Vera_jirousova

Věra Jirousová

Profil

Věra Jirousová, teoretička a kritička výtvarného umění, byla redaktorkou výtvarné rubriky Deníku Referendum.

Merta

Recenze

…a nezapomeňte na květiny

Poslední článek Věry Jirousové pro DR: Jednu z nejvýraznějších výstav loňského roku můžete navštívit ještě do poslední únorové neděle v Moravské galerii v Brně. Je o květinách, o jejich všemožných podobách a sociálních rolích.

Image

Zpráva

Clair Fontaine promluví o politické impotenci a vlažnosti umění

V prostoru pražského tranzitdisplay dnes proběhne přednáška Claire Fontaine, na niž zítra navazuje výstava této francouzské umělkyně a teoretičky umění v blízké galerii Etc. v Kateřinské ulici.

Image

Zpráva

Klíčová socha Jiřího Davida zavítala do Brna

Putovní šestimetrovou sochu z 85 tisíce klíčů včera 16. února uvítali „naživo“ v Brně. Po Praze, Ostravě a Olomouci je to již čtvrtá zastávka tohoto monumentálního obrazu revoluce bortící se pod svou vlastní vahou.

Image

Tip

Fotografie z Paříže, New Yorku a Houstonu

Jiří Hanke vystavuje v Galerii České spořitelny výběr snímků z trojice světových metropolí.

Image

Recenze

Fotografie Miroslava Tichého jsou úkaz

Výstava Podoby pravdy na Staroměstské radnici uvádí poprvé v Praze impozantní dílo, které svému podivínskému tvůrci přineslo v osmdesáti letech věhlas světového umělce.

Image

Zpráva

Markéta Luskačová představí znovuzrozené masopusty

Výstava O koních, o smrti a jiných lidech představí zítra fantastické snímky maškar z Roztok a Únětic. Uznávaná fotografka Markéta Luskačová na nich zachycuje opět se rozvíjející tradici lidových masopustů.

Image

Zpráva

Malíř Josef Bolf se stal vítězem ceny Osobnost roku 2010

Desetičlenná odborná porota udělila na konci ledna cenu za nejvýraznější počin roku na výtvarné scéně umělci, jehož čtyři loňské výstavy oslovily jak kritiky, tak i širší veřejnost.

Image

Zpráva

Obrazy a sochy Alexandra Kozlova ctí odkaz ruské avantgardy

Pražská Nová síň vystavuje soubor prací umělce, který tvoří svoje díla ve stylu romantického konstruktivismu.

Image

Zpráva

Říp se tyčí nad popelnicí plnou kultury

Obrazy a instalace mladé malířky Mariany Alasseur vznikly na výzvu Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem v cyklu Genius loci a variují motiv bájné české hory Říp.

Image

Recenze

Panoramatický horizont hořících lesů

Velkorysý soubor tematických obrazů Petra Pastrňáka Hořící les zahajuje letošní výstavní program pražské Špálovy galerie.

Image

Zpráva

Rivers ve SVITu odkrývá tajemnou zahradu jako metaforu světa

Galerie SVIT pokračuje v projekci filmů osobností světové scény nových médií. Momentálně promítá snímek experimentálního filmaře a vizuálního umělce Bena Riverse Původ druhů a chystá maďarský film Bez kormidla Kornéla Szilágyiho a Nándora Hevesiho.

Image

Tip

Rákosí a kytky z kovu, Měsíc ve světlíku

Výstava sochaře Martina Kocourka s názvem Skylight uvádí v Artpro gallery větší i drobné objekty a kovové sochy.

Image

Recenze

Ejhle člověk, bytost mezi Elohim a opem

Daniel Balabán, profesor ateliéru malby Ostravské univerzity, vystavuje pod názvem El a Op v pražské Galerii Millenium soubor svých obrazů z posledních dvou let.

Image

Zpráva

Uměleckohistorická společnost protestuje

Nekompetentní reorganizace Alšovy jihočeské galerie zrušila místo pro kvalifikovaného kurátora. Proti tomu se otevřeným dopisem ohrazuje Uměleckohistorická společnost.

Image

Zpráva

Kus nesmrtelnosti pro Soňu Červenou

Slavné operní pěvkyni a herečce předal ministr kultury Jiří Besser ve čtvrtek na tříkrálový večer medaili, která ji uvádí do kruhu význačných přátel českého umění.

Image

Zpráva

Dokument sonduje stav současné výtvarné scény

Filmový dokument Lenky Lindaurové, Cena Jindřicha Chalupeckého, který v sobotu večer vysílá ČT2, evokuje celou řadu otázek, na které si budou muset diváci odpovědět sami.

Image

Zpráva

Galerie Langhans oslavuje sto třicet let ve službě fotografii

Probíhající výstava v pražské Langhans Galerii Praha mapuje příběh samotné galerie a domu, v němž sídlí. Pro trvalý zájem veřejnosti je prodloužena do konce února 2011.

Image

Tip

Výtvarné podoby snu & absolutní zátiší

V Galerii U Betlémské kaple vystavují výběr svých prací David Cajthaml a Michal Cihlář.

Image

Zpráva

Z Prahy do Drážďan za Dvě hodiny patnáct minut

V pražském Topičově salonu probíhá setkání jedenácti mladých umělců z Drážďan a Prahy, dvou kulturních center střední Evropy.

Image

Štěstí z šesti

Šest nejpozoruhodnějších výstav roku 2010

Výstavní počiny letošního roku na poli výtvarného umění hodnotí jak odborné autority, Milena Bartlová a Petr Vaňous jako hosté rubriky, tak Johana Lomová a Věra Jirousová, dvě stálé spolupracovnice Deníku Referendum.

Zobrazeno 20 / 177