Zvíře a člověk

Image

Zpráva

Zrušení kožešinových farem brání nejvíce poslanci za ANO

Druhého čtení novely zákona o ochraně zvířat proti týrání čeká Sněmovnu v dubnu. Díky novele by došlo k zákazu kožešinových farem. Organizace OBRAZ zveřejnila záběry z farem a ty šokovaly i poslance, kteří se vůči zákonu vymezují.

Vlk

Zpráva

Na dálnici zahynul vlk, ekologové upozorňují na nedostatek vhodných ekoduktů

Na dálnici D1 na Havlíčkobrodsku byl usmrcen vlk. Ekologové v souvislosti s tím upozorňují na potřebu výstavby nadchodů a podchodů, které umožní zvěři dálnice překonávat.

A1

Zpráva

Jaro přichází kvůli změnám klimatu dříve a je to problém, upozorňují vědci

Časnější začátek vegetačního období u části druhů narušuje přirozenou provázanost a střídání jednotlivých přírodních procesů. Například sobi tak přicházejí na pastviště až po vysemenění trav. Do mírného pásma zas pronikají tropičtí komáři.

A2

Zpráva

Milovníci ryb sní ročně tisíce mikročástic plastu, část z nich v tělech zůstává

Studie Gentské univerzity upozornila na další problém související s kontaminací oceánů plasty. Lidský organismus sice většinu zkonzumované hmoty vyloučí, škodit zdraví může ale i velice malé množství, které v organismu zůstává.

_igp4774_m

Zpráva

V Orlických horách žije šest dospělých vyder a dvě mláďata, hlásí ochránci

Letošní tuhé mrazy umožnily expertům spočítat, kolik vyder žije v Orlických horách. Šest dospělých zvířat a dvě mláďata je výsledek, který ukazuje, že je jejich populace v oblasti stabilní a počet odpovídá úživnosti prostředí.

Orang

Zpráva

Londýnská HSBC jako sponzor ničení pralesů? Podle zjištění Greenpeace ano

Známá banka financuje dle podkladů shromážděných organizací Greenpeace řadu společností, které ilegálně mýtí indonéské deštné pralesy. Významně tak přispívá k vymírání orangutanů i změnám klimatu.

A2

Zpráva

Chorvatští ochránci zvířat si vymohli zákaz kožešinových farem

Pátá balkánská země se připojila ke skupině států, které chov norků, lišek a činčil regulují v Evropě nejpřísněji. U nás bude o podobném zákazu rozhodovat parlament v letošním roce.

Krusne_hory_1

Zpráva

Fotopasti v Krušných horách zachytily psovitou šelmu, nejspíš jde o vlka

Ochránci disponují snímkem z fotopasti, který sice vzhledem k nízké kvalitě a nafocené jen přední části těla nemůže zaručit stoprocentní určení druhu, přesto mají za to, že jde o významná indicie o výskytu vlků v regionu.

Kocka_divoka4

Zpráva

Ochránci hlásí výskyt kočky divoké na Šumavě. Nežije tu několik set let

Kočka divoká je po vlkovi další ze vzácných úlovků ochránců z Pošumaví. Patří mezi druhy, které byly ještě zhruba v polovině 18. století běžným obyvatelem našich lesů. Její vymizení způsobil výrazný úbytek přirozených pralesovitých porostů.

Rys1

Zpráva

Loňská bilance rysů v Beskydech: pět samic vyvedlo mládě

V Beskydech, Javorníkách a navazujících pohořích žije více než deset rysů. Ne všichni jsou však podle ochránců úspěšní v obsazování navazujících oblastí, kde je jejich výskyt vzácný. Relativní stabilita malé populace tak zůstává křehká.

A2

Zpráva

Britská vláda zvažuje rozsáhlé vybíjení jezevců, vědci a ekologové je brání

Na rozšíření takzvaného Badger cullu tlačí zejména chovatelé skotu, protože jezevci mohou šířit tuberkulózu mezi dobytek. Ochránci přírody však namítají, že epidemie nezpůsobují jezevci, ale špatné hygienické podmínky na farmách.

A1

Zpráva

V USA uhynuly tisíce divokých hus, odpočívaly na toxickém jezeře

Neobvyklá tragédie se odehrála na jihu americké Montany, kde se obří hejno migrujících hus pokusilo najít útočiště před sněhovou bouří v zatopeném dole na měď. Dle vědců přispěly k neštěstí i změny klimatu.

