Obrazy a sochy Alexandra Kozlova ctí odkaz ruské avantgardy

Pražská Nová síň vystavuje soubor prací umělce, který tvoří svoje díla ve stylu romantického konstruktivismu.

Věra Jirousová

26.01.2011 10:40

Alexandr_kozlov_v_tr_na_mo_i__100x100cm_pl_tno_olej_1994

Alexandr Kozlov: Vítr na moři. Foto archiv umělce

Alexandr Kozlov (1961) se narodil na Ukrajině, kde poznal svou budoucí ženu Natálii na škole výtvarného umění v Doněcku. Oba pak pokračovali ve studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Petrohradu (19851990).

Od začátku devadesátých let Alexandr Kozlov i jeho žena žijí a pracují v Praze a prezentují svoje osobité abstraktní obrazy na autorských výstavách i v řadě kolektivních přehlídek jak v českých, tak i v zahraničních galeriích.

Alexandr Kozlov se souběžně věnuje také náročné práci restaurování nebo vytváření kopií historických i moderních sochařských prací. Současná výstava ukazuje početnou kolekci obrazů, jejichž kompozice vycházejí z forem geometrické abstrakce, kterou aktualizuje výtvarný jazyk s výrazně barevnými znaky.

Názvy obrazů, například Velký turnaj, Přehlídka planet, Autoportrét s oblakem anebo Oslava lásky s centrálním červeným torzem ženy, odkazují na tradiční náměty moderního umění, v nichž umělec nachází souřadnice zobrazených předmětných významů v rámci každodenní vizuální reality.

Většina autorových děl má skladbu minimalizované mapy, kterou tvoří významové znaky zhuštěné do pravoúhlých segmentů a ukotvených v barevné skladbě znakového pole. Některé z nich, především imaginární portréty, však zachovávají základ figurální kompozice.

V centrálním prostoru jsou rozmístěny na soklech umělcovy pozoruhodné sochy, jejichž precizní vynalézavé tvary navazují na klasická sochařská díla ruské avantgardy.

Alexandr Kozlov: Obrazy a sochy. Nová síň, Voršilská 3, Praha 1, otevřeno úterýneděle 1118 hod. Výstava potrvá do 30. ledna 2011.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.