VV: Zákon o veřejných zakázkách spojme s hlasováním o důvěře vládě

Věci veřejné chtějí spojit hlasování o zákoně o veřejných zakázkách, pro ně klíčovým, s hlasováním o důvěře vládě. Ta by tím podle předsedy VV Radka Johna dala najevo, že to s bojem proti korupci myslí vážně. Kromě tohoto požadavku trvá John také na personálních změnách ve vládě.

(čtk)

09.05.2011 13:10

474199_mediafax_michal_kalasek

Předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných Karolína Peake s předsedou strany Radkem Johnem. Foto Michal Kalášek, Mediafax

Věci veřejné chtějí spojit hlasování o zákonu o veřejných zakázkách s hlasováním o důvěře vládě, řekl v úterý na tiskové konferenci předseda VV Radek John. Zákon je podle něj klíčový kvůli boji s korupcí, k němuž se vládní koalice ODS, TOP 09 a VV zavázala.

Zákon podle Johna vznikl v rámci přijaté vládní protikorupční strategie. „Považujeme ho za naprosto klíčový v rámci protikorupčních opatření i navrhovaných reforem. Jsem přesvědčen, že je třeba spojit hlasování o tomto zákoně s hlasováním o důvěře vládě," řekl novinářům John.

Spojením obou hlasování by vláda podle Johna dala najevo, že to s protikorupčními opatřeními myslí opravdu vážně. „Je nejen kabinetem úsporným, ale i skutečně protikorupčním. Vláda tímto zákonem signalizuje občanům, že bude hospodařit s veřejnými penězi odpovědně a transparentně a nedojde k plýtvání a předražování zakázek," uvedl John.

Karolína Peake dodala, že VV se v nejbližší době na vládu obrátí s požadavkem zrušit akcie na majitele.

Boj proti předraženým či neprůhledným obchodům z veřejných rozpočtů byl jedním z hlavních bodů volebního programu VV. Zpřísnění zákona má v programovém prohlášení také vládní koalice, v níž jsou VV spolu s ODS a TOP 09.

Radek John novinářům dále řekl, že Věci veřejné si nedokážou představit, že by pokračovaly vládní reformy bez personálních změn ve vládě. Premiér Petr Nečas totiž o víkendu v televizi Prima zmínil, že nebude dělat „změny pro změny". Naznačil, že změny v kabinetu nemusejí být tak nutné. U sebe i ostatních prý vidí, že „výkon je možné zlepšovat". Prohlásil, že jeho pohrůžka, že by mohl bez „náležitého výkonu" některé členy svého kabinetu vyměnit, zafungovala.

„Uvažovat o nějakých reformách bez toho, že vláda bude vyčištěna podle principu presumpce viny, tak jak jsme se dohodli na koaličních jednáních, je nemožné," řekl na tiskové konferenci John. „Nemůžeme chtít po občanech, aby šetřili, a současně mít ve vládě lidi, u kterých může být podezření, že se účastnili plýtvání nebo neuhlídali rozkrádání veřejných prostředků," dodal John. Výměna některých ministrů kabinetu je podle Johna důležitá k tomu, aby vláda byla nezpochybnitelná. „Vláda, která není nezpochybnitelná, nemůže provádět reformy," prohlásil John.

Další změny ve vládě sliboval premiér po skončení nedávné vládní krize, která se točila kolem Věcí veřejných. Neoficiální lídr Věcí veřejných Vít Bárta tehdy opustil křeslo ministra dopravy a Radek John (VV) se přesunul z ministerstva vnitra na místo vicepremiéra pro boj s korupcí. Stalo se tak kvůli aféře kolem možného pronikání bezpečností agentury ABL do politiky. VV žádaly odchod ministrů obrany Alexandra Vondry (ODS) a financí Kalouska (TOP 09).A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Jiří Šíma - Brno

Nevím jak u vás, ale u mně Pondělí, 9.Května 2011, 17:24:26

ta podivná pastrana, kterou by "nikdo rozumný nevolil", protože to není žádná "normální politická strana", ale "podnikatelský záměr", boduje.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.