Britského vicepremiéra Clegga polili modrou barvou
Petr JedličkaPředseda liberálnědemokratické strany zažil při návštěvě Glasgow pozoruhodný incident. Dle britských médií mu zřejmě dva političtí aktivisté chtěli dát najevo, co soudí o ideopolitickém posunu jeho strany.
Zřejmě dva aktivisté zaskočili ve čtvrtek Nicka Clegga, britského vicepremiéra a předsedu Liberálnědemokratické strany, při návštěvě ve skotském Glasgow. Když Clegg přicházel na soukromou akci své strany, vstoupil mu jeden z dotyčných do cesty a polil oděv i tvář modrou barvou.
Modrá je v britské politické symbolice barvou toryů — Konzervativní strany. Podle výkladu britských novinářů tak útočník Clegga chtěl nejspíše potrestat za odklon od liberálnědemokratického (v Británii levicového) programu a vstup do pravicové koalice.
Předák liberálních demokratů ve Skotsku William Rennie, jenž Clegga ve chvíli incidentu doprovázel a na kterého také dopadlo trochu barvy, se ale snažil politický význam činu zlehčovat.
„Šlo o dva rozladěné jedince, kteří se rozhodli nám důvod svého rozladění nesdělit, ale jen provést mediálně poutavý kousek,“ uvedl Rennie v reakci pro novináře.
„Způsob, jakým se zachovali, naprosto přehlušil jakékoliv sdělení, jež mohli mít na srdci. Já jsem si ostatně vždycky chtěl nechat nabarvit pramen (vlasů) na modro, jenomže matka mi to nedovolila,“ dodal skotský politik.
Vrhač barvy byl krátce po činu zadržen policií. Dle jejího vyjádření jde o 22letého mladíka.
Sám Nick Clegg nechtěl incident příliš komentovat. „Takové věci se stávají. Není to nic extra výjimečného,“ řekl reportérovi Real Radio Scotland.
Pudink, prášek, dort
Dle Andyho McSmitha z listu The Independent dohází v Británii k vrhání předmětů symbolické barvy na politiky opravdu docela často.
Z posledních let je znám zásah bývalého ministra obchodu Petera Mandelsona zeleným pudinkem (2009), jenž na něj vrhla Leila Deenová z aktivistické skupiny Plane Stupid bojující proti nadměrnému využívání letecké dopravy. Mandelson byl znám nestandardně blízkými vztahy s řediteli leteckých společností.
Někdejšího premiéra Tonyho Blaira zas v roce 2004 posypali fialovým práškem aktivisté ze skupiny Fathers-4-Justice zviditelňující problematiku otcovských práv.
K poslednímu útoku podobného typu došlo před měsícem během parlamentního slyšení Ruperta Murdocha, při němž byl na mediálního magnáta vržen koláč s pěnou na holení.
Cleggovi liberální demokraté vstoupili do posledních voleb s progresivním programem a zaujali řadu zejména mladších voličů. Vstupem do koaliční vlády s konzervativci však museli na větší část slibů rezignovat. Nejvíce markantní byl jejich ústup ve školské politice, v níž se přiklonili ke zvýšení univerzitního školného. Před volbami se přitom univerzitním odborům písemně zavázali, že budou podnikat kroky k jeho snížení.
Další informace:
The Guardian Paint thrown at Nick Clegg during Glasgow visit
The Independent True colours? Nick Clegg in blue paint attack
Spectator Clegg paints the world yellow