Klaus: Nepřijímám hru na takzvané porušování ústavy

Prezident Václav Klaus neshledává, že by porušoval ústavu. Tvrdí, že se jedná o politickou polemiku. Příčinou současné situace je podle něj dvojice Bárta – Kočí. Bártův plán na vstup VV do politiky prý nečetl.

(čtk)

18.04.2011 09:20


Spoluautor: Hana Holcnerová

477575_mediafax_jiri_rubes

Předsedové koaličních stran si s prezidentem nevědí rady. Slepě „hrají" jeho „hru". Foto Jiří Rubeš, Mediafax

Prezident Václav Klaus pondělním Lidovým novinám (LN) řekl, že nepřijímá hru na takzvané porušování ústavy. Domnívá se, že jde o politickou polemiku, která se za ústavu neoprávněně schovává. Klaus tak zdůvodnil, proč dosud nevyhověl návrhům premiéra Petra Nečase (ODS) na odvolání ministrů Věcí veřejných (VV), a to ministra vnitra Radka Johna a ministra školství Josefa Dobeše a zatím nepřijal demisi ministra dopravy Víta Bárty.

„Ústava navíc pro konání prezidenta v těchto věcech nedává žádný termín. Rozumí se, že se má jednat bez zbytečných odkladů. Já tento svůj odklad naopak považuji za nezbytný," řekl LN Klaus.

Dodal, že nevyjednané odvolání předsedy jedné koaliční strany znamená rozbití vládní koalice, a tím i vlády. Upozornil, že mu jde jen a jedině o „vyjednání" či „dojednání" tohoto odvolání v rámci koalice ODS, TOP 09 a VV.

K současné krizi vládní koalice prezident poznamenal, že nikdy nešlo o věcné otázky, o rozdíl v názorech na politiku vlády, ale o personální střet. Některé skupiny politiků se podle něj cítí odstrčeny, a proto hledají nové.

ODS a VV se při nynější vládní krizi stále neshodnou na tom, koho dosadit do čela ministerstva vnitra. Občanští demokraté chtějí nestraníka kvůli „odstřižení“ od vnitra od bezpečnostní agentury ABL, VV trvají na svém kandidátovi.

„Je-li všeobecně převládající pocit, že právě ministerstvo vnitra je něco mimořádného a mělo by být – prvně za poslední dvě desetiletí – vyjmuto ze standardního přidělení jedné politické straně, a pomohlo by to zcela poztrácené vzájemné důvěře, pak jsem pro jakékoli uspořádání věcí," řekl Klaus. Zdůraznil také, že nejedná ve prospěch VV ani Bárty.

V rozhovoru pro pondělní Mladou frontu Dnes (MfD) Klaus uvedl, že všichni tři koaliční partneři pokračovat chtějí a vědí, že je nutné, aby každý z nich v něčem ustoupil. Soudí, že řešením je kompromis a jeho hledání je předmětem přemýšlení všech tří stran během tohoto víkendu. Je přesvědčen, že nevyjednané odvolání několika členů vlády z jedné politické strany (včetně jejího předsedy) by znamenalo rozpad koalice.

Prezident MfD také řekl, že zdroj dnešní krize by hledal v plánu dvojice poslanců Kristýny Kočí (VV) a Petra Tluchoře (ODS) a lidí kolem nich. „Nemyslím si, že byl Bárta skutečnou příčinou dnešní vládní krize. Zajímavé je, že se mne neptáte, jestli byl příčinou dnešní krize plán dvojice Kočí – Tluchoř. Zdroj dnešní vládní krize bych já hledal spíše tam," podotkl Klaus. Bártův plán na vstup do politiky Klaus podle svých slov ani nečetl.

Vládní krizi vyvolal skandál kolem údajného uplácení poslanců VV Bártou a informace o Bártově plánu získat díky politice ekonomickou moc. Dále gradovala mimo jiné zveřejněním nahrávky Kočí o tom, že se měla část ODS podílet na vyvolání rozkolu u VV. Opoziční ČSSD se rozhodla, že vyvolá hlasování o nedůvěře vládě.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.