Farma

Zpráva

Zákon o kožešinových farmách projedná sněmovna. Jejich odpůrci chystají průvod

V neděli se v Praze uskuteční protestní akce odpůrců kožešinových farem. Dva dny poté začne Poslanecká sněmovna projednávat v prvním čtení návrh zákona, kterým by měl být zakázán chov zvířat výhradně nebo primárně pro kožešiny.

Rys

Zpráva

Populace rysa je na Šumavě v ohrožení, varují vědci

Genetická analýza biologických vzorků rysa naznačuje, že je jeho výskyt na české, bavorské a rakouské straně Šumavy v ohrožení. Příčinou je pytláctví, nízká genetická variabilita či izolovanost šumavské populace ve středoevropském prostoru.

Jd_l_to_2009_3

Sloupek

Jiří Dolejš: Opice v nás z lidské perspektivy

Už ve škole jsme se učili o našem opičím původu. Napříč rasistickým teoriím mají geneticky k neandrtálcům blíže Evropané než Afričané. Rozdíly ve způsobu života ovšem určuje kultura, která nás spojuje na vývojové dráze všelidské civilizace.

Zpráva

Vlčí smečka na Dokesku se opět rozrostla. Fotopast zachytila až čtyři vlčata

Smečka vlků, která v loňském i předloňském roce vyvedla v CHKO Kokořínsko-Máchův kraj mláďata, se opět rozrostla. Počet členů smečky není znám, některá z předloňských a loňských mláďat již smečku nejspíš opustila či v nejbližší době opustí.

Zuzka_7g_cb

Sloupek

Zuzana Vlasatá: Shinda proti všem

Dojímavý příběh gorily Shindy z pražské ZOO, která přivedla na svět mládě, aniž by to kdokoli čekal a aniž by si vůbec kdo všiml, že je březí, obnáší mnoho podnětných paralel k lidskému světu.

A1

Zpráva

Assangovo kotě baví Twitter, glosuje život na ambasádě i politické otázky

Nový společník šéfa WikiLeaks žijícího už čtyři roky na ekvádorské ambasádě v Londýně se stal malou hvězdou sítě. V prvním týdnu zkusil navázat dialog i s kocourem Palmerstonem, který pobývá na britském ministerstvu zahraničí.

343531_mediafax_karel_rouc

Zpráva

Ryby z Labe a Odry obsahují vysoké koncentrace toxických látek

Experti Arniky odebrali vzorky ryb a sedimentů z povodí dvou různých řek a v obou povodích odhalili znepokojivé koncentrace toxických látek. Obě řeky jsou dlouhodobě zatíženy průmyslovým znečištěním.

Farma

Zpráva

Široká koalice poslanců požaduje zákaz kožešinových farem. Rozhodne sněmovna

Přes dvacet poslanců předkládá sněmovně novelu zákona na ochranu zvířat, který by v ČR zcela zakázal kožešinové farmy. Mezi předkladateli jsou Miroslav Kalousek, Jeroným Tejc, Roman Sklenák, Martin Komárek, Jiří Dolejš či Marek Černoch.

Jiri_sedlacek_cervenka1

Zpráva

Červenka obecná je ptákem roku 2016

Česká společnost ornitologická vyhlásila ptákem roku 2016 červenku obecnou. Na pohled vypadají něžně, ale jsou to velcí rváči. Dokonce každá desátá dospělá červenka končí svůj život na následky soubojů. A boje nejsou jen výsadou samečků.

Creative35

Zpráva

Zlínský kraj nepovolil stavbu hangárového ovčína v migračním koridoru šelem

Krajský úřad Zlínského kraje nevyhověl stavbě zimoviště pro ovce ve Vidči na Rožnovsku. Hangárový ovčín pro přezimování tisíce ovcí měl stát na zemědělské půdě druhé nejvyšší bonity a také přímo v ose migračního koridoru šelem.

Rys-lubo

Zpráva

Migrující rys nezná hranic, překonává i frekventované silnice

Rys Ľubo putuje po česko-slovensko-polském trojmezí. V posledních osmdesáti dnech ho jedenáctkrát zachytily fotopasti na ploše tři sta kilometrů čtverečních. Migrující rys překonává frekventované silnice, železnice i řeky.

Image

Zpráva

Kamera zachytila vlka už i v Jeseníkách

Výskyt vlka v Jeseníkách potvrdili ochránci přírody z Hnutí DUHA. Jednomu z místních obyvatel se jej podařilo natočit skrytou fotopastí. Podobných záznamů přibývá. Vloni se vlci vyskytli také na Dokesku, Broumovsku nebo v Javorníkách.

