Do Gazy zamíří výroční flotila, Izrael chystá zásah
Petr JedličkaRok po izraelském útoku na aktivistickou flotilu s humanitární pomocí se chystá do Gazy další velký konvoj. Vojáci dostali opět příkaz jej zastavit, tentokrát se ale na akci důsledně připravují. Různé komise se zatím stále snaží loňský incident objasnit.
Patnáct lodí s patnácti sty pasažéry, tunami léků, drogistického zboží a stavebního materiálu by mělo v průběhu nejbližších týdnů opět zformovat ve Středozemním moři konvoj a vyrazit do Pásma Gazy. Podobně jako na konci minulého května chce i tentokrát flotila proplout izraelskými vodami a prorazit blokádu, které palestinská enkláva čelí od roku 2007.
Loňská plavba takzvané Flotily svobody skončila 31. května zásahem izraelských speciálních jednotek. Bylo zabito devět tureckých aktivistů.
Podle agentury Reuters se izraelští vojáci chystají zasáhnout i nyní. Minulá akce jim ale vynesla celosvětovou kritiku, a tak se letos důkladně připravují.
Amos Harel v deníku Haarec popisuje různá školení ve zvládání agresivního davu, technikách zásahu bez použití střelných zbraní a zvládání konfliktu smírnou cestou. Podle bývalého náčelníka izraelského generálního štábu Gabiho Aškenáziho však bývají v podobných zásahových komandech přítomni i odstřelovači, kteří mívají povoleno „předejít střelbou ohrožení života ostatních vojáků“.
Samotný izraelský premiér Netanjahu se nechal slyšet, že by rád předešel jakémukoliv incidentu diplomatickou cestou. Podle agenturního komentáře tím zřejmě mínil možnost, že by flotila přistála v některém z egyptských přístavů a náklad do Gazy dopravila přes přechod Rafáh. Ten je od minulého týdne otevřený.
Členové mezinárodní koalice propalestinských a charitativních organizací, která flotilu vypravuje, však vnímají narušení blokády jako symbolicky důležitý akt, a tak ke konfrontaci nejspíše opět dojde. I sám Benjamin Netanjahu již uvedl, že ten, kdo odmítne uposlechnout příkazu izraelského námořnictva, vystaví sebe i okolí riziku použití síly.
Různé komise, různé verze
Loňský útok izraelských vojáků na flotilu (a zvláště na její vlajkovou loď Mavi Marmara) není doposud úplně objasněn. Již v průběhu minulého léta se OSN rozhodla vyhovět turecké žádosti a ustavila čtyřčlennou vyšetřovací komisi za předsednictví Geoffreye Palmera, bývalého premiéra Nového Zélandu. Ještě před ní začala incident prošetřovat i zvláštní komise Rady OSN pro lidská práva (UNHCR).
Vláda Benjamina Netanjahua zpřístupnila oběma komisím velkou část požadované dokumentace s tím, že „Izrael nemá co skrývat“, předem však odmítla jejich zjištění uznat za věrohodná. Namísto toho sestavila vlastní komisi pod vedením bývalého předsedy Izraelského nejvyššího soudu Jákoba Turkela, ve které zasedli i dva zahraniční pozorovatelé: bývalý severoirský premiér a držitel Nobelovy ceny míru William David Trimble a bývalý vojenský soudce z Kanady Ken Watkin. Kromě ní se v Izraeli události věnuje i tým státního kontrolora Michy Lindenstrausse, zvláštního pověřence izraelského parlamentu pro dohled nad vládou.
Mimo Izrael pak incident prošetřuje ještě turecká prokuratura.
Všechny zmíněné instituce dosud publikovaly jen dílčí závěry. Neobsažnějším z nich se stala první zpráva tzv. Turkelovy (izraelské) komise, zveřejněná 23. ledna 2011. Nález přiznává postupu izraelské vlády i vojáků plnou legitimitu a veškerou odpovědnost za násilí svaluje na pasažéry lodí. Podle argumentace komise se osádka Mavi Marmary „jasně a rozhodně bránila obsazení, proto ji bylo možno považovat za vojenský cíl“. Turecká islamistická charita IHH, která loď vypravila, navíc prý byla v přímém spojení s ozbrojenci hnutí Hamás, které Izrael, USA i EU považuje za teroristické. „Násilný odpor“ posádky byl také údajně „předem naplánován“.
K naprosto opačnému závěru ovšem dospěla v první zprávě komise UNHCR. Podle ní porušily Izraelské obranné síly (IDF) Ženevskou konvenci i další akty mezinárodního práva a dopustili se „vědomého zabití a nelidského zacházení“. Přístup IDF nebyl dle této komise pouze „zcela neodpovídající situaci“, ale „nesl i průkazné znaky naprosto zbytečného a neuvěřitelného násilí“. Podle UNHCR dále izraelští vojáci přímo šest aktivistů „popravili“, aniž by existoval „jakýkoliv lékařský záznam o tom, že jimi byl některý z příslušníků komanda postřelen či jinak vážně raněn“.
Další informace:
Haarec Israel Prepping to Block Next Gaza Flotilla
Reuters Israeli military says will stop new Gaza flotilla
AFP Year after Gaza flotilla, Israel faces new storms
The Irish Times Flotilla aims to turn tide on Israel's Gaza policies
GTV News Freedom Flotilla II Press Release 30 May 2011
Text první zprávy Turkelovy komise
Text první zprávy komise UNHRC