Zemřel Jiří Hochman, významný český novinář
Vratislav DostálV Palm Coast na Floridě zemřel v neděli 12. února český novinář Jiří Hochman (narozen 3. 6. 1926). Po srpnu 1968 se nesmířil s normalizací a poté, co onemocněl, zvolil exil. Poslední český text publikoval loni v prosinci v Listech.
Ve svém domě v Palm Coast na Floridě zemřel v neděli 12. února významný český novinář Jiří Hochman (nar. 3. 6. 1926 v Plzni). V 50. a 60. letech působil jako redaktor Obrany lidu, Rudého práva a jako zahraniční zpravodaj na několika kontinentech.
Velké popularity dosáhl jako redaktor a komentátor týdeníku Reportér na konci 60. let. Se svou Kronikou místodržení v Čechách, vydanou později v exilu knižně, proslul i jako mimořádný satirik; v tomto žánru byly úspěšné také knihy Český happening či Jelení Brod.
Po srpnu 1968 se nesmířil s nastupující normalizací, nesměl pracovat jako novinář a byl vězněn. Když těžce onemocněl, rozhodl se i s rodinou pro exil. Ve Spojených státech se stal univerzitním učitelem (Ohio State University).
Jiří Hochman publikoval v exilových nakladatelstvích Index (Kolín nad Rýnem) a Sixty-Eight Publishers (Toronto). Byl jedním z nejdůležitějších autorů exilových Listů, které vydával Jiří Pelikán.
S Listy pak spolupracoval až do posledních dnů svého života jako autor i jako ceněný rádce. Mimo jiné se na jejich stránkách zapojil v roce v 2010 dvěma texty do diskuse o přitomnosti a budoucnosti kapitalismu. Podle jeho tehdejších slov bude kapitalismus v USA ještě nějakou dobu pokulhávat, i když to nebude žádná velká sláva.
„Bylo to ostatně hospodářsky chcíplé už od počátku nového tisíciletí. Během doby ale vyvstane hospodářská nezbytnost, aby veřejný sektor — obce, města, státy Unie, federální vláda — přebíraly řízení některých sektorů hospodářství,“ předpovídal Hochman v roce 2010 s odkazem na Josepha Schumpetera, který prý podobný vývoj očekával.
„Očekávám, že nejdříve zde dojde k veřejnému převzetí energetiky a zdravotnictví. Finanční sektor se nutně musí dostat pod silnou kontrolu veřejné moci, která ho donutí se chovat zodpovědně. Ale užitečné soukromé podnikání není třeba narušovat,“ upozornil dále Hochman.
V textu se pak přihlásil k návrhu Miloše Picka na přechod ke smíšenému hospodářství. „V Evropě, ovšem, to půjde rychleji než tady,“ prognózoval Hochman s dovětkem, že předpokladem všeho je demokracie, kterou podle něj musíme chovat jako v bavlnce.
„Příští vláda musí mít záruku, že může opravit chyby vlády předcházejí — jak to Kautsky trpělivě vysvětloval Leninovi v knížce Demokracie a socialismus, která vyšla i česky u Girgalů na Smíchově v roce 1923. Z toho dostal Iljič, dosud nikoli nabalzamovaný, málem infarkt,“ napsal Hochman.
Podle něj bude smíšené hospodářství praktické, neboť v něm bude místo i na družstva, která v českých zemích tradičně fungovala dobře. „A bez soukromých řemesel si lze život těžko představit, což prý dnes uznává i nynější nástupce Jakešův,“ uzavřel tehdy svůj příspěvek nazvaný Co s kapitalismem? Hochman.
Poslední český text publikoval také v Listech, a to v prosinci loňského roku.