A11

Martin Makara

Profil

Autor je publicista. Přispívá na web Poleblog.sk, partnerské médium DR na Slovensku, a také na svůj blog při Denníku N. Studuje filosofii a je též příznivcem kinematografie a literatury.

Image

Dopis ze Slovenska

Gustávovi Husákovi s láskou?

Martin Makara z partnerského Poleblogu zhlédl v Košicích pozoruhodný počin: divadelní adaptaci slavného dopisu Václava Havla Gustavu Husákovi. Z produkce bratrského média vybíráme tentokrát jeho recenzi.

Image

Dopis ze Slovenska

Ak vás deti urážajú, počúvajte vedu

Slovenské nakladatelství Literárna bašta vydalo antologii projevů Grety Thunbergové, zřejmě nejznámější klimaaktivistky z poslední protestní vlny. Podle recenze Martina Makary by si ji měli přečít zejména ti, kdo Thunbergovou kritizují.

Image

Dopis ze Slovenska

Žiarliví na chudobu

Slovenská sociologička Zuzana Kusá se ve své eseji Za ostrou hranicou zabývá problémem chudoby v kontextu postkomunistické společnosti. Na partnerském Poleblogu přiblížil téma i autorčiny hlavní postřehy Martin Makara.

Image

Dopis ze Slovenska

Rukojemníci realitného trhu

Slovensko je dle posledních srovnání zemí s největším podílem mladých dospělých žijících s rodiči v celé EU. Martin Makara z partnerského Poleblogu přibližuje souvislosti.

Image

Dopis ze Slovenska

Slovensko treba nielen pozorovať, ale aj ho pochopiť

Z produkce partnerského Poleblogu tentokrát vybíráme osobní recenzi na knihu reportáží Andreje Bána Slon na Zemplíne, jež podle Eugena Gindla připomíná postmoderní román.

Image

Dopis ze Slovenska

Chudoba nie je cnosť, ale zločin spoločnosti

Autor partnerského Poleblogu přibližuje jazyk, cíle a představy z programu sociální demokracie z let 1934 a 1941 a uvažuje, co z tehdejšího levicového myšlení je v současnosti znovu aktuální.

Image

Dopis ze Slovenska

Európa podľa dvadsiatnikov

Tématu evropských voleb se věnoval v končícím týdnu i partnerský Poleblog. Zde komentář Martina Makary přibližující pohled slovenské prounijní levice.

Image

Dopis ze Slovenska

Ešte toho populizmu, poprosím!

V dnešní politické debatě na Slovensku se stále varuje před populismem. Na stejnou úroveň se přitom staví školní obědy zdarma a kotlebovské „zatočíme s parazity“. Proč je důležité rozlišovat a co znamená toto zjednodušování pro levici?

Image

Dopis ze Slovenska

Pokrok na voľnobeh

Z produkce partnerského Poleblogu vybíráme tentokrát esej o úloze univerzit kritizující jejich současné působení na Slovensku. Většina z autorových postřehů platí přitom i pro české prostředí.

Komentář

Stávka so zlými kartami

Rozdiel triedy, akým Čaputová vyhrala prvé kolo, stavia Šefčoviča a jeho tím pred výzvu náročnejšiu, akej pred piatimi rokmi čelil Fico. V druhom kole už nepôjde o súboj politických myšlienok, ale skôr morálnych kategórií.

Image

Dopis ze Slovenska

Ľavica po slovensky

Martin Makara se v textu z partnerského Poleblogu věnuje různým aspektům budoucnosti slovenské levice, jež byla v září tématem bratislavské konference Pohľady zľava.

Zobrazeno 11 / 11