Piknerova2

Linda Piknerová

Profil

Autorka přednáší na katedře politologie a mezinárodních vztahů FF ZČU v Plzni. V rámci svého odborného zaměření se věnuje především problematice africké integrace, slabé státnosti a vybraným tématům z oblasti rozvojových studií. Ráda cestuje, přičemž její srdeční záležitostí je právě Afrika, kterou pravidelně navštěvuje.

Komentář

Za Robertem Mugabem

Páteční smrt slavného zimbabwského prezidenta vybízí k zamyšlení nad důsledky jeho více než třicetiletého vládnutí. Dle Lindy Piknerové je Zimbabwe v současnosti v ještě horší kondici než v době Mugabeho nástupu na počátku osmdesátých let.

Image

Komentář

Tunisko čeká zkouška demokracie

Smrt prezidenta Kaída Sibsího 25. července představuje první prověrku křehké tuniské demokracie. Jakým způsobem se země, která před osmi lety stála u zrodu arabského jara, vyrovná s odchodem prvního demokraticky zvoleného prezidenta?

Image

Komentář

Carové jsou mrtví, ať žijí jejich nástupci

Druhá vlna změn v severoafrických státech postoupila do další fáze. Po sesazení prezidentů Alžírska a Súdánu se k moci dostávají obtížně identifikovatelné síly, o nichž lze s určitostí říci jen to, že deklarují svůj záměr změnit zažité pořádky.

Image

Komentář

Súdánské jarní blues

„Súdánské jaro“ z první třetiny tohoto roku vzbudilo naděje, že prezident-diktátor Bašír odejde po dlouhých desetiletích do politického důchodu a země se obrátí vstříc demokratičtější budoucnosti. Nyní je však vše jinak.

Image

Komentář

Čas změny. Alžířané ani Súdánci zatím neví, co přinesou následující dny

Odchod alžírského prezidenta Boutefliky a pád súdánského prezidenta al-Bašíra znamenají v obou zemích jen počátek politických změn. Co bude následovat a jak mohou obě události ovlivnit situaci v regionu?

Image

Komentář

Alžírsko na prahu změny

Po protestech v alžírských ulicích vydal prezident Bouteflika prohlášení, že ve svých 82 letech a při chatrném zdraví již nebude popáté kandidovat na hlavu státu. Přinese jeho rozhodnutí klid do ulic, či naopak společensko-politické změny?

Image

Komentář

Nigerijské prezidentské volby se odkládají. Snad jen o týden

Nigérie měla v půlce února volit prezidenta. Pouhých pět hodin před termínem však volební komise oznámila odložení voleb o týden. Lidé se bouří, opozice kritizuje a ekonomové odhadují vzniklé náklady na víc než miliardu dolarů.

Image

Komentář

Jednodenní gabonský převrat: bizarní akce, která mnoho nezměnila

Západoafrický Gabon, významný světový vývozce ropy a dřeva, získal počátkem ledna pozornost světových médií díky neúspěšnému pokusu o puč, který však navzdory svému opodstatnění nepřinesl žádnou významnou změnu do života běžných obyvatel.

Image

Komentář

Já jsem já aneb nigerijské fake news

Před několika dny proběhla světovými médii zpráva, že současná nigerijská hlava státu Muhammadu Buhari je po smrti a jeho úřad vykonává dvojník. S tím ovšem „skutečná“ hlava státu nesouhlasí.

Image

Komentář

Když se volí v Kamerunu

O rovníkovém Kamerunu se hovoří jako o „Africe v malém“. Střet mezi frankofonní a anglofonní komunitou, množství etnických skupin a přítomnost několika náboženství provází život země od zisku její nezávislosti v roce 1960.

Image

Komentář

eSwatini slaví padesát let. A kde to je?

Jihoafrické Svazijsko změnilo v dubnu, na výročí padesáti let své nezávislosti, z rozhodnutí krále název na eSwatini. Důvod? Aby si africkou absolutistickou monarchii někdo nepletl s demokratickým Švýcarskem.

Image

Komentář

Neexistující Nambia a další Trumpovy zapadákovy světa

Výrok Donalda Trumpa o, slušně řečeno, „zapadákovech“, z nichž pochází mnoho přistěhovalců do USA, opět vyvolal diskuzi o tom, jaký přehled mají vlastně klíčové politické osobnosti velmocí o tom, jak současný svět vypadá.

Komentář

Řízení africké migrace – nemožný úkol?

Představitelé některých evropských států se domluvili na nutnosti zřízení afrického centra regulujícího toky migrantů z Nigeru a Čadu. Je otázkou, zda podobný krok představuje řešení problému, či se jedná jen o předstíranou snahu.

Komentář

Marshallův plán pro Afriku nechce být další bílý slon

Představuje nový dokument německé vlády nazvaný Marshallův plán pro Afriku skutečný přelom v rozvoji Afriky, či se jedná o další pokus, jak přetvořit Afriku k našemu (západnímu) obrazu?

Zobrazeno 14 / 14