Odboráři rozhodli, že stávku, která původně měla proběhnout v pondělí přesunou na čtvrtek. Stávka bude na rozdíl od původního plánu celodenní, bude tedy trvat celých 24 hodin. K tomuto kroku přistoupili poté, co pondělní stávku zakázal po zásahu vlády předběžným opatřením Městský soud v Praze. Rozhodnutí soudu předala odborářům justiční stráž, když přišli na jednání s vládou do Strakovy akademie. Odboráři se chtějí proti předběžnému opatření odvolat.
Rozhodnutí soudu kritizuje předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle něj se na tuto stávku nevztahuje zákon, který upravuje pravidla stávky jen v případech stávky v souvislosti s kolektivním vyjednáváním. Stávka, kterou vyhlásily odbory, je stávkou za prosazování jiných hospodářských a sociálních zájmů a požívá podle Sobotky plné ústavní ochrany podle článku 27 odstavce 4 Listiny základních práv a svobod.
V neděli odpoledne pak – poté, co byl ministr financí Miroslav Kalousek hostem pořadu České televize Otázky Václava Moravce – předseda sociálních demokratů uvedl, že je zřejmé, že jediným výsledkem aktivity ministra financí, která vedla k právně spornému soudnímu zákazu stávky, je zvýšení napětí ve společnosti, vážné a hluboké narušení komunikace mezi vládou a odbory a zřejmě také prodloužení plánovaných stávkových aktivit.
Podle sociálních demokratů je tak stále více zřejmé, že místo snahy vyjednat s odbory sociálně přijatelnější podobu reforem vsadila Nečasova vláda na politiku konfrontace a vystupňování konfliktů s protestujícími zástupci zaměstnanců.
„Vláda a soudy jedno jsou. Vláda požádala soud o zákaz pondělní stávky a ten jí promptně vyhověl,“ uvedl pak expředseda ČSSD Jiří Paroubek, podle kterého má za sebou Nečasova vláda za necelý rok své činnosti tolik skandálů, korupčních i jiných, jako snad všechny polistopadové vlády dohromady.
„Nemyslím, že metody zastrašování použité touto vládou jsou správným nástrojem pro uklidnění rozjitřených nálad ve společnosti. Spíše rozdmýchají v české společnosti z jiskřičky požár, který zachvátí její velkou část. Lidé mají platit účty za špatné hospodaření neschopné vlády a ještě by ani neměli mít možnost říci hlasitě, co si o ní myslí,“ uvedl Paroubek.
Taktéž občanská iniciativa ProAlt postup vlády ostře kritizuje. „Členové vlády České republiky musí vědět, že tato stávka se netýká kolektivního vyjednávání, ale všeobecného nesouhlasu s její politikou. Vládní postup je tedy bezpochyby příkladem účelového zneužití soudní moci. Takovéto postupy nepatří do demokratického státu a jsou charakteristické pro režimy, ve kterých postupují všechny tři pilíře veřejné moci ve vzájemné koordinaci ke stejnému cíli – potlačení demokracie,“ uvedla iniciativa Pro Alt v nedělním tiskovém prohlášení.
Vláda podle iniciativy ProAlt jednoznačně ukazuje, že její politika bude napříště ještě více než dosud směřovat k popírání dialogu, ignorování opozice a prosazování svých postojů všemi prostředky. „Vláda Petra Nečase tímto krokem ztratila poslední zbytky své autority. Zůstává jí pouze autorita de iure, kterou, jak je zřejmé z vystoupení premiéra Nečase, bude zneužitím parlamentní většiny prohlubovat,“ doplnili aktivisté.
Iniciativa ProAlt je těmito protidemokratickými praktikami šokována a požaduje okamžitou nápravu: omluvu premiéra Nečase a ministra financí Kalouska odborům a celé společnosti a bezodkladné odstoupení vlády.
