Podle Haška vláda proti povodním dosud neudělala nic

Premiér Petr Nečas dosud nereagoval na takzvanou Olomouckou výzvu, ve které hejtmani čtyř moravských krajů loni v květnu navrhli řešení protipovodňové ochrany. Podle Michala Haška není drtivá většina bodů výzvy naplňována.

(čtk)

29.04.2011 17:30

355995_mediafax_pavel_smrz

Jednou z nejpostiženějších obcí v loňských povodních byly Heřmanice u Frýdlantu na Liberecku. Foto Pavel Smrž, Mediafax

Předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD) dnes novinářům sdělil, že premiér Petr Nečas (ODS) dosud nereagoval na takzvanou Olomouckou výzvu, ve které hejtmani čtyř moravských krajů loni v květnu navrhli kroky k řešení protipovodňové ochrany. Podle něho není drtivá většina bodů výzvy naplňována a v některých oblastech se situace navíc zhoršila.

Dopis s výzvou dostal podle šéfa Asociace krajů Nečas loni v srpnu. „Mě velmi mrzí, že do dnešního dne není odpověď Petra Nečase na tento podnět ze strany hejtmanů," uvedl Hašek. „Příroda dává najevo, že můžou být extrémní srážky. Je potřeba nestrkat hlavu do písku. Toto je mimo vliv krajů, je to v rukou vlády... Neudělalo se nic, ignoruje se to. Je to velké pohrdání lidmi této země," dodal zlínský hejtman Stanislav Mišák (ČSSD).

Hejtmani požadovali legislativní změny, které povedou ke zjednodušení výstavby protipovodňových děl nebo zajištění stabilního financování protipovodňové ochrany v následujících čtyřech letech. Navrhli také, aby kraje mohly stejně jako obce čerpat státní dotace na živelní katastrofou poničený majetek ve výši 100 procent, nyní mohou získat polovinu. Žádali i posílení financování složek integrovaného záchranného systému, zejména hasičů nebo vytvoření jednoduchého systému dotační pomoci státu krajům a obcím.

Hašek poukázal například na to, že se ještě zhoršila situace hasičů. „Pan John (Radek, VV) už je z ministerstva vnitra pryč, ale hasičům bylo škrtnuto několik desítek procent provozních rozpočtů. Nedělají žádné nové investice, nenabírají nové hasiče a dokonce museli hasičům snížit platy. Já myslím, že to mluví samo za sebe," přiblížil Hašek s tím, že hejtmani ale nechtějí, aby se protipovodňová ochrana stala předmětem „tupého politického boje".

Loni zasáhly dvě vlny jarních povodní severní Čechy a moravské regiony. Moravské kraje škody vyčíslily na pět miliard korun, z toho v Moravskoslezském kraji napáchaly škodu za 2,5 miliardy. Po vydatných deštích zasáhly v srpnu bleskové povodně sever Čech, zejména Liberecko a Děčínsko. Záplavy v menší míře postihly i Plzeňsko, Pardubický a Jihočeský kraj a Vysočinu. Škody přesáhly deset miliard korun, jen v Libereckém kraji to bylo 8,2 miliardy Kč.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.