Ondřej Vaculík
Profil
Autor je publicista, zejména rozhlasový.
Sloupek
Manďákovy lázně
Ondřej Vaculík reaguje na Petra Kamberského, pro něhož jsou české důchody „příliš solidární“ a nemotivují k práci. Petr Kamberský asi neví, v jakém stavu opotřebení je tělo pětašedesátiletého člověka, jenž celý život manuálně pracuje.
Sloupek
Odpadový mor a skládková krize
Odpad, který naše civilizace produkuje, už si dávno nevíme rady. K řešení tohoto problému se naše politická reprezentace nehlásí, protože by se muselo obrátit proti spotřebnímu způsobu života, který je velmi populární ideologií.
Sloupek
Evropské nařízení proti „kazítkům“ a úspory
Nařízení o opravitelnosti výrobků, které ušetří mnoho energie a materiálu, může v dnešním globalizovaném světě průmyslu zavést pouze orgán Evropské unie. Měli bychom si proto vážit toho, že takovou autoritu máme.
Sloupek
Vlakem už jen s jednou jízdenkou
Systém jednotného jízdného, který má od konce příštího roku platit pro všechny dopravce, je správným krokem k navrácení železniční dopravy do veřejného vlastnictví.
Sloupek
Když sněhové vločky chladí tvou tvář
Fredy Schubert ve svých knihách, ale hlavně svým životem dokazuje, že tramping nemusí být ani v dnešní době žádnou pózou, ale filosofickým ukotvením a projevem radosti i svobody ze životního spotřebního minimalismu.
Sloupek
Už zbývá obnovit jen osídlení
Městům a vesnicím v pohraničí, odkud v minulosti lidé odešli nebo byli vysídleni, navenek nic nechybí. Revitalizována je infrastruktura i památky, jen vzdělanější a podnikaví obyvatelé často zůstávají jinde.
Sloupek
Odkud brát víru ve spravedlnost politického uspořádání
Ondřej Vaculík na základě vlastní zkušenosti i zkušenosti svých rodičů s minulými režimy uvažuje o smysluplnosti očekávání lepších poměrů a osobní zodpovědnosti každého z nás.
Sloupek
Nepokojné čtení o Karlu Englišovi
Karel Engliš byl významný národohospodář, státník a filosof, působil jako ministr financí, guvernér národní banky a rektor Univerzity Karlovy. Přesto zemřel po letech strádání v chudobě a v nepřízni poúnorového režimu.
Sloupek
Demonstrovat dál a všechno vydržet
Demonstrace proti Babišovi v premiérském křesle mají smysl, ačkoli po tomto občanském hnutí nelze vyžadovat politickou odpovědnost za další vývoj v zemi.
Sloupek
Jak rozeznat veřejný prospěch
Přímé hlasování občanů o veřejných záležitostech bez občanského vzdělávání a odpovědnosti ztrácí své poslání. Lidé se často rozhodují na základě předsudků a s vidinou krátkodobého zisku, uvažuje Ondřej Vaculík.
Sloupek
Kůrovcovo poučení
Odvolání ředitele Lesů ČR a jeho případné stíhání neřeší podstatu problému s kůrovcovou kalamitou – hospodaření v lesích zaměřené pouze na výtěžnost, které nepřipouští možnost větší a lepší starostlivosti o celek lesa.
Sloupek
Neupírejme dětem pospolitost
Vzdělání je důležité, neméně podstatné však je, aby škola v dětech podporovala jejich schopnost přijímat odlišnosti. Zdravá společnost se zakládá na různorodosti.
Sloupek
Za ministrem Ťokem: stal se obětí systému, který pomáhal budovat
Ťokův konec není ani tak důsledkem jeho špatných výkonů jako systému, v němž lepší výkony podávat není prakticky možné. Jeho hlavní chybou bylo otevírání železnice soukromým přepravcům, na něž stát nakonec těžce doplatí.
Sloupek
Proč obce nestavějí sociální byty? Příběh jednoho cizího, ale našeho městečka
Ondřej Vaculík popisuje, jak na konkrétním příkladu jedné z obcí pochopil, že problém chybějícího zákona o sociálním bydlení spočívá také v nedůvěře a neporozumění veřejnosti.
Sloupek
Jak my zelení škodíme
Společnost lze nejlépe vystrašit něčím, co není. Neexistující, nikdy nepoznaný společný nepřítel je ideální, lze proti němu neustále táhnout, aniž by se muselo bojovat. Jedním z takových ohrožení je i vliv „zelených“ na veřejnou agendu.
Sloupek
Nad Palachovým hrobem
Ondřej Vaculík se zamýšlí, zda dnešní veřejné mínění o pietních oslavách smrti Jana Palacha není protichůdnější než tehdy sama jeho smrt. Jak o ní po půlstoletí přemýšlíme?
Sloupek
Zločin a trest
Hlas lidu po potrestání viníků za současné problémy sílí. Po převratu v roce 1989 jsme úlevně mohli konstatovat, že za to mohli komunisté. Kdo za to ale může dnes a jak se domoci pocitu spravedlnosti?
Sloupek
Období „šílené dopravní přetíženosti“
Ukazuje se, že rozvoj techniky v oblasti dopravy sice vypadá nadějně, ve skutečnosti ale problémy s přetížením a překročením kapacity komunikací neřeší, spíše stupňuje. Zřejmě přišel čas hledat jiné východisko.
Sloupek
O Babišově utrpení
V historii našeho státu jsme patrně neměli nevhodnějšího premiéra, a to bez ohledu na závěry vyšetřování kauzy Čapí hnízdo.
Sloupek
Možná to nechce změnu
Nakopneme, řešíme přímo a hned. Hesla hnutí ANO do značné míry evokují budovatelské úsilí hlava nehlava a ignorují principy komunální správy. V ní je důležité také pečlivé vyjednávání, dlouhodobá perspektiva a – trpělivost.