Realitu můžeme měnit, když se pro to rozhodneme

Táňa Fischerová

Přímou volbu prezidenta mnozí považují za chybu. Je to však spíš šance pro českou občanskou společnost, která může ve svém středu najít někoho, kdo bude skutečnou osobností, přinese nové ideje a dodá lidem v současném marasmu naději.

Přímá volba prezidenta byla schválena. Ozývají se ovšem i zděšené hlasy, které varují před velkou a populistickou chybou, která se tímto aktem stala. Je pravda, že ve společnosti, která je v pádu, je každé řešení špatné. Ale tyto hlasy by také měly říct, jak si představují dobrý průběh volby hlavy státu za stávajících podmínek. Omezily by se praktiky, které vedly k znechucení celé společnosti? Byl by stranami ve shodě vybrán nadstranický a důstojný prezident? Kdyby minulý výběr prezidenta neodhalil pozadí korupce s ní spojené tak viditelně, nikdy by  politici na omezení vlastní moci nepřistoupili.

Ano, je možné, že tato změna nic nového nepřinese. Bude stát miliony, voliči budou unaveni a nakonec bude vybrána osobnost, která nebude znamenat posun k lepšímu. Zůstanou-li lidé pasivní, budou-li pouze čekat, kdo se jim naskytne a posléze hodí hlas do volební urny, nebude to žádná výhra. Je tady však přece jenom šance. Pokud skutečně chceme brát tuto změnu jako začátek proměny poměrů, příležitost k návratu moci do rukou lidí, je to první krůček. Samozřejmě - stále jsou ve výhodě velké peníze, velké strany a jejich straničtí kandidáti. Také mediální podpora patří mocným. Kandidáti občanské společnosti, budou-li nějací, budou stát proti této síle a navíc s největší pravděpodobností nejednotní. Návrhů bude víc a každý bude stát proti každému. To nahrává systému, který občanskou společnost likviduje.

Pokud by mělo mít toto předání moci úspěch, čeká nás velká práce. Především bychom měli definovat, co od prezidenta čekáme. Vytvořit pět či sedm bodů, které by měl kandidát splňovat.

Pro začátek navrhuji: Bezúhonnost, čistou minulost, měl by to být člověk, který projevil občanskou odvahu a statečnost, měl by se orientovat v politice a měl by být nadstranický, měl by sloužit společnosti a nikoli sobě a vlastním zájmům. Takoví lidé u nás žijí.

×
Diskuse
MN
February 13, 2012 v 11.35
Problém je mj. v tom,
že nového prezidenta nezvolí 10 000 čtenářů DR, ale 2 000 000 diváků Událostí a seriálů typu Vyprávěj.
FO
February 13, 2012 v 17.37
Pane Nováku,
já patřím k oběma skupinám zároveň, měl bych tedy možná mít dva hlasy. Ale jinak souhlas s tím, že ten, kdo není masmediálně známý, nebude mít šanci.
LV
February 13, 2012 v 20.13
Dobrá.
Již jsem na jiných místech formuloval svou skepsi a názor, že by bylo asi lepší tu přiblblou hru na monarchii skončit, funkci prezidenta zrušit a jeho kompetence rozdrobit mezi předsedu vlády a obě komory parlamentu, ale dnes je jasné, že prezidenta si ještě nějakou dobu "užijeme" a že nás příští rok čeká nejméně jedno kolo přímé volby. Budiž. Vycházejme tedy z reality, jiné to nebude. Souhlasím s paní Fischerovou - ano, takto osobnostně "nastaveného" kandidáta asi větší část (nás "co spolu chodíme") chce. 1. Je nějaká šance, že takového kandidáta bude podporovat i nějaká strana? Která? 2. Máme institut či alespoň mediální mechanismus k tomu, abychom zorganizovali jakési "občanské primárky"? 3. Je vůbec šance, že ten "náš" kandidát bude vůbec ochoten kandidovat a nechat se vláčet médii, nechat na sebe útočit tím politickým plebsem atd.? 4. Jsme schopni zorganizovat mediální, občanskou a finanční podporu pro tohoto "našeho" kandidáta? Neboť i tentokrát platí "národ sobě".
Osobně mám několik tipů, ač nevím, jestli by vůbec o cosi podobného stáli... Preferuji paní Annu Šabatovou - co vy na to?
February 13, 2012 v 21.57
V diskusi pod článkem Martina Škabrahy "Šabatová na Hrad!" paní Šabatová kandidaturu odmítla, takže je to sice úvaha zajímavá, ale nerealistická. Dovedu si kupodivu představit i kandidáta ryze stranického, jako je Vladimír Špidla, ale nevidím moc smysl v tom, házet jmény.

Tu úvahu o zrušení prezidentského úřadu, jsem poprvé četl v jednom komentáři Petra Uhla a zdála se mi provokativní, ale rozhodně ne nesmyslná; avšak neztotožňuji se s ní. Prezident jakožto funkce má především integrující roli a to se mi zdá v dnešní rozhárané společnosti důležité.
LV
February 13, 2012 v 22.46
Škoda.
Hm, to mi uteklo, ale já si to myslel, že by nechtěla. Tak jako zřejmě každý normální a slušný člověk. Jenomže to je ten problém... Přesto v platnosti zůstávají ty 4 body a holt, jakási jména budou muset zaznít...
V zásadě máte s tou integrující rolí pravdu. Ale ta tradice je v reálu přesně opačná. Již TGM z Hradu vytvořil třetí mocenské centrum (jako pokus omezit moc státo-stran). Nemyslím, že je to provokace - spíše dovedení logiky do důsledků. A návrat k republikánským idejím...
PL
February 13, 2012 v 23.43
Kdo bude chtít volit prezidenta?
(minipozn: je zajímavé, jakou argumentaci používají ty dvě (prezentovány jsou vždy dvě protistojící) skupiny: jedna upíná naději k faktu, že bude přímá volba (a co by to mohlo znamenat) x druhá upozorňuje na nedostatky formulace právního předpisu... a nás chtěli učit nepočítat hrušky s baňama..)
Souhlasím s názorem vrátit se k realitě. I kdyby cokoliv, přímá volba jednou být může. Kandidáti stran se ozývají, dobrovolníci z řad nepolitiků se nehlásí (kdyžtak mne opravte). Občané mají jiné starosti než pána na hradě, ostatně jestli jedni nemohli vystát Havla a druzí Klause, tak ti i ti v prostředí mediálního hunbuku, které z dob Rudého Práva asi neznali, můžou být prezidentskou funkcí dost otrávení. Přesto se "prezident" ve všelikých výzkumech či "výzkumech" až donedávna těšil velké důvěře občanů (kolem 60%?), celkem lhostejno, kdo tam seděl. Z toho by se dalo vyvodit, že je našincům celkem šumák, kdo zasedne do křesla prezidentského. Bude-li lid volit, zvolí podle kritérií různých - vždy však mu blízkých a o kandidátovi mu známých. Jestliže však má našinec dojem, že Prezident ČR je funkce formální a mnoho (přímo) nevlivňující, těžko od něj čekat nějakou aktivitu v shánění si informací, nemluvě o jejich šíření. Pak vyhraje kandidát s nejmasovější (z těch chytřejších) vol.kampaní. Jediná možnost aby to bylo jinak (jednoho vždy napadne hlavně "jediná možnost"), by byla situace, kdy se objeví kandidát, na jehož podporu se utrhne spontánní (či "spontánní") "lavina". A ten zatím není (veřejně) znám. To by nevadilo, kdyby takový vůbec byl/a.