156196548938715562

Miroslav Patrik

Profil

Autor je předsedou občanského sdružení Děti Země.

Image

Komentář

Betonování krajiny snadno a rychle

Omezit práva veřejnosti připomínkovat stavby a oslabit funkce státu při ochraně veřejných zájmů před nadměrným stavebním boomem, to je cíl vlády, jež předkládá jako řešení řady ekologických rizik recepty, které odmítají přijmout realitu.

Image

Komentář

Lidé doletí dříve na Mars, než vyjedou z nádraží u řeky Svratky

Zastupitelstvo města Brna rozhodovalo 27. února o variantě modernizace železničního uzlu. Na podporu nádraží v centru vystoupilo dvacet čtyři lidí. Zveřejňujeme rozšířenou verzi jednoho z projevů, který přednesl Miroslav Patrik.

Image

Komentář

Proč v brněnském referendu křížkovat dvakrát ANO?

Zveřejňujeme text Mirka Patrika, člena přípravného výboru referenda o brněnském nádraží, který nebyl otisknut v říjnovém čísle Brněnského Metropolitanu, přestože byl zaslán coby „názor čtenáře“ včas, 15. září.

Ministerstvo__ivotn_ho_prost_ed___r_vr_ovice

Komentář

Personální vyprázdněnost sociální demokracie

Náměstkem pro státní správu na ministerstvu životního prostředí se stal lesní inženýr Vladimír Mana. Výběr Many, který zpochybňuje občanskou angažovanost při ochraně přírody a životního prostředí, vrhá stín na personální politiku ČSSD.

Komentář

Životní prostředí nezná hranic, ani svět mocných

Rozdělení Československa nemělo zásadní vliv na zájem o životní prostředí. Jisté rozdíly mezi oběma nástupnickými zeměmi ovšem existují.

Komentář

Ministr Podivínský má velký obdiv ropáckého hnutí

Nový ministr životního prostřední je úředník, který plní, co se mu zadá. Podporu ekologických aktivit od něho nelze očekávat. Po ministrech Drobilovi a Chalupovi tak nastupuje další aspirant na titul Ropák roku. Stabilita a kontinuita je zajištěna.

Image

Komentář

Soudce-čekatel, profesor-čekatel... Kdo bude další na řadě?

Ačkoliv prezident ČR nemá určenu žádnou lhůtu pro jmenování nového profesora, měl by tak dle obvyklých pořádků učinit bezodkladně. Žádný zákon mu přitom neumožňuje rozhodovat o tom, kdo bude či nebude profesorem.

Komentář

Na Hradě už nikoliv antizelená, ale mimozelená

Odcházející prezident Václav Klaus ekologické problémy popíral a byl posedlý bojem s ekology a ekologickými organizacemi. Miloš Zeman existenci ekologických problémů nepopírá, na jejich řešení se ovšem s ekology neshodne.

Image

Komentář

Dálnice D8 se stává symbolem obrany práv občanů

Soudní spory ve věci vedení koridoru dálnice D8 dokládají, že právo veřejnosti zasahovat do rozhodování o veřejných stavbách je i 23 let po revoluci stále malé.

Komentář

Jihočeskými volbami hýbou paradoxně národní témata

Autor komentuje předvolební debatu politických lídrů v jihočeském kraji a předjímá dnešní debatu z kraje ústeckého.

Komentář

Dálnice D8 je potřetí bez územního rozhodnutí. Co z toho plyne?

Ačkoli je stát znovu a znovu soudy usvědčován z porušování zákonů, stavbu dálnice nakonec nejspíše dokončí podle svých plánů, i když mnohem později a s mnohem většími náklady, než by bylo bývalo nutné.

Image

Komentář

Houfování projaderných fanatiků

Veškerý humbuk kolem budování k ničemu nepotřebných a absurdně drahých dalších dvou bloků v jaderné elektrárně Temelín má jeden jediný standardní účel: vytunelovat další prostředky z veřejných rozpočtů.

Image

Komentář

České Budějovice? S jinými názory na Temelín nežádoucí!

Ministerstvo životního prostředí pořádalo v pátek 22. června veřejné projednání posudku o hodnocení vlivů stavby dvou jaderných bloků na životní prostředí. České Budějovice se u této přílěžitosti proměnily v nepřátelské prostředí.

Komentář

Atomový stát tu nechceme!

Jaderný průmysl má trojí nebezpečnou tvář: První představuje jaderné zbrojení. Druhá pak jaderné elektrárny jako symbol technologie vymykající se lidským a časovým rozměrům. Třetí tváří je tendence k totalitnímu myšlení a řízení společnosti.

Image

Esej

Oni mají dálnici, my zase pravdu

Ostudné peripetie selhání demokratického režimu při schvalování dálnice D8 upadají v zapomnění. A nakonec jsou paradoxně jakoby všichni spokojeni: jedni mají svou dálnici a druzí zase pravdu.

Glosa

Ropák 2000: Josef Běle - stranický dozorce

V roce 2000 se Ropákem stal tehdejší náměstek ministra životního prostředí Josef Běle. Vzpomíná na něj Miroslav Patrik, ekologický aktivista, předseda Dětí Země a bývalý vedoucí kampaně „Alternativa k dálnici do Drážďan existuje“.

Komentář

Ničitel přírody na pět

Dvacetiletí ankety připomíná její zakladatel a její organizátor Miroslav Patrik. Ropák se za ta léta dostal už i do křížovek.

Komentář

Žvanivý slimejš na scéně?

Doba na vyhlašování Ceny Žvanivého slimejše za špatnou novinařinu už dozrála. Stačí jen posbírat nominace a vyhlásit vítězné jméno. Za rok 2012 už jeden úlovek existuje – Daniel Kaiser z Lidových novin.

Komentář

My jsme všichni místní

Kdo je a kdo není místní? Z jaké dálky je možné intervenovat do lokálních problémů? A proč se v některých kauzách k názorům místních přihlíží, zatímco v jiných jsou opomíjeny?

Komentář

O politickém brebentění a mlčení

Mediálně-politický prostor se neustále zabývá někdy skutečně skandálními výroky Václava Klause a dalších, podstatné události zůstávají neprodiskutované.

Zobrazeno 20 / 23