Švýcarsko zažilo den sedmi referend, dopadla spíše konzervativně
Petr JedličkaŠvýcaři v neděli hlasovali nejen o prodloužení dovolené ale i o stanovení pevných cen knih nebo o regulaci chatové výstavby. V Ženevě, resp. v Curychu proběhla zároveň výzmanná místní referenda.
Až v sedmi referendech mohli v neděli hlasovat občasné švýcarského spříseženectví, resp. obyvatelé některých kantonů. Na celostátní úrovni se hlasovalo o třech iniciativách z lidu, tj. v referendech vyvolaných zdola, a o dvou zákonech schválených parlamentem. V Ženevě a v Curychu proběhla zároveň místní referenda.
Velké agentury informovaly nejpodrobněji o první z lidových iniciativ, v níž se jednalo o prodloužení dovolené. Neméně významná však byla dle tematických komentářů i ostatní hlasování. V ženevském případě se jednalo o zpřísnění pravidel pro pořádání protestů. V curyšském zase o výstavbu zvláštního parkovacího komplexu, který by sloužil místním prostitutkám.
S výjimkou curyšského referenda se přitom všude většina hlasující přiklonila ke spíše konzervativnější variantě volby.
Chaty, knihy, regulace
Pro nejvíc medializované referendum o prodloužení dovolené sehnala dostatečný počet hlasů odborová centrála Travail.Suisse. Konkrétně nechala hlasovat o ústavním dodatku, který by prodloužil zákonem garantované volno ze čtyř na šest pracovních týdnů. Svůj návrh odůvodnila rostoucí produktivitou práce a zvyšujícím se výskytem pracovního stresu současně.
Většina 67 procent hlasujících se ale vyslovila proti návrhu. Větší podporu tak získalo stanovisko vlády a Švýcarského svazu zaměstnavatelů, podle kterých by delší dovolená snížila konkurenceschopnost.
Sválen by naopak návrh dodatku z druhé iniciativy z lidu, totiž na omezení výstavby chat a sezónních sídel zejména v horských oblastech. Pro návrh stanovit maximální počet stavebních povolení tak, aby příslušná obydlí netvořila více než 20 procent stavení v každém okrese, se vyslovilo 50,63 procent hlasujících.
Referendum o výstavbě chat vyvolala jedna ekologická nadace; podpořila jej ale i řada místních samospráv. Nepřesvědčivějším argumentem se podle listu Neue Zürcher Zeitung ukázaly být statistiky, které odhalují rapidní nárůst ceny pozemků a nemovitostí v turisticky atraktivních oblastech. Ten prý nezřídka znemožňuje dětem starousedlíků zůstávat v rodištích a nutí je odcházet za levnějším bydlením.