Trochu po chartisticku

Patrik Eichler

Charta 77 se opřela o státem garantovaná práva a začala je na státu vymáhat. Něco z chartistického legalismu bychom si mohli osvojit i dnes. Mohli bychom třeba na státu vymáhat základní práva a svobody garantovaná Listinou. A než s tím začneme, můžeme si je připomenout.

Ochrana, vymáhání a podpora lidských práv a svobod je základní povinností státu. Lidská práva a svobody je možné pouze ochraňovat v jejich stávajícím rozsahu nebo rozšiřovat. Nelze se jich vzdát. Nelze je nikomu odebrat. Nelze je zrušit. Nároky, které ze zaručených lidských práv a svobod vyplývají, jsou nepromlčitelné. Argument, že si na nich nemůžeme dovolit trvat z ekonomických důvodů, můžeme pracovně označit za protiústavní.

Listina základních práv a svobod ve svém platném znění zaručuje základní práva a svobody „všem bez rozdílu“.

Lze se tak snadno domnívat, že kroky vlády, které jednostranně zatěžují například lidi nezaměstnané nebo chudé jednoduše nejsou přípustné. Nadstandardní kontrola pohybu nezaměstnaných a pouze některým z nich uložená povinnost hlásit se u poštovních přepážek, je jednak ponižující, a jednak narušuje rovnost zaručenou základními zákony státu. Zjevně diskriminující je i systém sociálních karet, které člověka komukoli jednoznačně identifikují coby příjemce státní sociální podpory a umožňují a usnadňují jeho diskriminaci.

Listina konstatuje, že „nedotknutelnost osoby a jejího soukromí je zaručena“, že „obydlí je nedotknutelné“ a že „není dovoleno do něj vstoupit bez souhlasu toho, kdo v něm bydlí“.

×
Diskuse
February 6, 2012 v 14.56
Cesta dobrým směrem
Myslím, že kdyby si občané přečetli ústavu i zákony upravující oblasti, o nichž se v textu mluví, začali je brát vážně a případně i vymáhat, zvýšila by se šance, že se dožijeme toho, že budeme jednou žít v právním státu.
SH
February 8, 2012 v 10.12
LIDSKÁ PRÁVA? ALE KDEŽE!
Všechna ta lidská práva byla od počátku jen „legendou pro prostý lid“, jak to již asi před čtyřiceti lety řekl můj učitel. V prvé řadě byla celosvětově deklarována natřikrát, jakoby některá byla významnější a jiná méně. Za druhé, většina jich byla deklarována velice chytře. Honosný ideál byl doplněn větičkou, „bude upraveno zákonem“, či nějakou podobnou. Což znamenalo a do dneška znamená, že ve skutečnosti na ně není konkrétní zákonný nárok. Navíc byly za lidská práva vyhlášeny liberální občanské svobody a pod jejich standartou vítězně poražen fakticky veškerý socialismus, ba i sociáldemokratismus. A od té chvíle už vítězové docela ztratili paměť. Občanské svobody omezují, třeba kvůli terorismu a lidská práva?...s těmi si už vůbec nedělají starosti. A vůbec. Každý, kdo jen zauvažuje o možnosti řešení sporů válkou, by měl být okamžitě postaven před mezinárodní soud. Pokud tomu tak není, tak laskavě vůbec o žádných lidských právech nikdo ani nekecejme.