Lenka_purtekova

Lenka Purteková

E-mail lpurtekova@denikreferendum.cz

Profil

Autorka je redaktorkou rubriky SVĚT. V Deníku Referendum pracuje od jeho vzniku na podzim 2009.

Image

Zpráva

O Řecku se rozhodne za tři týdny na evropském summitu

Čelní představitelé eurozóny se dle informací agentur již dohodli, že Řecku poskytnou urychlenou pomoc v desítkách miliard eur. Oficiální garance však stále chybí. Kancléřka Merkelová ale dodává: do měnové unie Řecko nemělo vůbec vstoupit.

Image

Zpráva

Dzurinda se Zemanem se podpořili knihou vzájemných rozhovorů

Rozhovory bez hranic je název nové knihy společných rozhovorů expremiérů Mikuláše Dzurindy a Miloše Zemana. Dzurinda se rozhodl publikaci vydat u příležitosti dvacátého výročí sametové revoluce.

Image

Zpráva

Volby v Myanmaru proběhnou navzdory bojkotu opozice

Dvacet dva ministrů, předseda vlády a další prominenti myanmarské junty vystoupili z armády, aby se mohli účastnit podzimních voleb. Podle pozorovatelů jde o jasný důkaz toho, že se generálové rozhodli ignorovat opoziční bojkot.

Image

Zpráva

Bangladéš prodloužil zákaz indických filmů. Na nátlak umělců

Volné šíření bollywoodské produkce by dle bangladéšských filmařů zcela zničilo místní, umělecky a alternativně založenou kinematografii.

Image

Zpráva

Íránská opozice chystá výroční protesty

Mír Hosejn Musáví a Mahdí Karrubí by rádi opět mobilizovali nespokojené Íránce. Pomoci jim má blížící se výročí loňské prezidentské volby.

Image

Zpráva

Před explozí plošiny vedla firma BP kampaň proti regulaci těžby

Z diskuse nad ropnou skvrnou u Louisiany plyne, že federální agentura při Ministerstvu vnitra USA navrhovala již dříve bezpečnostní opatření. A právě i společnost BP, nájemce vybuchlé plošiny, se proti jakékoli státní regulaci ohrazovala.

Image

Zpráva

Na Kostarice začalo období sklizně hadího jedu

Ve středoamerickém státě začala sezóna odchytu nejjedovatějších plazů. Z nasbíraného jedu vyrábějí herpetologové séra, která pak prodávají do celého světa.

Image

Zpráva

Srílanské volby vyhrál prezident, sněmovnu povede jeho bratr

Vítězem srílanských voleb se stala podle předpokladů koalice stran UFPA, kterou vede prezident Radžapaksa. Dvoutřetinovou většinu, potřebnou pro ústavní změny, však těsně nezískala. Poslancem bude i vězněný generál Fonseka.

Image

Zpráva

Potravin bude v roce 2050 stačit méně než tvrdila OSN

Britská organizace Soil Association prokázala nepravdivost hojně citované a zneužívané předpovědi OSN, podle které mělo být zapotřebí zvýšit zemědělskou produkci do roku 2050 o sto procent. Potřebný nárůst je ve skutečnosti nižší.

Image

Zpráva

Turecký premiér chce změnit sekulární ústavu

Turecký parlament diskutuje o změnách ústavy vydané po vojenském převratu v roce 1980. Zástupci vládní strany by rádi omezili pravomoci armády a soudů, tradičně obsazovaných nacionalisty.

Image

Zpráva

Šestice ekologických aktivistů převzala prestižní Goldmanovu cenu

Jedenadvacátý ročník Goldmanovy ceny pro aktivisty, angažující se v ekologii, zná své vítěze. Mezi šesti oceněnými je svazijský právník, americká farmářka i kubánský věděc.

Image

Zpráva

Google prozradil, které vlády jej požádaly o cenzuru

Známý internetový gigant zveřejnil mapu s počtem žádostí jednotlivých zemí světa o odstranění obsahu či získání informací o některých uživatelích. Na prvním místě žebříčku se objevila Brazílie. Údaje o Číně chybí.

Image

Zpráva

Saúdská Arábie zvažuje příklon k jádru

Saúdská vláda oznámila, že hodlá založit centrum pro výzkum jaderné a obnovitelné energie. Podle pozorovatelů má instituce sloužit zejména rozvoji prvního.

Image

Zpráva

Slovinci si dobrovolně uklidili města

Přes deset procet slovinské populace se v sobotu zapojilo do celonárodní kampaně Ukliďme Slovinsko za jeden den. Za necelých dvanáct hodin bylo sesbíráno přes dvacet tisíc tun odpadků. Uklízet přišel i premiér a členové vlády.

Image

Zpráva

Postřeh z Afghánistánu: kukuřice je horší než opium

Bujné výpěstky ze semen, jež byly afghánským zemědělcům dodány jako rozvojová pomoc, využívají stále víc také vzouřenci. Reportér listu The Guardian popisuje jak.

Image

Zpráva

Bolívie zahájila výrobu originální kokakoly

Na bolívijském trhu se objevila originální Coca Colla - nealkoholický nápoj s obsahem skutečné koky. Vláda prezidenta Moralese výrobu nové limonády podpořila. Spojené státy ji za to obvinily z nespolupráce v boji s narkoprůmyslem.

Image

Zpráva

Sezóna navíc pro tuleně: o jejich kůži není zájem

Zákaz dovozu tuleních výrobků do EU a mírná zima způsobily, že kanadští lovci tuleňů letos pravděpodobně prodělají. O tulení kožešiny není zájem a kvůli tání ker zvířata hledají úkryty mimo tradiční loviště.

Image

Zpráva

Thajští červení už nechtějí žádné jednání s vládou

Opoziční demonstranti se rozhodli udržet pozice v thajském hlavním městě i během oslav Songkranu, thajského nového roku. Po víkendovém střetu s armádou hájí svůj požadavek na okamžité rozpuštění parlamentu a nové volby ještě sveřepěji.

Image

Zpráva

V Bolívii se chystá alternativní klimatická konference

Bolívijský prezident Evo Morales plánuje na konferenci vyhlásit celosvětové referendum o klimatu. Debatu povedou nejen politici, ekologové a aktivisté, ale i domorodci.

Image

Zpráva

Východ Austrálie pustoší miliony sarančat

Krátce po březnových povodních se na východě Austrálie rozmnožila sarančata do ohromných počtů. Hmyz se dnes pohybuje na území o velikosti Španělska a ničí pole i pastviny.

Zobrazeno 20 / 158