Opozice v Brně-Králově Poli kritizuje zakázku kvůli kauze Drobil

Opozice v brněnské městské části Královo Pole kritizuje administrativu kolem letošní největší zakázky. Soutěž na údržbu zeleně a úklid chodníků pro příští čtyři roky s odhadovanými náklady 60 milionů korun má pro radnici zajistit firma Renards protender.

(čtk)

02.05.2011 16:34

480687_mediafax_jiri_rubes

Fibingera některá média spojují s údajnou manipulací zakázek ve fondu a kauzou bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila. Foto Jiří Rubeš, Mediafax

Opozice v brněnské městské části Královo Pole kritizuje administrativu kolem letošní největší zakázky. Soutěž na údržbu zeleně a úklid chodníků pro příští čtyři roky za 60 milionů korun vyhrála firma Renards protender, jejímž spolumajitelem a jednatelem byl před svým nástupem na Státní fond životního prostředí dnešní náměstek Dušan Fibinger.

Právě Fibingera některá média spojují s údajnou manipulací zakázek ve fondu a kauzou bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila. Vítěznou firmu vybrali radní a koaliční občanští demokraté výběr hájí.

„S firmou, která je spojená s největším korupčním skandálem posledních deseti let, bych nechtěl mít naprosto nic společného," řekl ČTK královopolský radní Pavel Paleček (nezávislý). S přidělením zakázky firmě Renards protender nesouhlasí.

Místostarostka Andrea Pazderová (ODS) uvedla, že firma byla nejlevnější z pěti, které radnice pro podání nabídek oslovila. Tři soutěže na údržbu zeleně a úklid chodníků pro Královo Pole zajistí za zhruba 200 tisíc korun.

Pazderová argumentovala i tím, že výběrová řízení pro nadlimitní zakázky jsou administrativně složitá a je třeba u nich dodržet lhůty. „Proto jsme se rozhodli zadat si externí firmu, ale můžu říct, že to je běžná praxe, která byla i za mých předchůdců," uvedla.

Jméno Dušana Fibingera prý Pazderové není známo. Na firmu také, jak řekla, měla reference od starostky Brna-Nového Lískovce Jany Drápalové (SZ). „Pokud mi to doporučí paní Drápalová, která je pro mě naprostou zárukou serióznosti, nezkoumám dál," uvedla.

Později, když ČTK s dotazem ohledně referencí kontaktovala Drápalovou, vzala Pazderová své tvrzení zpět. Vysvětlila ho jako omyl. Prý si Nový Lískovec spletla s jinou městskou částí.

Drápalová pro ČTK totiž řekla, že s Královopolskými pouze konzultovala, jaké možnosti při výběru firem pro údržbu zeleně a úklid mají. „Ani jsem jim neradila, aby dělali outsourcing," řekla a dodala, že novolískovecká radnice vybírá dodavatele sama. Umožňuje to prý větší kontrolu nad parametry výběrového řízení včetně nastavení takových podrobností, jako jak často chce radnice trávu nechat sekat.

Na Pazderovou se nesnesla první kritika z opozičních řad. Kvůli údajným dřívějším chybám a nezvládání práce se ji opozice na poslední schůzi zastupitelstva pokusila odvolat. Neuspěla. Kritiku z klientelismu i dalších údajných přečinů dnes místostarostka označila za lži.

Pazderová věří v pokračování současné koalice, i když momentálně nemá v zastupitelstvu většinu. Na poslední schůzi prosadila některé body jen díky podpoře opozičních komunistů. Když ti nehlasovali pro, body obvykle neprošly.

Koalici po loňských komunálních volbách vytvořila v Králově Poli ODS s TOP 09, lidovci a zelenými. Skončila tak dřívější velká koalice ODS s ČSSD.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.