Senioři mají před sebou poslední rok, kdy budou dostávat důchod na ruku. Od ledna roku 2013 bude dva a půl milionu důchodců muset dojíždět pro penzi do speciálních bankomatů. Míst, kde si je budou moci vybrat, bude ale pouze necelá tisícovka. Obcí a měst je přitom více než šest tisíc. Mnoho seniorů tak bude muset pro peníze cestovat.
V praxi to bude vypadat tak, že stát pošle důchodci peníze na speciální účet, k němuž každý senior dostane kartu. Stejný postup bude podle informací MF Dnes platit i pro lidi v ústavech či léčebnách dlouhodobě nemocných.
„Jde o druhou fázi projektu karty sociálních systémů, s níž se počítá od ledna 2013,“ uvedl pro list ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Podle jeho slov prý jakékoliv výjimky nemají smysl, neboť pouze v případě, že se do systému zapojí všichni důchodci, se podle Drábka státu podaří ušetřit až miliardu korun na poštovném za složenky, jimiž se peníze posílají dnes.
V první fázi celého projektu, tj. na začátku příštího roku, dostanou kartu a účet všichni lidé, kteří berou dávky v hmotné nouzi, příspěvek na péči, podporu v nezaměstnanosti či rodičovskou. „Po nich ji budou mít i důchodci,“ dodal Drábek pro MF Dnes.
.
Podle podmínek soutěže budou v rámci projektu karty sociálních systémů bezplatné pouze tři věci: jednou za měsíc vybrat peníze, kdykoliv se zeptat na zůstatek a peníze od státu na účet přijímat. Vše ostatní bude nadstandardní službou, za kterou banka bude žádat peníze.
Drábek plánuje celým projektem sociálních karet dle svých slov zabránit zneužívání dávek. Návrh ministerstva práce a sociálních věcí nicméně dříve kritizovala opozice, odbory i veřejnost.
Například bývalá zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová považuje zneužívání dávek za zneužívaný termín, pro který nejsou dostatečné analýzy. „Podle mých informací je již dnes systém dávek nastaven tak, že na něj dosáhne málokdo," řekla dříve Šabatová Deníku Referendum.
„Ze dvou důvodů považuji návrh ministerstva za nevhodný. Především jde o princip lidské důstojnosti, uživatelé těchto karet budou společensky zcela nevhodně stigmatizováni. Navíc je to i nepraktické," uvedla Anna Šabatová s tím, že zákaz nákupu některých výrobků jako alkoholu či cigaret simuluje představu, že příjemci dávek je automaticky zneužívají. „To považuji za urážlivé," uvedla Šabatová.
„Domnívám se, že jde o splnění objednávky z bankovních kruhů. Banky totiž vyhlásily křížovou výpravu proti platbám v hotovosti a zde se jim nabízí jedinečná šance," uvedl pak už před časem místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Václav Pícl. Ten také upozornil na to, že provozovatel systému získá unikátní databázi, kterou nedisponuje soukromá instituce.
Ministerstvo práce a sociálních věcí naopak předpokládá, že ušetří jen v první fázi projektu čtyřicet milionů korun ročně na dosavadních nákladech. Dávky v hmotné nouzi, kterých se právě první fáze týká, totiž představují okolo tří miliard korun v celkovém objemu 417 miliard různých dávek.
Resort práce a sociálních věcí si také od zavedení karet slibuje, že se mu z této částky podaří přesunout až 200 miliard korun z oběhu do bezhotovostního styku.
Taktéž senioři si budou důchod vybírat z bankomatů
Od ledna roku 2013 nebudou důchodci dostávat starobní důchod na ruku. Namísto peněz obdrží sociální kartu a seznam speciálních bankomatů. Těch bude méně než tisíc, řada lidí tak bude muset pro peníze cestovat. Informuje o tom pondělní vydání MF Dnes.

Míst, kde si senioři budou moci důchod vybrat, bude necelá tisícovka. Obcí a měst je přitom více než šest tisíc. Foto Michal Kalášek, Mediafax
- Vytisknout článek
- Sdílet
- Velikost textu + -
Související