Nespokojenost Maďarů s politikou roste, Jobbik z toho však příliš netěží

Reuters a AFP ve čtvrtek poukázaly na výsledky průzkumu, podle něhož chce stále víc Maďarů hlasovat pro krajně pravicovou stranu. Blížší pohled na zjištěná čísla však váhu řečeného relativizuje.

(pjed)

01.03.2012 18:00

A1

Vývoj stranických preferencí v Maďarsku ilustruje zřejmý trend. Repro Median.hu

Titulkem „Strana maďarských nacionalistů je druhá nejoblíbenější“ poutaly ve čtvrtek některé zpravodajské portály na výzkum preferencí, který v únoru v Maďarsku provedla agentura Medián. Podpora národoveckého Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) podle něj stoupá – Jobbik by minulý měsíc volilo více Maďarů, než tamní sociální demokracii (MSZP). Ta byla až doposud považována za hlavní opoziční stranu, hlavní alternativu k vládnoucímu Fideszu.

Konkrétní čísla však váhu titulního sdělení relativizují: Jobbik je rozhodnuto podpořit 14 procent Maďarů s volebním právem; MSZP pak o procento méně. Fidesz, tradičně kandidující s malou Křesťanskodemokratickou lidovou stranou, má 25procentní podporu. Mimo ně by se do parlamentu dostalo ještě zelené liberální uskupení Může být i jiná politika (LMP). Pro něj chce hlasovat 6 procent oslovených.

Maďarská tisková agentura navíc ve stejný den publikovala výsledky jiného průzkumu, který zpracoval institut TARKI. Dle jeho měření podporuje Jobbik stále 11 procent dotazovaných; MSZP přitom o dvě procenta více.

Fidesz a lidovci mají dle TARKI podporu okolo 20 procent, pro LMP by hlasovalo kolem 3 procent dotázaných. Kdyby volili pouze rozhodnutí, získal by nyní Fidesz s lidovci 39 procent hlasů, MSZP 26 procent, Jobbik 21 procent a LMP 7 procent.

Největší skupina respondentů – 38, resp. 47 procent – nicméně v obou šetřeních uvedla, že si v maďarské stranické nabídce nedokáže vybrat, nebo že vůbec volit nehodlá. Tři ze čtyř Maďarů si podle Mediánu myslí, že se vývoj v jejich zemi ubírá špatným směrem. Způsob vládnutí kabinetu Viktora Obrána celkově podporuje 33 procent oslovených.

Jak TARKI, tak Medián pracovaly s přibližně tisícihlavým reprezentativním vzorkem.


Další informace:
Reuters Hungarian far-right party boosts support-poll
Median.hu Előzés jobbról
MTI Tárki poll: Fidesz-MSZP gap narrows to smallest since elections


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.