Zpráva

Vlčí smečka na Dokesku se rozrostla minimálně o další dvě vlčata

Smečka vlků, která v CHKO Kokořínsko-Máchův kraj předloni poprvé vyvedla mláďata, se rozrostla minimálně o dvě vlčata. Rozmnožování během loňského léta 2014 potvrdila nahrávka vytí a záznamy z fotopastí Správy CHKO Kokořínsko-Máchův kraj.

Image

Reportáž

Simona Horká: Norsko – ráj divokých šelem?

Obavy z nudného projektového setkání se nenaplnily. Ba naopak... Ve svém třetím letošním čísle Sedmá generace vydala reportáž o setkáních s norskými šelmami.

A2

Zpráva

Madrid přesouvá finance z býčích zápasů obětem domácího násilí

Relokace prostředků, jíž si vynutila opozice v tradičně konzervativní madridské oblasti, je dle pozorovatelů dalším ukazatelem měnícího se vztahu Španělů ke koridě.

Farmy

Zpráva

Nové šetření: Většina obyvatel je pro zákaz chovu kožešinových zvířat

Se zákazem chovu kožešinových zvířat souhlasí sedmdesát procent obyvatel České republiky. Vyplývá to z aktuálního šetření CVVM. V ČR přitom žije na deseti kožešinových farmách odhadem deset tisíc zvířat a to převážně norků a lišek, méně pak činčil.

Rys

Zpráva

Zlínský kraj rozhodne o stavbě ovčína v migračním koridoru velkých šelem

Posudek zpracovaný v rámci posuzování vlivů stavby hangárového ovčína pro přezimování tisíce ovcí na životní prostředí navrhuje vydat nesouhlasné stanovisko. Hlavním problémem stavby je prý absence hodnocení více variant umístění objektu.

Farmy

Zpráva

Odpůrci kožešinových farem projdou v sobotu Prahou

V sobotu se v Praze uskuteční průvod na podporu kampaně za zákaz kožešinových farem. Akce se koná u příležitosti začátku kožkovací sezóny, v rámci níž budou do Vánoc na českém venkově staženy z kůže tisíce kožešinových zvířat.

Zpráva

O víkendu začne již šestnáctý ročník Vlčích hlídek

Dobrovolníci Vlčích hlídek při pravidelném procházení terénu vyhledávají pobytové znaky velkých šelem i dalších chráněných druhů, odebírají vzorky pro analýzy DNA či potravy a na vytipovaná místa umisťují fotopasti pro jejich dlouhodobé sledování.

Farma

Zpráva

Zasaďte se o úplný zákaz kožešinových farem, vzkazují Jurečkovi ochránci zvířat

Dokud budou kožešinové farmy legální, žádná veterinární kontrola utrpení lišek a norků neodstraní. Podle ochránců zvířat existují pouze dvě možnosti: buď kožešinové farmy zůstanou a zvířata v nich budou strádat, anebo kožešinové farmy skončí.

Mrtvy_rys

Zpráva

Černý týden pro české šelmy: mrtvý vlk a sražené rysátko

Dvě nepřirozená úmrtí vzácných velkých šelem na našem území v uplynulých dnech připomínají, že máme stále vážné problémy s pytláctvím i s nedostatkem takzvaných zelených mostů, které by pomohly předcházet kolizím zvířat a automobilů.

Image

Rozhovor

Rozhovor s Lucií Moravcovou: Pro zákaz kožešinových farem je čím dál víc lidí

Češi podle předsedkyně organizace Svoboda zvířat příliš neholdují kožešinám. A je to tak dobře, protože život takzvaných kožešinových zvířat je plný smutku a utrpení. Budou kožešinové farmy zakázány?

Rys

Zpráva

Ochránci přírody budou v Jeseníkách monitorovat šelmy a kočky divoké

Experti předpokládají, že Jeseníky představují typické prostředí trvalého výskytu velkých šelem a kočky divoké. Jsou zde dochována souvisle zalesněná území, s řadou míst s obtížně přístupným terénem a množstvím skalnatých hřebenů.

Rys

Zpráva

Rys pozorovaný na jaře na Prachaticku došel až k Linzi

Aktuální zjištění ochránců přírody potvrzuje velkou pohyblivost vzácných a ohrožených rysů. Pro jejich efektivní ochranu je proto zásadní udržet prostupnou krajinu, aby se zvířata mohla bez rizika přesouvat na velké vzdálenosti.

Pato_kaj

Komentář

Josef Patočka: Pozdravit se s Medvědem

Páteční fejeton přichází z dílny Josefa Patočky. Jeho zážitek ze slovenských Tater přináší směs dramatu, romantiky a vůbec něčeho, co u nás není už staletí možné zažít.