„Konfrontační styl politiky, prosazovaný v těchto dnech vládou Petra Nečase, nemůže vyřešit problémy a sociální napětí, které přináší reformy, vnímané oprávněně většinou společnosti jako nespravedlivé. Vláda by se měla okamžitě vrátit k jednání s odbory i opozicí a navrhované reformy zdravotnictví, daní a penzí korigovat. Pozitivním signálem návratu k dialogu se společností by mohl být právě odchod ministra financí Miroslava Kalouska z vlády,“ uzavřel pak předseda nejsilnější opoziční strany Bohuslav Sobotka.
Stávka proti reformám
Odbory původně ohlásily stávku na pondělí. Teď Prahu čeká až ve čtvrtek, a to na příměstských komunikacích, stát bude i metro. V celé České republice pak od půlnoci nepojedou vlaky. Ke stávce v MHD se připojily Praha, Brno, Plzeň, Olomouc, Ústí nad Labem a Zlín, odboráři v dalších regionech zatím jednají. Jediní, kdo se ke stávce nepřipojil, jsou dopravní firmy.
Stávku oznámilo v pátek vedení Koalice dopravních odborových svazů (KDOS), která protest pořádá. Odbory požadují stažení zdravotnické reformy, jinou podobu reformy penzí i zachování daňového zvýhodnění benefitů. „Vláda odmítla schvalovat reformy na základě širokého konsensu, nebojuje s korupcí, ale prosazuje jen soukromé firmy," uvedl za odbory prezident Federace strojvůdců ČR Jindřich Hlas.
„Koalice odborů v dopravě na protest proti nespravedlivým zákeřným reformám vyhlašuje stávku v dopravě v pondělí 13. června 2011. Vyzýváme veřejnost k co nejširšímu pochopení a podpoře. Zabraňme společně devastaci života občanů České republiky," vyzval pak prezident Federace strojvůdců ČR Jindřich Hlas.
„Čekal jsem na telefon od pana premiéra, který slíbil, že dnes zavolá, ale nestalo se," uvedl pro iHned.cz předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. Kolik lidí by se mohlo v pondělí do odborářského protestu zapojit, není zatím jasné. I když je stávka časově omezená, odboráři hodinu jejího ukončení neohlásili. „Den má 24 hodin," uvedli pouze.
„Ke stávce nás dohnala vláda," přečetl z prohlášení KDOS prezident federace strojvůdců Jindřich Hlas. V textu dopravní odbory uvedly, že vláda nechce vysvětlit, proč reformy obsahují jen škrty, nebrání mrhání peněz a účinně nebojuje proti korupci. Vládní reformní záměry označily za nespravedlivé, podle nich poškodí většinu obyvatel. Dopravní koalice prý vyčerpala všechny možnosti vyjednávání.
„Vláda je připravena jednat, ale na druhou stranu představa, že vláda ustoupí vydírání a stáhne všechny reformy, není realistická. Kdyby se reformy stáhly jako celek, ztratil by se smysl existence této vlády," uvedl ale pro Hospodářské noviny premiér Petr Nečas.
Odbory s Nečasem ale nesouhlasí a podle jejich předsedy Jaroslava Zavadila může protest dokonce přerůst v dlouhodobější akci. „Vyzýváme vládu, aby vzala rozum do hrsti. Jinak se může stát, že ta stávka bude mít úplně jiné rozměry," pohrozil Zavadil.
Podle ministra financí Miroslava Kalouska je navíc stávka předčasná. „Domnívám se, že jednání nebyl dostatečný počet," řekl ve čtvrtek Kalousek. Vláda přitom podle něj pod hrozbou stávky od návrhů reforem neustoupí. „Je možné bavit se o tom či onom parametru, ale to, s čím přicházejí odbory, není parametrická, ale systémová změna," dodal Kalousek.
Opoziční sociální demokraté pak podle předsedy strany Bohuslava Sobotky stávkující zaměstnance naopak plně podporují. „Pokud ke stávce skutečně dojde, vnímám to jako výraz určitého zoufalství nad tím, že se odborům nedaří najít cestu k jakémukoliv kompromisu, že vláda ignoruje stovky stran jejich připomínek," řekl novinářům Sobotka.
