Vit_janecek

Vít Janeček

Profil

Autor je dokumentarista, filmový esejista, pedagog FAMU. Absolvent FF UK oboru Filmová věda a FAMU oboru Dokumentární tvorba. Dlouhodobě se zabývá filmovou teorií a interdisciplinárními vztahy mezi uměleckými obory a obory poznání. Spoluzaložil Centrum audiovizuálních studií FAMU, které vedl první čtyři roky a kde nadále působí. Vede vzdělávací projekt FAMU v Barmě.

Image

Komentář

Lídryně zbožštěná a zavržená Západem otevírá ambasádu

Aun San Su Ťij, symbol nástupu demokracie v Myanmaru, zemi s dlouhou a tuhou vojenskou diktaturou, v poslední době čelí kritice západních lidskoprávních organizací. Jaká geopolitická specifika jsou příčinou nelehké situace, v níž se nachází?

Image

Recenze

Divoká jízda Prezidenta Blaníka

Blasfemická politická komedie o Blaníkovi svým zapuštěním do reality, nespoutaným humorem a spojením lidovosti a reflexe podstatných témat je studnou dobré nálady a naděje, ze které by se měli napít všichni občané.

Komentář

MF Dnes brutální manipulací zasáhla do prezidentských voleb

V roce 2013 to byli sudetští Němci, v roce 2017 lithium. Nyní noviny plní palcové titulky o islámském terorismu v Praze. Zprávu účelově vydanou MF Dnes přebírají další média, jako by se jednalo o téma aktuální reálné hrozby. Není to tak.

Image

Komentář

Je ve veřejném zájmu, aby se film Selský rozum dostal k divákům

Autoři filmu Selský rozum Vít Janeček a Zuzana Piussi se ohrazují proti postupu České televize, v němž vidí pokus odepřít české veřejnosti zásadní informace, které jejich film, inspirovaný také knihou DR Žlutý baron, přináší.

Image

Komentář

Chcete mít z FAMU manažerský pracovní tábor?

Režisér, dokumentarista a dlouholetý pedagog katedry dokumentu FAMU Vít Janeček reaguje v otevřeném vyjádření na situaci, kdy mu děkan Zdeněk Holý neprodloužil po sérii kritických článků v odborném periodiku pracovní smlouvu.

Image

Vzpomínka

Bez Jana Němce – česká kinematografie tuzemštější

Autor vzpomíná na svého učitele a jednu z velkých postav československé filmové nové vlny, Jana Němce: „Neznat ho osobně, nikdy bych nevěřil, co všechno se v jednom člověku může potkat.“

Komentář

Jsem filmař a nežádám odvolání ředitele Národního filmového archivu

Spolupracovník redakce, dokumentarista Vít Janeček vysvětluje pozadí a souvislosti sporu o restaurování a digitalizaci starších českých filmů, který se vyhrotil dopisem zaslaným předsedovi vlády a ministrovi kultury.

Image

Reportáž

Noc, kdy barmský režim prohrál volby: nejsledovanější slow TV na světě

Reportážní esej Víta Janečka pro DR přibližuje volební atmosféru v Barmě. Lidé se radují, že mohou volit, ale jejich naděje na konec nenáviděného režimu se mísí s napětím, zda se konečně bude ochoten vzdát moci.

Lazarova

Komentář

V pátek sněmovna změní dějiny filmu

Sněmovna poprvé volí devítičlennou Radu Státního fondu kinematografie podle nového zákona. V prvním kole prošli z dvacítky možných pouze dva. Jaké je pozadí takového neúspěchu a jaké jsou vyhlídky pro druhé kolo volby tento pátek?

Vera_chytilova_multipl

Vzpomínka

Kde máš, kurrrva, téma?

Režisér Vít Janeček vzpomíná na Věru Chytilovou: I za normalizace dokázala tvořit svobodně a po listopadu 1989 vystupovala jako jedna z mála proti rozbití struktury filmového průmyslu.

Image

Tip

Pozvánka na filmový magazín Průvan č. 6

Filmový magazín Průvan č. 6 se tentokrát zaměří na angažovaný film ženských autorek. Představí tvorbu Terezy Reichové, Apoleny Rychlíkové a Martiny Malinové s komentářem Mileny Bartlové a Saši Uhlové. Vysílat se bude v pondělí 24.února od 22:50 na ČT art.

Image

Recenze

K privatizaci české imaginace

V pondělí 25. 11. v 19 hodin se v městké knihovně v Praze odehraje unikátní projekce a reprezentativně obsazená debata k jednomu z velkých děl české privatizace: prodeji filmového studia Barrandov.

Glosa

Nedej se použít k vyrážení otevřených dveří

Internetem se šíří petice proti rušení pořadu Nedej se – a přitom právě včera byla schválena jeho nová podoba v rozšířeném formátu.

Komentář

Na Slovensku hrozí vězení za uvedení dokumentárního filmu

Jedna z nejsvětlejších a nejpodstatnějších postav slovenské filmové scény Zuzana Piussi čelí trestnímu stíhání - hrozí jí vysoká pokuta a vězení – kvůli dokumentární výpovědi o slovenském soudnictví.

Komentář

Národní filmový archiv na klíčovém rozcestí své existence

Po nedávné aféře s odvoláním ředitele Národního filmového archivu se tato instituce ocitá na historickém rozcestí, které by zásadním způsobem mohlo zlepšit její fungování v těle celé společnosti.

Image

Recenze

Pohyb, ruch a migrace

Pražský institut Cervantes připravil přehlídku španělských sociálních dokumentů Limity hranic, jimž se věnuje následující přehledová recenze.

Image

YouTubeDnes

Video: Výpisky z odborářské demonstrace

Včerejší demonstrace odborářů byla prvním výrazným vystoupením občanů proti asociální politice Nečasovy vlády. Akce byla příslibem nejen počtem účastníků, ale především svou atmosférou: tu přibližuje videoglosa dokumentaristy Víta Janečka.

Sloupek

Chatrné plošiny

Téma jednoty začíná u překročení vlastních absolutních nároků. Několik letních aforismů spjatých s tímto tématem.

Sloupek

Barmské volby

Na pozadí požárů, záplav a dalších událostí světa této chvíle vypadají barmské volby, které se připravují na listopad, jako nicotná událost. Pro tuto zemi však budou mít dlouhodobé důsledky.

Sloupek

K našim kamenným sekerám

Každá lidská společnost či civilizace má své mechanismy k udržení integrity a uchování důležitých principů, které utvářejí její identitu. Tam, kde jsou tyto mechanismy narušeny, dochází ke hroucení zevnitř. Autor srovnává jeden primitivní příklad s příkladem složitějším.

Zobrazeno 20 / 30