Transparency ostře kritizuje postup politiků v případu Drobil

Česká pobočka Transparency International tvrdě zkritizovala reakce českých politiků na korupční aféru na Státním fondu životního prostředí. Chválí naopak obsah vládního návrhu protikorupční strategie.

(čtk)

04.01.2011 12:24

102161_mediafax_mikulas_krepelka

David Ondračka ví, jak zprůhlednit hospodaření politických stran. Dočkáme se toho? Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Vrcholní politici podle české pobočky protikorupční organizace Transparency International (TIC) nezareagovali vhodně na kauzu údajných manipulací se zakázkami na Státním fondu životního prostředí (SFŽP). Neodsoudili korupci a nepodpořili úředníka, který korupční jednání odhalil, řekl na tiskové konferenci 4. ledna 2011 ředitel organizace David Ondračka. Vláda proto podle něj musí přijmout systémová opatření, aby se podobná situace neopakovala.

Na kauzu údajné korupce na SFŽP upozornil později odvolaný ředitel fondu Libor Michálek prostřednictvím nahrávek, na kterých poradce nyní již bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS) Martin Knetig popisuje, jak se dostat k penězům na financování další kariéry svého šéfa a ODS. Ještě před zveřejněním nahrávek stihl Drobil Michálka odvolat, ale poté sám odstoupil z funkce. Případ vyšetřuje protikorupční policie s podezřením na pokus o trestný čin pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži.

„Extrémně varující na případu SFŽP je skutečnost, že část prostředků z předražených zakázek měla jít na financování ODS. To otevírá otázku funkčnosti systému kontroly financování politických stran," uvedl Ondračka. TIC proto požaduje například audit politických stran nezávisle jmenovaným auditorem a zlepšení kontroly výročních zpráv a seznamu darovacích smluv. Strany by podle organizace měly mít povinnost zřídit si tzv. transparentní účty, kde by byly vidět veškeré pohyby peněz. Za zvážení by podle TIC stálo i zavedení finančních limitů na výdaje na volební kampaně.

Organizace podpořila návrh vládní strategie boje proti korupci, kterou vládě před Vánoci předložilo ministerstvo vnitra. Obsahuje prý řadu „pozitivních a žádoucích opatření, jejich přijetí TIC v naprosté většině jednoznačně podporuje". Stejně důležité ale bude protikorupční opatření zavést, monitorovat vývoj a uplatnit politický tlak na jejich plné využívání.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.