Nečasova vláda prosadila svůj druhý státní rozpočet

Pravicoví poslanci ve středu ve Sněmovně schválili rozpočet na příští rok, a to i přes odpor opozice. Schodek má klesnout oproti letošku o 30 miliard na 105 miliard korun. Vláda ale připustila, že může po novém roce přijít do Sněmovny s úpravou rozpočtu.

(vd)

14.12.2011 19:10

Sn_movna

Proti minulosti klesl objem peněz, které poslanci přesunuli uvnitř rozpočtu. Schválili pouze dva návrhy. Prvním z nich přesouvá 800 milionů korun na podporu sportu, 100 milionů na podporu kulturních památek a dalších 100 milionů na sociální projekty. Foto Ervin Pospíšil, Wikimedia Commons

Poslanecká Sněmovna ve středu v závěrečném čtení schválila státní rozpočet na příští rok. Schodek má klesnout proti letošku o 30 miliard na 105 miliard korun. Rozpočet nyní dostane k podpisu prezident republiky. Návrh rozpočtu, který předpokládá pro příští rok výnosy ve výši 1,085 bilionu korun a výdaje ve výši takřka 1,19 bilionu, v závěrečném hlasování podpořilo 104 poslanců.

„Je to návrh, který důsledně sleduje finanční strategii vlády postupného snižování deficitu," uvedl ve středu ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 s tím, že s příjmy i výdaji by mohla v příštím roce zamíchat krize eurozóny, která se už začíná promítat i do české ekonomiky. Proto vláda připouští, že může po novém roce přijít do Sněmovny s novelou zákona o státním rozpočtu, která by novou situaci odrážela.

Zatímco rozpočet počítá s růstem ekonomiky o 2,5 procenta, podle poslední prognózy růst zpomalí až na jedno procento. To by pak znamenalo zkrácení příjmů o 17 až 18 miliard korun. Kalouskův resort chce přitom ještě počkat na lednovou prognózu.

„Nevylučuji, ba dokonce pokládám za pravděpodobné, že začátkem příštího roku budeme muset přijít s celou řadou nepopulárních a mimořádných opatření," avizoval již dříve ministr financí s tím, že nyní nelze říct s naprostou jistotou, jak hluboké hospodářské problémy budou, či nebudou reflektovat situaci finanční krize eurozóny.

„Na základě lednové prognózy, až budeme mířit na méně pohyblivý cíl a budeme mít větší jistotu o skutečném průběhu, budeme pak vědět, k jak hlubokým změnám budeme muset sáhnout," uvedl pak Kalousek ve středu před poslanci.

Pro schválenou podobu rozpočtu nehlasovala opozice, podle které je rozpočet postaven na nerealistických prognózách, je virtuální a vůbec neodpovídá ekonomické realitě. „Toto není rozpočtové provizorium de jure, toto je rozpočtové provizorium de facto. Toto jsme tady už dlouho neměli," vysvětlil stímový ministr financí ČSSD Jan Mládek.

„Všude ve světě se ministři financí snaží nějakým způsobem reagovat rozpočtem na realitu a pomocí rozpočtu alespoň ovlivňovat hospodářství v dané zemi, nikolivěk tak u nás. Tady se přinese něco, co je od reality na hony vzdálené,“ dodal pak středočeský hejtman a poslanec za ČSSD David Rath s tím, že schválený rozpočet žene Českou republiku do další a ještě hlubší krize.

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je pak skutečný schodek rozpočtu 122 miliard korun, neboť vláda zapojila do hospodářského plánu 17 miliard korun z dividend ČEZ. „Žádné vlády to nedělaly," dodal Sobotka.

Další informace:
ČT24 Poslanci dali zelenou rozpočtu, Kalousek jim slibuje novelu
Českénoviny.cz Sněmovna schválila rozpočet; schodek má klesnout na 105 mld. Kč


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.