ČSSD představila svou daňovou reformu

Opoziční sociální demokraté ve středu představili svůj návrh reformy daňové soustavy. Mezi klíčové cíle ČSSD řadí stabilizaci veřejných financí, vyrovnaný státní rozpočet, spravedlivé rozložení daní, zdanění hazardu či boj s daňovými úniky a s korupcí.

(vd)

29.06.2011 15:23

520017_mediafax_mikulas_krepelka

ČSSD navrhuje zavedení progresivní daně z příjmu fyzických osob a návrat ke zdanění hrubé mzdy a nikoliv mzdy superhrubé. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Sociální demokracie ve středu představila na veřejné panelové diskusi svůj reformní návrh v oblasti daní a kritizovala politiku kabinetu Petra Nečase. Podle největší opoziční strany vede cesta ke stabilizaci veřejných financí skrze vyrovnané státní rozpočty.

„ČSSD považuje stabilizaci veřejných financí za velkou prioritu a hlásí se k závazku dosáhnout v roce 2013 deficitu veřejných financí menšího než 3% HDP a v roce 2017 dosáhnout vyrovnaných veřejných rozpočtů. Což znamená udržení složené daňové kvóty alespoň na úrovni 36% HDP,“ uvedli sociální demokraté. Dosáhnout vyrovnaných veřejných financí jenom snižováním výdajů není podle ČSSD reálné.

Sociální demokraté jsou současně proti experimentům v daňové oblasti a chtějí prosazovat návrat k podle nich osvědčeným tradicím civilizované Evropy. „Znamená to především odstranění tzv. superhrubé mzdy, obnovu progresivního zdanění fyzických osob a v neposlední řadě také konec vracení DPH u luxusních aut, která jsou používána pro soukromé účely,“ myslí si sociální demokraté.

Česká společnost si totiž podle sociálních demokratů potřebuje udržet sociální soudržnost a sociální smír i do budoucna a proto je podle ní naprosto nutné, aby daňové břemeno bylo rovnoměrně rozděleno mezi všechny vrstvy společnosti a ne aby bylo systematicky přesouváno na lidi se středními a nižšími příjmy, jak se u nás údajně děje posledních 5 let.

ČSSD proto také navrhuje zvýšení daně z příjmu právnických osob ze současných 19% na 21% a zavedení druhé sazby daně z příjmu právnických osob ve výši 30% pro velké firmy ze sektoru finančnictví, energetiky a telekomunikací.

Sociální demokracie pak bude prosazovat zdanění hazardu ve výši 21%. „Výnosy z hazardu by měly být příjmem pro státní rozpočet,“ myslí si politici ČSSD. Za vysokou prioritu opoziční ČSSD považuje i boj s daňovými úniky.

„ČSSD již v minulosti několikrát předkládala zákon „o přiznání k registrovanému majetku“ a to naposledy v září 2010. Budeme i nadále tento zákon prosazovat jako účinný nástroj v boji proti korupci. Na úrovní EU pak budeme podporovat všechny iniciativy vedoucí k omezení daňových a regulatorních rájů. Budeme podporovat iniciativy, které povedou ke sdílení informací mezi finančními úřady zemí EU, aby se zmenšil prostor pro daňové podvody,“ uvedli také sociální demokraté v programovém dokumentu.

Další informace:
čssd.cz Daňová reforma ČSSD


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.