Johnova politika se vyčerpala, tvrdí jeho spolustraníci a chtějí, aby rezignoval

Pražské kluby nejmenší vládní strany vyzvaly předsedu Věcí veřejných k rezignaci. Výzvu zdůvodnily propadem volebních preferencí a stylem politiky, který podle nich vede Věci veřejné k definitivnímu a nevratnému opuštění politické scény.

(vd)

06.04.2012 14:49

R_john

Předseda Věcí veřejných Radek John. Foto Jakub Deml, Mediafax

Podle pražských organizací Věcí veřejných by měl předseda strany Radek John rezignovat na svou funkci. Metropolitní kluby nejmenší vládní strany to uvedly ve čtvrtečním prohlášení s tím, že by měl vyvodit politickou odpovědnost za současnou situaci strany a její propad u voličů.

Podle nich přišel čas, kdy by strana měla přes údajné zásluhy Radka Johna dát šanci novému stylu vedení. „Současný styl nás vede jen k definitivnímu a nevratnému opuštění politické scény. Přišel čas restartovat Věci veřejné a ukázat, že jsme stabilní politickou stranou, která dokáže reagovat na vývoj situace a přináší nová řešení i důvěryhodné a především zodpovědné politiky,“ vysvětlili autoři výzvy.

Podle nich stranu poškozuje mimo jiné i aktuální vládní krize. Tu přitom vyvolalo právě grémium Věcí veřejných, když po svém úterním jednání vyzvalo své ministry k rezignaci v případě, že koaliční partneři nepřistoupí na jejich požadavky. Občanští demokraté a TOP 09 ale ultimátum Věcí veřejných odmítli a pohrozili pádem vlády.

Pražské organizace se proti krokům vedení Věcí veřejných vymezily a vyzvaly ministry za Věci veřejné, aby setrvali ve svých funkcích.

„Vyzýváme ministry Karolinu Peake, Pavla Dobeše a Kamila Jankovského, aby v žádném případě nepodávali demisi ze svých ministerských postů, neboť tento krok by vedl k rozpadu celé vládní koalice a zřejmě i vypsání předčasných voleb,“ uvedli autoři prohlášení.

O dalším osudu koalice se bude jednat v úterý po Velikonočních svátcích. Podle informací České televize se Radek John nechce do té doby k výzvě spolustraníků vyjadřovat. „Z mandátu předsedy strany Věcí veřejných vyplývá moje povinnost účastnit se vyjednávání o plnohodnotné pozici Věcí veřejných ve vládní koalici. Do té doby se nebudu vyjadřovat k apelům, které vyjednávací pozici Věcí veřejných oslabují," uvedl John pro ČT24.

Pražské organizace ale situaci hodnotí odlišně. Podle nich stranu oslabují soudní spory či neustálé vymezování se v rámci koaliční vlády. Navíc podle nich dochází namísto plánovaného rozvoje strany k jeho utlumování.

„Místo budování funkční stranické struktury je současné vedení pohlceno soudními spory, nebo neustálým vymezováním se v rámci koalice. Namísto získávání nových členů odcházejí i ti, kteří stranu před časem zakládali,“ píše se v prohlášení.

Podle Johna nicméně teprve výsledky koaličních vyjednávání ukáží oprávněnost usnesení grémia strany. „Jistě se sejdu se zástupci pražských klubů. K jejich výzvě zaujme stanovisko i krajská rada a další orgány Věcí veřejných. Tyto kroky mají smysl, až budou známy výsledky koaličního vyjednávání," vysvětlil John.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.