KDOS podporují obě velké odborové centrály. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) podle svého předsedy Jaroslava Zavadila vstoupila do stávkové pohotovosti. Asociace samostatných odborů chystá blokády, řekl její předseda Bohumír Dufek.
Předseda svazu odborářů služeb a dopravy (SOSaD) Jaromír Dušek je pak přesvědčen o tom, že se při stávce zastaví veškerá železniční doprava v celé České republice, a to nejméně na dobu 12 hodin. Řekl to v rádiu Impuls.
Zastaveny budou všechny spoje, výjimka má být jediná, a to pár mezinárodních vlaků, které budou Českou republikou projíždět krátce před zahájením stávky, ty prý ještě budou moct ze stávkující země vyjet.
Dušek tvrdí, že stejně jako železnice bude ochromené i pražské metro. „Svým přátelům doporučuju, aby šli v pondělí do práce pěšky. Nedoporučuji uvěřit komsomolcům z jakékoli politické strany, že metro pojede," uvedl odborář pro server Aktuálně.cz.
„Přijmeme veškerá možná opatření, abychom dopad stávky na naše zákazníky zmírnili. Nedá se ale předpokládat, že bychom dokázali zhruba půl milionu cestujících, kteří denně využijí našich služeb, přepravit náhradním způsobem. Navíc zatím nevíme, zda se do stávky nezapojí i autobusoví dopravci, u kterých obvykle objednáváme náhradní dopravu,“ řekl pak pro server Týden.cz mluvčí Českých drah Radek Joklík.
Dopravci většinou doposud netuší, kolik jejich zaměstnanců bude stávkovat. „Proto nemůžeme dopředu naplánovat žádná konkrétní opatření. Náš krizový štáb je nicméně připraven a je v kontaktu s odboráři,“ zdůraznil mluvčí Českých drah.
Během pátku pak zasedne krizový štáb Prahy a zřejmě i dalších velkých měst. Ve dvě hodiny se pražští odboráři sejdou se zástupci Dopravního podniku, budou dohadovat dopady stávky na cestující.
Pro Prahu je zejména klíčová informace, že nepojede metro. To zajišťuje 43 % přepravní kapacity v hlavním městě, podle dat z roku 2009 denně jeho služeb využije průměrně 1,6 milionu pasažérů.
Ředitel pražského dopravního podniku (DPP) Martin Dvořák se v souvislosti s chystanou stávkou v dopravě nejvíce obává možných blokád dopravy odboráři, kteří nejsou zaměstnanci DPP. „Máme krizové plány, jak se na situaci připravit. Problém je v tom, že trasy nemusí být průjezdné " uvedl Dvořák pro iHned.cz.
Koalice dopravních odborů připravila pro cestující leták s heslem Stávkujeme i za vás!, na kterém se omlouvá za způsobené komplikace. Vypočítává na něm reformy, proti nimž se chystá stávkovat.
Další informace:
Českénoviny.cz Odbory vyhlásily na pondělí stávku v dopravě
iHned.cz Potvrzeno: Stávka ochromí Česko. Nepojedou vlaky, MHD v Praze, Brně i Ústí
Týden.cz Při stávce nás čeká naprostý kolaps, přiznávají dopravci
iHned.cz Vláda se stávkou nenechá vydírat, vzkazuje odborářům Nečas
iDnes.cz Stávka zastaví všechny vlaky i metro, ulice Prahy zatarasí horníci
Aktuálně.cz Totální kolaps, stávka v pondělí zastaví i železnici
Stávka bude ve čtvrtek. A bude celodenní
Stávka v dopravě proti vládním reformám bude ve čtvrtek. Odboráři přistoupili k odložení poté, co pondělní stávku zakázal předběžným opatřením soud.

Přeplněné a nefunkční metro při loňské podzimní stávce v Paříži, ve čtvrtek to samé potká Prahu. Foto Tomáš Vorel, Mediafax
- Vytisknout článek
- Sdílet
- Velikost textu + -
Související
Sloupek
Patrik Eichler: Stávka