Vit_janecek

Vít Janeček

Profil

Autor je dokumentarista, filmový esejista, pedagog FAMU. Absolvent FF UK oboru Filmová věda a FAMU oboru Dokumentární tvorba. Dlouhodobě se zabývá filmovou teorií a interdisciplinárními vztahy mezi uměleckými obory a obory poznání. Spoluzaložil Centrum audiovizuálních studií FAMU, které vedl první čtyři roky a kde nadále působí. Vede vzdělávací projekt FAMU v Barmě.

Image

Komentář

Je ve veřejném zájmu, aby se film Selský rozum dostal k divákům

Autoři filmu Selský rozum Vít Janeček a Zuzana Piussi se ohrazují proti postupu České televize, v němž vidí pokus odepřít české veřejnosti zásadní informace, které jejich film, inspirovaný také knihou DR Žlutý baron, přináší.

Image

Komentář

Chcete mít z FAMU manažerský pracovní tábor?

Režisér, dokumentarista a dlouholetý pedagog katedry dokumentu FAMU Vít Janeček reaguje v otevřeném vyjádření na situaci, kdy mu děkan Zdeněk Holý neprodloužil po sérii kritických článků v odborném periodiku pracovní smlouvu.

Image

Vzpomínka

Bez Jana Němce – česká kinematografie tuzemštější

Autor vzpomíná na svého učitele a jednu z velkých postav československé filmové nové vlny, Jana Němce: „Neznat ho osobně, nikdy bych nevěřil, co všechno se v jednom člověku může potkat.“

Komentář

Jsem filmař a nežádám odvolání ředitele Národního filmového archivu

Spolupracovník redakce, dokumentarista Vít Janeček vysvětluje pozadí a souvislosti sporu o restaurování a digitalizaci starších českých filmů, který se vyhrotil dopisem zaslaným předsedovi vlády a ministrovi kultury.

Image

Reportáž

Noc, kdy barmský režim prohrál volby: nejsledovanější slow TV na světě

Reportážní esej Víta Janečka pro DR přibližuje volební atmosféru v Barmě. Lidé se radují, že mohou volit, ale jejich naděje na konec nenáviděného režimu se mísí s napětím, zda se konečně bude ochoten vzdát moci.

Lazarova

Komentář

V pátek sněmovna změní dějiny filmu

Sněmovna poprvé volí devítičlennou Radu Státního fondu kinematografie podle nového zákona. V prvním kole prošli z dvacítky možných pouze dva. Jaké je pozadí takového neúspěchu a jaké jsou vyhlídky pro druhé kolo volby tento pátek?

Vera_chytilova_multipl

Vzpomínka

Kde máš, kurrrva, téma?

Režisér Vít Janeček vzpomíná na Věru Chytilovou: I za normalizace dokázala tvořit svobodně a po listopadu 1989 vystupovala jako jedna z mála proti rozbití struktury filmového průmyslu.

Image

Tip

Pozvánka na filmový magazín Průvan č. 6

Filmový magazín Průvan č. 6 se tentokrát zaměří na angažovaný film ženských autorek. Představí tvorbu Terezy Reichové, Apoleny Rychlíkové a Martiny Malinové s komentářem Mileny Bartlové a Saši Uhlové. Vysílat se bude v pondělí 24.února od 22:50 na ČT art.

Image

Recenze

K privatizaci české imaginace

V pondělí 25. 11. v 19 hodin se v městké knihovně v Praze odehraje unikátní projekce a reprezentativně obsazená debata k jednomu z velkých děl české privatizace: prodeji filmového studia Barrandov.

Glosa

Nedej se použít k vyrážení otevřených dveří

Internetem se šíří petice proti rušení pořadu Nedej se – a přitom právě včera byla schválena jeho nová podoba v rozšířeném formátu.

Komentář

Na Slovensku hrozí vězení za uvedení dokumentárního filmu

Jedna z nejsvětlejších a nejpodstatnějších postav slovenské filmové scény Zuzana Piussi čelí trestnímu stíhání - hrozí jí vysoká pokuta a vězení – kvůli dokumentární výpovědi o slovenském soudnictví.

Komentář

Národní filmový archiv na klíčovém rozcestí své existence

Po nedávné aféře s odvoláním ředitele Národního filmového archivu se tato instituce ocitá na historickém rozcestí, které by zásadním způsobem mohlo zlepšit její fungování v těle celé společnosti.

Image

Recenze

Pohyb, ruch a migrace

Pražský institut Cervantes připravil přehlídku španělských sociálních dokumentů Limity hranic, jimž se věnuje následující přehledová recenze.

Image

YouTubeDnes

Video: Výpisky z odborářské demonstrace

Včerejší demonstrace odborářů byla prvním výrazným vystoupením občanů proti asociální politice Nečasovy vlády. Akce byla příslibem nejen počtem účastníků, ale především svou atmosférou: tu přibližuje videoglosa dokumentaristy Víta Janečka.

Sloupek

Chatrné plošiny

Téma jednoty začíná u překročení vlastních absolutních nároků. Několik letních aforismů spjatých s tímto tématem.

Sloupek

Barmské volby

Na pozadí požárů, záplav a dalších událostí světa této chvíle vypadají barmské volby, které se připravují na listopad, jako nicotná událost. Pro tuto zemi však budou mít dlouhodobé důsledky.

Sloupek

K našim kamenným sekerám

Každá lidská společnost či civilizace má své mechanismy k udržení integrity a uchování důležitých principů, které utvářejí její identitu. Tam, kde jsou tyto mechanismy narušeny, dochází ke hroucení zevnitř. Autor srovnává jeden primitivní příklad s příkladem složitějším.

Sloupek

Proč korupce?

Dvacet let po Listopadu se korupce stala jedním z hlavních společenských témat. Lze neblahý stav změnit jenom soustavou nové mechaniky jejího potírání, nebo je to hlubší kulturní problém?

Sloupek

O škole a rámcích

Reformovat se nemá jenom vysoké, ale veškeré školství. Napomůže tomuto úsilí snaha vystavit školu tlakům aktuální praxe?

Sloupek

ČT se dává do pohybu

Počínaje zítřejším zasedáním se bude Rada České televize zabývat tzv. restrukturalizací této instituce, k níž má v následujícím období dojít. Je otázkou, jestli vnitřní proměna ČT může vybalancovat systémová oslabení, v jejichž kontextu se stále více ocitá.

Zobrazeno 20 / 27