Dobeš hodlá na ministerstvu dál propouštět

Z ministerstva školství odejdou další lidé. Ministr ujišťuje, že ušetřené finance nepůjdou jako dosud na odměny jeho spolupracovníků, ale na pomůcky do škol a na platy nepedagogických pracovníků.

(čtk)

05.05.2011 08:47


Spoluautor: Dušan Radovanovič

478067_mediafax_jiri_schott

Ministr Dobeš chystá další vlnu propouštění. Foto Jiří Schott

Ministr školství Josef Dobeš (VV) chce do konce roku ušetřit patnáct milionů korun propouštěním úředníků. Píše to dnešní Právo, kterému se podařilo získat Dobešovu strategii personálních a mzdových úspor pro rok 2011. Ministr chce zrušit i desítky míst vedoucích pracovníků. Na ministerstvu na začátku letošního roku pracovaly asi čtyři stovky úředníků, na konci roku by jejich počet měl klesnout na 360 lidí.

Ušetřených patnáct milionů korun za mzdy půjde buď na platy nepedagogických pracovníků, nebo na pomůcky do škol, řekl listu zdroj z kabinetu ministra. O úsporách mluvil Dobeš již v loňském roce. Finanční prostředky, které tehdy propouštěním zaměstnanců ušetřil, však nakonec rozdělil některým svým kolegům na tučných odměnách.

V nejbližších dnech budou zrušeny sekretariáty skupiny regionálního školství, která je se 112 úředníky nejpočetnějším úsekem ministerstva. Dobeš také v celém resortu zruší pozice vedoucích oddělení, která vedou dva či tři lidi. Ušetří se tak příplatky za vedení.

Podle strategie vznikne v druhém pololetí letošního roku katalog pracovních míst zveřejněný na intranetu s informacemi o všech referentských místech a jejich náplni práce. „Počítáme, že v případě referentských míst můžeme dojít ke zjištění, že se jejich agenda překrývá," píše se v materiálu o strategii letošních personálních a mzdových úspor na ministerstvu školství.

Další cestou, jak ministerstvo ušetří peníze, je podle Dobešova plánu přesun přímo podřízených ústavů z pronajatých prostor do objektů ministerstva. Stamiliony korun se také uspoří slučováním organizací spadajících pod ministerstvo. Zeštíhlení organizací má na MŠMT na starosti kontroverzní poradce Ladislav Bátora, uvedlo Právo.

Chystané změny navážou na opatření, která se uskutečnila už vloni nebo na začátku letošního roku. „Od ledna jsme na mzdových nákladech ušetřili necelých 3,5 milionu korun," konstatuje se v Dobešově strategii personálních a mzdových úspor pro rok 2011.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.