Kodaňská Christianie zůstane stát. Usedlíci se dohodli se státem

Bezmála tisícovce obyvatel neznámějšího squattu v Evropě se po sedmiletém úsilí podařilo zachránit jejich Svobodné město. Část pozemků si dle víkendové dohody s vládou odkoupí. Část dostanou do pronájmu za fixní cenu.

(pjed)

22.06.2011 16:40

A2

Christiania se rozkládá na území o velikosti půle pražské Stromovky. Svojí atmosférou a typickou architekturou láka i konvenční návštěvníky. Foto Jozef Racek, flickr.com

Dohodou o odkupu a dlouhodobém pronájmu rozsáhlých pozemků v centru Kodaně skončil mnohaletý spor mezi dánskými úřady a téměř tisícovkou obyvatel Svobodného města Christianie, zřejmě nejslavnějšího evropského squattu. Squatterská samospráva se zavázala postupně splatit 76,2 milionu dánských korun (asi 246 milionů Kč), odvádět pravidelnou (netržní) činži a vyjít vstříc požadavkům stavebního úřadu, podle kterého je třeba některé z budov zajistit, aby se předešlo jejich zhroucení. Úřady naopak slíbili, že upustí od záměru Christianii vystěhovat a prodat příslušnou lokalitu developerům.

Dohody byla uzavřena již o víkendu. Agentury o ní však informovaly až v úterý.

„Myslím, že v tomto případě se mohou všichni považovat za vítěze,“ okomentoval výsledek sporu Knud Foldschack, právní zástupce christianské komunity, pro jeden z dánských listů.

„Všichni teď můžeme doufat, že všechny ty kladné, úžasné a jedinečné věci, které se s Christianií pojí, zůstanou zachovány,“ doložil.

Léta boje
Christianie se rozkládá v okolí staré námořní základny opuštěné před mnoha lety. První squatteři obsadili nevyužitý prostor v roce 1971. Na pozemcích, jež dosud formálně patří dánskému ministerstvu obrany, postupně vyrostla barevná obec s vlastními pravidly, kterou obydleli ctitelé alternativních životních stylů.

Nejrůznější dánské vlády se pokoušely usedlíky vystěhovat po desítky let. Dlouho se ale jednalo spíše o dílčí iniciativy a také policie svébytnost života v otevřené obci respektovala. Teprve v roce 2004 začaly úřady v rámci tzv. boje s obchodem s drogami využívat systematické represe a život v komunitě znesnadňovat nejrůznějšími zákazy a raziemi.

Usedlíci se dlouho bránili klasickými metodami: demonstracemi, blokádami, protestními happeningy i veřejnými peticemi. Od roku 2008, kdy tlak úřadů přerost v několik bitek s policisty, však začali využívat spíše právních nástrojů.

V únoru letošního roku dánský Nejvyšší soud definitivně rozhodl, že obyvatelé Christianie nemají ani po desetiletích života právo cizí pozemky využívat. Squatterům tak nezbylo než přistoupit na nějaký kompromis.

Jednání s vládou trvala několik dalších měsíců a dlouho vypadalo, že zkrachují. V dubnu byla Christianie dokonce uzavřena, oplocena a místní obyvatelé se připravovali na poslední vzdor. S blížícím se začátkem května (2. květen byl tehdy vládou stanoven jako nejzazší lhůta) se ale začala přeci jen rýsovat dohoda.

Nikoliv beze ztrát
Nadšení právníka Foldschacka z kompromisu všichni obyvatelé Christianie nesdílí. Cena za pozemky je sice nižší než jejich hodnota na trhu a také nájem byl stanoven na fixní částku; pro řadu squatterů jde ovšem stále o příliš mnoho peněz. Místní komunita si rovněž zakládá na jiných hodnotách, než je soukromé vlastnictví, a tak někteří z usedlíků odmítají platit už z principu.

Podle Jasona Happenstalla z britského Guardianu nebo reportérů švýcarského listu Tages Anzeiger není i z uvedených důvodů zaručeno, že všechny domy v příslušné lokalitě zůstanou či že se někteří z usedlíků ještě nevzbouří. Jako místo se specifickou atmosférou i pravidly však kodaňská Christianie už na každý pád přetrvá. A většina jejích obyvatel si bude moci i nadále žít, jak uzná za vhodné.


Další informace:
Tages Anzeiger «Freistaat Christiania» kauft sich selbst
ORF Dänemark: "Freistaat Christiania" kauft sich für 10,2 Millionen Euro selbst
Huffington Post Christiania Residents Will Buy Copenhagen Hippie Enclave
The Guardian Buy or rent deal legalises one of Europe's largest squats
The Guardian Christiania, one of Europe's most famous communes, faces last stand
Politiken.dk Christianitter frikøber staden fra staten


A co si myslíte vy? Diskuse (2 příspěvky)

Mnjmini

Marta Nachtmann Josephsen - København Ø

fristaden = svobodně město Středa, 22.Června 2011, 17:27:16

ne svobodný stát

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Středa, 22.Června 2011, 18:22:10

Ach, moje chyba ... díky za upozornění

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.