Vaculik2

Sloupek

Ondřej Vaculík: Sen o popravě

Sny jsou někdy odrazem skutečného údělu člověka. Ten úděl často končí vyděšeným probuzením až někde na prahu snové smrti. Ale co když se za ten práh v tom snu dostaneme? Co tam vlastně spatříme?

Image

Reportáž

Zuzana Vlasatá: Spatřit ledňáčka

Na jižní Moravě žijí krásní modří ledňáčci. A žije tam také jeden fenomenální fotograf – lovec těchto modrých záblesků nad Dyjí. Zuzana Vlasatá se s ním setkala a nechala si vyprávět velké věci nejen o tom, jak dokáže ledňáček umlátit rybičku a nakrmit samičku.

Photo_filipoutrata

Sloupek

Filip Outrata: David Attenborough: Šedesát let gentlemanem v divočině

Česká televize připomíná dokumentárním filmem Davida Attenborougha, britského přírodovědce a moderátora, který zasvětil svůj život dvěma osudovým láskám: přírodě a BBC a nakonec dospěl k tomu, že lidstvo je pro Zemi něco jako nákaza.

Image

Štěstí z šesti

Sedmá generace měla celý rok odvahu k informacím

Společensko-ekologický časopis Sedmá generace uzavírá svůj třiadvacátý ročník a v dobré formě vstupuje do dalšího. V následujících dnech přineseme šest textů z letošního ročníku 7.G vybraných jeho bývalou a naší současnou redaktorkou.

Wwf

Zpráva

WWF: Za posledních 40 let vymřela polovina obratlovců

Světový fond na ochranu přírody přináší ve své nové zprávě znepokojivé informace o rychlosti vymírání zvířat na Zemi. „Opravdu věříme, že sociální a ekonomický systém, který má tento stav na svědomí, je zdravý?” ptá se zoolog a spisovatel George Monbiot.

Zuzka_7g_cb

Sloupek

Zuzana Vlasatá: Jezme prosím méně masa

Nemusíte chtít projevit skutečnou dobrotu člověka, nemusíte se snažit o vyšší lidství, nemusíte ani okázale manifestovat svůj soucit, ba ani bojkotovat Babiše. Nějaký důvod si ale z té spousty možností vyberte. A prosím: jezte méně masa.

Vlk

Zpráva

Šelmy nejsou hrozbou pro chov ovcí

Dvanáct let soužití velkých šelem a chovatelů ovcí v Beskydech hodnotí nová studie olomouckých přírodovědců, která právě vychází v prestižním mezinárodním časopise Journal for Nature Conservation.

Image

Zpráva

V českých zemích se po sto letech narodilo vlče

Po sto letech se v české přírodě poprvé rozmnožili vlci. Snímky z fotopastí zveřejnila dnes Správa CHKO Kokořínsko – Máchův kraj. Byly pořízeny v oblasti, která se součástí CHKO stala teprve před dvěma dny.

0513_sid_thomas

Rozhovor

Rozhovor s aktivistou Sea Shepherd Sidem Thomasem: V naší DNA je gen soucitu

Sid Thomas vyšel z britského hnutí za práva zvířat, kde se krom jiného podílel na dlouholetém a nakonec úspěšném hnutí za zákaz lovů na lišku. Dnes se působí v organizaci Sea Shepcherd, v níž se zapojuje i do přímých akcích bránících lovu velryb.

A1

Zpráva

Španělští aktivisté bojují proti týrání zvířat při fiestách. Nejde jen o koridu, říkají

Na konci léta tradičně vrcholí kampaně španělských aktivistů bojujících za práva zvířat. Letos se psalo nejvíce o protestech proti festivalu Toro de la Vega ve městě Tordesillas.

Jirka

Sloupek

Jiří Silný: Včely versus Bayer 1 : 0

Aktivistům a včelařské lobby se podařilo dosáhnout dílčího úspěchu v boji proti vymírání včelstev – dvouletého zákazu výroby pesticidů, jež včely zabíjejí – a to i přes lobbing firem, které pesticidy vyrábějí.

Hudec1

Komentář

Miroslav Hudec: Nežádoucí živočichové

Nový pojem „nežádoucí živočichové“ z dílny Ministerstva zemědělství má nahradit překonaný pojem „škodliví živočichové“, přináší ovšem více škody než užitku...

A1

Zpráva

Evropská komise zakáže pesticidy, jež škodí včelám

Rozhodnutí znamená první celokontinentální moratorium příslušného typu. Zvláště v Británii mu předcházela mohutná kampaň ochránců přírody a angažovaných včelařů.

Zobrazeno 50 / 90