Fond proti korupci zaplatí vznik databáze veřejných zakázek

Rozbor personálních vazeb mezi státními institucemi a subjekty, které od nich dostávají zakázky, bude předmětem projektu občanských sdružení Centrum aplikované ekonomie a Naši politici. V pilotní fázi se protikorupční projekt zaměří hlavně na Prahu.

(vd)

17.08.2011 11:42

505695_mediafax_jiri_rubes

Fond ocenil první dva bojovníky proti korupci. Jedním z nich je bývalý ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek. Foto Jiří Rubeš, Mediafax

Občanská sdružení Centrum aplikované ekonomie a Naši politici se bude zabývat vyhledáváním a rozborem vazeb mezi státními úřady a soukromými firmami, které od nich dostávají zakázky. Sdružení věnoval na tuto činnost Nadační fond proti korupci (NFPK), a to formou grantu v hodnotě 251 400 korun. Informovala o tom ČTK.

Jedná se o první podobný grant, který protikorupční nadační fond spojený se jménem podnikatele Karla Janečka poskytl. „Pod drobnohled se tak dostanou i zakázky menšího rozsahu a práce vedení radnic jednotlivých městských částí. Postupně se záběr bude rozšiřovat," uvedla pro ČTK ředitelka fondu Monika Vondráková.

Výstupem práce občanských sdružení by pak měla být databáze veřejných zakázek s prokazatelným napojením dodavatele na vedoucí osoby na straně zadavatele.

NFPK také podle informací ČTK připravuje návrh novely zákona o veřejných zakázkách. Podle Vondrákové musí být práce na novele rychlá, neboť parlament ji má v její nynější verzi přijmout na počátku září. „Musíme proto co nejrychleji dát naše připomínky," doplnila pro ČTK.

Protikorupční nadační fond založil v letošním roce finančník Janeček s cílem pomoci lidem, kteří se rozhodli s korupcí bojovat. V rámci práce fondu již údajně několik týdnů vzniká například databáze podnětů občanů k nejrůznějším možným případům korupčního chování.

Další informace:
Českénoviny.cz Protikorupční nadace zaplatí analýzu vazeb mezi úřady a firmami


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.