Obhajoba Radka Johna

Radek John je skutečným symbolem současných Věcí veřejných, politice příliš nerozumí, ústavu nečetl, už téměř dva roky hledá ve Sněmovně „okýnko“, kam by mohl vracet poslanecké náhrady.

V době tzv. vládní krize se u části Věcí veřejných objevila kritika Radka Johna. Pražské organizace se spojily a zveřejnily prohlášení, kde se mj. uvádí: „Už více než deset měsíců jsou volební preference naší strany hluboko pod hranicí volitelnosti. V každé standardní politické straně přijímá v takové situaci vedení zodpovědnost za tento stav a dává prostor nové energii a novým impulsům tak, aby se strana mohla obrodit a čerstvým způsobem oslovit své voliče." Dále jsme se mohli v médiích dočíst, že část Věcí veřejných chápe odstranění legitimně zvoleného předsedy jako restart strany. Namísto Radka Johna nabízejí pražské organizace Karolínu Peake. Tyto požadavky jsou však do značné míry nesmyslné a Věci veřejné by mohly v očích pravověrných voličů poškodit.

Nabízím tedy několik argumentů, proč by měl Radek John zůstat předsedou Věcí veřejných. Především to byl on, kdo byl mediální tváří strany. On si nynější postavení, v němž se nachází, tzv. odpracoval! Když si teď čtu zpětně některé jeho předvolební rozhovory, myslím si, že by měl dostat šanci sliby plně uskutečnit. Nejsme ani v polovině funkčního období vlády. Jeho boj proti tzv. dinosaurům byl vždy opravdový. Alespoň já jsem jej takto chápal. Například jsem objevil titulek v Hospodářských novinách z roku 2010: Věci veřejné mají jasno. Do koalice s Paroubkem ani Kalouskem nepůjdou. Radek John splnil svůj slib zatím na padesát procent. Jiřího Paroubka odmítl, teď ještě zbývá zatočit s místopředsedou TOP 09. Zcela jistě by mohl následovat svého kolegu Tomáše Jarolíma, který se rozhodl volit TOP 09, ale Kalouska vykroužkuje: „Já osobně si pořídím voličský průkaz a pojedu to udělat do jeho volebního okrsku.“ Vsadím se, že ještě tak dva roky a koalice VV a Kalouska skončí.

Nikdo jiný než Radek John není lepším ztělesněním současných VV. Ačkoliv asi do strany vstoupila řada lidí z dobrých pohnutek, měli již mnohokrát příležitost se od superguru Bárty distancovat. Ale jejich chvíle patrně přijde. Radek John je skutečným symbolem současné strany, politice příliš nerozumí, ústavu nečetl, už téměř dva roky hledá ve Sněmovně „okýnko“, kam by mohl vracet poslanecké náhrady. Odstraněním Radka Johna bychom přišli o tento naprosto čitelný úkaz – a mohli bychom být znejistěni. V době ekonomické krize, kdy se musí šetřit a šetřit, v době, kdy občané obrovským způsobem nedůvěřují politikům, by to byl od Věcí veřejných neuvážený krok. A nejhorším řešením by bylo zvolení Karolíny Peake předsedkyní VV. Paní místopředsedkyně vlády není pravým ztělesněním VV, i když, jak píše Jaroslav Kmenta, také ona občas pomáhala hledat právní kličky na občanské aktivisty. Příchodem Karolíny Peake by mohla skončit jedna důležitá etapa Věcí veřejných, které řídí Vít Bárta a jeho sekundant John. Bylo by to navíc pouhé přelakování, změna obalu, i když podstata projektu by zůstala stejná. Rozumný volič si jistě žádný „restart“ takové strany nepřeje.

Tlak sílí. Další kluby jsou s Radkem Johnem nespokojeny, jak jsme si mohli přečíst ve čtvrtek. Čeká se rovněž na dnešní rozsudek s Vítem Bártou a spol. Věci veřejné žádnou zásadní změnu nepotřebují, nám stačí, že jsou takové, jaké jsou. Takže pane Radku Johne, neodcházejte prosím.

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.