvětlila Peake.

„V pátek bude mimořádná schůze na hlasování o důvěře vládě," oznámila nakonec předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová z ODS ještě před hlasováním zákonodárců.

„Nevidím důvod, proč bychom neměli jednat. Je evidentní, jak absurdní je ta situace, kdy vláda tvrdí, že má většinu, a následně chce Sněmovnu oddálit nejdříve na pátek, aby zjistila, jestli tu většinu má," reagoval na plán koalice předseda poslaneckého klubu opoziční ČSSD Jeroným Tejc.

„Nepadlo ani slovo o tom,že bude schůze přerušena. Tento zvrat přišel bez jakéhokoli upozornění," doplnil Tejce místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek s tím, že se Sněmovna stává netransparentní. „Doufám, že vláda v pátek důvěru nedostane,“ dodal.

Podle předsedy poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika je pak rozhodnutí koaličních poslanců hazardováním a plýtváním se zbytky důvěry i prostředky daňových poplatníků. „Vyslovuji generální nesouhlas poslaneckého klubu s takovým postupem," uvedl Kováčik pro server Novinky.cz s tím, že zbytky koalice Sněmovnu bojkotují.

Další informace:
ČT24.cz Koalice s poslanci kolem Peake prosadila odklad poslanecké schůze
Aktuálně.cz Den D je v pátek. Vláda chce důvěru, nemá nic jisté
Novinky.cz Vláda dokázala, že má většinu, odhlasovala přerušení schůze Sněmovny
Českénoviny.cz ODS a TOP 09 chtějí do středy přerušit schůzi sněmovny


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.