Chci přispět X
Vaculik2

Ondřej Vaculík

Profil

Autor je publicista, zejména rozhlasový.

Image

Sloupek

Období „šílené dopravní přetíženosti“

Ukazuje se, že rozvoj techniky v oblasti dopravy sice vypadá nadějně, ve skutečnosti ale problémy s přetížením a překročením kapacity komunikací neřeší, spíše stupňuje. Zřejmě přišel čas hledat jiné východisko.

Image

Sloupek

O Babišově utrpení

V historii našeho státu jsme patrně neměli nevhodnějšího premiéra, a to bez ohledu na závěry vyšetřování kauzy Čapí hnízdo.

Image

Sloupek

Možná to nechce změnu

Nakopneme, řešíme přímo a hned. Hesla hnutí ANO do značné míry evokují budovatelské úsilí hlava nehlava a ignorují principy komunální správy. V ní je důležité také pečlivé vyjednávání, dlouhodobá perspektiva a – trpělivost.

Image

Sloupek

Zásada štenýřového lešení

Proměna práce v zájmu efektivity a orientace na výsledek vede ke ztrátě vnímání kontextu a schopnosti uvažovat o procesu, o smyslu daného výsledku a vynaloženého úsilí. A ta nám často citelně chybí.

Image

Sloupek

Nezpochybnitelný obraz reality

Ondřej Vaculík přispívá do letního seriálu DR zamyšlením, jak může totéž dění vést k naprosto odlišným způsobům, jak o něm různí lidé přemýšlejí. Vždyť realita je jen jedna. Nebo ne?

Sloupek

Most ve Studénce – koho odsoudit?

Je-li systém nastaven tak, aby „trochu špatně“ vznikaly úplně všechny stavby, pak otázka, koho odsoudit za neštěstí ve Studénce, opravdu nemůže mít uspokojivou odpověď.

Image

Sloupek

Dva tisíce slov a vláda osobního prospěchu

Manifest Dva tisíce slov je i dnes pozoruhodně aktuální. Do jaké míry tedy za „špatné poměry ve společnosti“ může politický režim a jeho veřejná správa? Nebo jsou na politické moci více méně nezávislé?

Image

Sloupek

Možná přijede revoluční bagr

Naplňování principů demokratického systému, vymezeného po roce 1989 kulturně-politickou elitou, vede k nehybnosti a mezi lidmi zřejmě pozbylo srozumitelnosti, ba i důvěryhodnosti. Jak se to asi projeví v podzimních komunálních volbách?

Image

Sloupek

Vlaštovčina noční můra

Jak poznáme, že se svět mění a nastupuje to špatné? Nepoznáme, stejně jako klimatická změna se to děje nenápadně. Jako když upolín nedostatkem vláhy jednoho jara již nevykvete.

Image

Sloupek

Za vlast a Zimolova kýta

Lidové noviny na jedné straně vynikají kvalitní produkcí, zaměřenou například na osudy neznámých československých hrdinů světové války. Na straně druhé, některé věci je lepší nečíst, konstatuje Ondřej Vaculík.

Image

Komentář

O trvale udržitelné chatrči

Co je to vlastně trvalá udržitelnost a lze jí dosáhnout z pozice blahobytného obyvatele prvního světa? Na tuto otázku zřejmě neexistuje jednoduchá a optimistická odpověď.

Image

Sloupek

Privatizace bytů a současné neduhy kapitalismu

Na komunální úrovni trh často selhává a pro obec je stále více služeb a činností výhodnější zajišťovat si vlastními silami. A je tomu tak i se zajišťováním dostupného bydlení pro všechny místní obyvatele.

Image

Sloupek

Naše asociální bydlení

Minulá vláda nedokázala vyřešit otázku, na koho se má chystaný zákon o sociálním bydlení vztahovat. Podle Ondřeje Vaculíka by do věci vneslo jasno posílení obecní výstavby bytů.

Image

Sloupek

Ta naše Fráňa. Jak by to u soudu dopadlo dnes

Fráňa (Františka) Zemínová byla souzena v „procesu s Miladou Horákovou“, v němž padly čtyři tresty smrti, čtyři doživotí a další vysoké tresty. Zemínová byla odsouzena na dvacet let. Má nám tato historická událost co říct i k současnosti?

Image

Sloupek

Případ Ondráček je případem Babiš

Zvolením Zdeňka Ondráčka vyjádřili poslanci jasně svůj názor na náš politický vývoj po roce 1989. Problém je však mnohem hlubší a Ondráček je pouze jeho symbolem, nikoli strůjcem, upozorňuje Ondřej Vaculík.

Image

Sloupek

Hospodská „pravda“ o táboru v Letech

Co dělat proti obecně sdílené pomatené ideologii, s níž navíc mnozí politici počítají jako s hybnou silou společnosti, a to včetně prezidenta? ptá se Ondřej Vaculík.

Image

Sloupek

Není políčeno na zloduchy, ale na nás, hlupáky

Registr majetkových přiznání je dalším projevem bytnění administrativních, technokratických procesů, jež zasahuje venkov. To si lidé, kteří ztratili vztah k původnímu prostředí, na němž závisí naše životy, zjevně vůbec neuvědomují.

Image

Sloupek

Vám, pane Janáku, za Libeňský most velice děkuji

Prezident Masaryk prý ocenil kvality kubistického mostu s brutálním výrazem až na druhý pohled. Také my bychom se měli raději zamyslet dvakrát, vrací se Ondřej Vaculík ke stále palčivému pražskému tématu.

Image

Sloupek

Libeňský most se bude asi tři roky bourat

O osudu Libeňského mostu se jedná už bezmála třicet let. Snahy o opravu a záchranu této unikátní stavební památky jsou označovány – jak jinak – jako nekonstruktivní blokování ze strany aktivistů.

Image

Sloupek

Zeman je Zeman

Kampaň současného prezidenta působí pouze na city. Jaké jiné než pocitové důvody lze pro jeho volbu najít? Ondřej Vaculík pátrá v kolektivní paměti.

Zobrazeno 20 / 297